Tapu ada parsel sorgulama nasıl yapılır? Edevlet ada parsel sorgulama işlemleri

Tapu ada parsel sorgulama nasıl yapılır? Edevlet ada parsel sorgulama işlemleri

Tapu ada parsel sorgulaması nasıl yapılır ve e-devlet ada parsel sorgulama işlemlerine ilişkin ayrıntılar araştırılmaktaydı. Tapu ada parsel sorgulama kanalları, kullanım koşulları, müşteri hizmetleri ile ilgili detaylar içeriğimizde yer almaktadır.

Tapu ada parsel sorgulama işlemleri artık intenet üzerinden yapılabilmektedir. Bu bağlamda;

https://www.tkgm.gov.tr/tr, TAKBİS ve e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.

TKM Sorgulaması Nasıl Yapılır?

TKM online sayfasından sorgulama ekranına erişebilmek için sayfaya giriş yaptıktan sonra ‘’Parsel Sorgulama’’ sekmesine tıklamanız gerekiyor. Ekranda istenen bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girdikten sonra ‘’Sorgu’’ butonuna tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama sırasındaysa;

İl Parsel numarası,

İlçe parsel numarası,

Mahalle parsel numarası,

İl ada numarası,

İlçe ada numarası,

Mahalle ada numarası bilgilerini girmeniz gerekmektedir.

E-devlet ile Ada Parsel Sorgulama

E-devlet sisteminden sorgulama yapabilmek için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra ‘’E-Hizmetler’’ bölümünden ‘’Tapu Bilgileri Sorgulama’’ kısmıyla sorgulamayı tamamlamanız gerekmektedir.

TAKBİS ile Ada Parsel Sorgulama

TAKBİS sisteminden bilgi alınabilmesi için sayfaya yine e-devlet ile giriş yapılması gerekmektedir. Sistem üzerinden online ortamdan hızlı bir şekilde ada parsel işlem sorgulaması yapılabilmektedir. Buna göre intenet üzerinden bilgi alınabilecek diğer kurumlar listesi ise;

Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü (SOYBİS)

Adalet Bakanlığı (UYAP)

Maliye Bakanlığı

Mali Suçları Araştırma Kurumu

Gelir İdaresi Başkanlığı

Milli Emlak Genel Müdürlüğü

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Sosyal Güvenlik Kurumu

Türkiye Petrolleri A.O.

Milli Savunma Bakanlığı

Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü

Orman Genel Müdürlüğü

Türkiye Elektrik İletişim A.Ş.

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.

Elektrik Üretim A.Ş.

Belediyeler.

Parsel Sorgulamasında Kullanım Koşulları

Sorgulama sırasında sayfadaki bir kısım çerezler bilgiye erişim sağlayabilmektedir. Sayfada gerekli servislere yalnızca TKGM izniyle girilebilmektedir. Sayfada sorgu işlemi yapıldıktan sonra bilgilerin resmi olarak herhangi bir geçerliliği yoktur. Bu noktada bilgilerin farklı bir amaçla kullanılması halinde hakkınızda hukuki işlem başlatılacaktır.

İntenet sayfasındaki bilgilerin yanlış veya eksik olması halinde dava açılarak hak talebinde bulunulması söz konusu değildir. Sitedeki kullanım koşulları ve hakları istendiği zaman değiştirilebilir. Sayfadaki bilgilerin kopyalanması halinde sorumluluk kullanıcıya aittir. TKGM olası bir davada elindeki belgeleri kullanabilmektedir.

Tapu Ada Parsel Sorgulama Müşteri Hizmetleri

Tapu ada parsel konusunda bütün sorgulama işlemlerinde yaşanabilecek hatalar için ALO 181 numaralı hat kullanılmaktadır. Müşteri temsilcisi tarafından bireyin yaşadığı hatalar giderilmeye çalışılmaktadır. Öte yandan Tapu ve Kadastro iletişim numarası ise +90 312 593 99 00’dır.