08 Aralık 2019 Pazar 10:38
Tapu masrafları nelerdir? Tapu masrafları ne kadardır, kim öder?
Takip Et:

Tapu satış işlemlerinde sermaye hizmet bedei, %2+,%2 olmak üzere belirlenmiştir ve belirlenen bu tapu masraflarının %2’sini alıcı,%2sini satıcı öder fakat tapu harcının fiyatı satış yapıldığı sırada satılan mülkün değerine göre değişmektedir.

2019 YILINDAKİ TAPU BEDELLERİ

Bazen dönem dönem alış ve satışlarda tapuya harcanan masraflar için indirim uygylanması söz konusu olabiliyor dolayısıyla söz konusu bu indirim dönemlerinin yakından takip edilmesi, incelenmesi gerekmektedir. Fakat bu tapu masraflarının haricinde ek ödemeler de mevcuttur.

Tapu Masraf Kalemleri Nelerdir?

Tapu satış işlemlerinde 2019 yılı için belirlenen döner sermayehizmet bedeli 128 TL, ilave hizmetlerin bedeli 17,50 TL olarak 145,50 TL döner sermaye bedeli bulunmaktadır.Tapu harçlarının ücretleri ise gayrimenkulun satış bedelinin toplam olarak %4’ü kadardır. Bu masrafların dışında bulunan dosya veya değerli kağıt ücretlerini ödemenize gerek kalmayacaktır. Ancak noterde yapmanız gereken her işlem için 500 TL harcamanız gerekecektir.

Tapu Masrafları Nelerden Alınmaktadır?

Tapu masraflarının alınacağı mülker ev,araba,arsa,tarla,işyeri ve arazi gibi satış esnasında bir tapusunun olması zorunluluğu bulunan tüm taşınmazlardan oluşur. Bu taşınmaz mülklerin satışının gerçekleşmesi içi, mülkleri satan alan kişinin üzerine geçirilmesi gerekmektedir.

Tapu Masraflarına Gelen İndirim Fırsatlarından Nasıl Faydalanılır?

Zaman zaman uygulanan indirim fırsatlarının duyuruları yapılır ve bu dönemlerde insanlara sağlanan imkanlar kapsamında %2 olan kişi başı pay, %1.5 oranında düşer.Öneğin normalde 100.000 TL olan bir mülkün satışı gerçekleşeceği zaman alıcıyla satıcı ayrı ayrı 2.000 TL ödeyerek 4.000 TL ile satış işlemi gerçekleşmiş olur fakat dönemsel olan bu indirim fırsatlarından faydalanıldığında kişi başı ödenecek tutar 1.500 TL gibi yüksek miktarda düşer. Bu fırsatlardan yararlanmak için önemli şey duyuruların yapılacağı tarihleri yakından takip edip, araştırmaktır. Fakat bu fırsattan yararlanmak için arsa ve araç satışları faydalanamaz.

Tapu Harç Ücretlerini Kimler Öder?

Alıcı ve satıcı tarafından, tapuyu alırken çıkan her türlü masraflar birlikte ortak olarak ödenir. Bu iki kişiden herhangi birinin tapunın ödenmesi konusunda bir sorun çıkarıldığı beyan edildiğinde satış işlemi iptal olur.

Tapu Masraf Hesaplamaları Nasıl Olur?

Tapu masraflarının hesaplanması satışı yapılacak mülkiyete göre değişiklik gösterir. Bu kapsamda 200.000 TL olan bir gayrimenkulun satışı yapılıyorsa kampanyalı indirimden yararlanması sonucunda hesaplanması 200.000x%1,5 işlemyle yapılır.

Bu tutarda bir gayrimenkul için kişilerin, kişi başı ödemesi gereken tutar 3.000TL yani toplamda 6.000 TL olur ayrıca bahsettiğimiz döner sermaye bedeliyle birlikte ücretler artacak ve hesaplamalar sonucunda en az 3.145.50TL gibi bir masraf çıkacaktır ayrıca bu tapu masraflarına ek olarak noter masraflarıda karşımıza çıkması halinde bu tutar 4.000 TL ye kadar çıkabilir.

Tapu Harcının Masraflarının Düşük Gösterilmesi Sakıncalı Mıdır?


Tapu harcının fiyatının düşürülmesi durumunda, satılacak gayrimenkul veya tapunun da fiyatının normalden düşük fiyata satılması gerekecektir ve dolayısıyla noterde yapılacak işlemlerde de aynı şekilde düşük fiyat gösterilmesi gerekmektedir. Fakat düşük gösterilen satış bedellerinin, kişilere ödedeiği vergilerde sorun veya ekspertiz değerlendirilmesinde ileriye dönük sorunlar da çıkartabilir.

Tapu Harç Bedelinin Düşük Gösterilmesinin Cezası Var Mıdır?

Tapu harcının düşük gösterilmesi durumunda para cezası uygulanır ve kişinin bu parayı ödememesi durumunda haciz cezası ile bu miktar alınır. Verilen para cezası, gerçek satış fiyatıyla, kişinin yazdığı satış fiyatının farkının %25’ gibi bir oranla devlete ödeme yapmasıyla sonuclanır. Aynı zamanda bu ödeme işlemine yalan satışın gerçekleştiği andan itibaren yasal faiz oranı da eklenir.

Tapu Harcı Bedeli İçin Vergi Ödenir Mi?

Tapu harcı beledinin ödenmesi için herhangi bir sorumluluk yoktur fakat yapıldığından sonra 5 yıl içinde gerçekleşecek olan satışlara devlete artış vergisi ödenir.

Tapu Harcı İçin Ödenen Gayrimenkul Bedelini Kim Belirler?

Tapu harclarında uygulanacak olan gayrimenkul değerlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda kurulan Taşınmaz Değerlendirme Sistemi bölümü belirler.

Tapu Harcı Pişmanlık Dilekçesi Nedir?

Kişilerin gerçek satış bedelini göstermemesi, satışı olacak gayrimenkulun düşük tapu bedeli gösterilmesi ile gerçekleştirilen dilekçedir. Kişilerin tapu masraflarından kısması, daha sonrasında usulsüzlüklerin ortaya çıkmasını doğuracaktır. Yazılan bu dilekçe ile para cezası ödenmeden, sadece tapu harcında yapılan yanlışların düzeltilmesi yapılır.

Tapu Harcı Ödemeleri Nasıl Yapılmaktadır?

Gelir idaresinin resmi web sitesinden ödemeleriniz, çıkan tapu masraflarının kredi kartı ile ödemesini yapabilirsiniz.Bunun dışında satışını yaptığınız işleme ilişkin cep telefonunuza noterden gelen SMS’te gelen tapu harcı numarasıyla birlikte anlaşmalı bankaların veznelerinden ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Arsaların Tapu Harcının Hesaplanması?

Arsaların tapu harcı ödemeleri dönemsel olarak kampayalar ile fiyatları indirilmektedir.Tapu harclarında yapılan her türlü masrafların vergileriyle birlikte alınmakta arsanın değerinin %4’ü orannında tapu harcı ödemesi olacaktır.

Resmiyette ortaya çıkan bütün masrafların tarafların bölüşmesi gerekmektedir. Tapu giderleri için ayrı bir kredi kullanılması ya da kredi tutarlarının tapu masraflarının göz önünde bulundurarak belirlenmesi, kişiler tarafundan talep edilebilir. Böyle yapılan işlemler için kişilerin satışlarının bedellerini düşük göstermesi gibi bir imkanı yoktur. Değerinin altında ayapılan satışlara direkt olarak inceleme başlatılır.

Emlak Tapu Harcından Muaf Olanlar Kimlerdir?

Ev hanımları, dul ve yetimler, işsiz kişiler, şehit ve gazi yakınları, gazilerin kendileri, engelliler, ek geliri olmayan kimseler, 200 metrekareden daha az ölçüye sahio evde oturan kişiler, tapu masraflarında para desteğine ihtiyacı olduğu bilinmektedir bundan dolayı bu kişilerden tapu harcı alınmamakta ve belirli oranda vergi indirimlerinden de yararlanmalarını sağlar.Son Güncelleme: 08.12.2019 10:38
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler