Tamamlayıcı emeklilik sistemi ne zaman başlayacak?  TES nedir, kimleri kapsamaktadır?

Tamamlayıcı emeklilik sistemi ne zaman başlayacak? TES nedir, kimleri kapsamaktadır?

Milyonlarca emekli yeni açıklanan Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'ni araştırmaktadır. Yeni uygulanacak olan TES sisteminin kimleri kapsayacağı ve ne zaman hayata geçirileceği merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yapılan kabine toplantısında Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nin 2022 yılında hayata geçirilmesi kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sistemin 2022 yılında uygulanmaya başlanacağını açıkladı.

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren emeklilik sistemine yeni bir uygulama geliyor. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile ek istihdam için teşvikler verilecek. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi sosyal tarafların anlaşma sağlaması ile kurulacak. İşe yeni başlayan ve emeklilik için uzun süre beklemek zorunda olan ve emekliliğine az süre kalan işçiler TES sistemi kapsamına alınmayacak.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Nedir?

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile birlikte sosyal tarafların anlaşmaya varması sağlanacak. İşe yeni başlayanlar ve emekliliğine az kalan kişiler sisteme dahil edilmeyecek. Ayrıca yaş sınırının üstünde olanlar da sistem kapsamında sayılmayacak.

2017 yılında başlatılan otomatik bireysel emeklilik sistemi TES’e dönüştürülecek ve çalışanların hepsi zorunlu olarak sisteme alınacak. Sistem ile birlikte hem çalışanların maaşların kesinti yapılacak hem de işveren tarafından devlete katkı sağlanacak. TES sisteminde kesintiler maaşa göre yapılacak. Çalışanların TES hesabı olacak ve maaş kesintileri bu hesapta toplanacak.

İşçiler istedikleri zaman TES sisteminden çıkamayacak ve kademeli olarak çıkış hakkı verilecek. İşçilerin emekliliği geldiğinde ise sistemde çıkış yapması sağlanacak.

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi Ne Zaman Başlayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TES sisteminin 2022 yılında hayata geçirileceğini açıkladı. Yeni sistem ile işçi mağduriyetleri azalacak ve tamamlayıcı emeklilik sigortası ile beraber ilave emeklilik desteği de verilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni sistem ile çalışanların emeklilik haklarının korunacağını ve İstihdam Kalkanı Paketi’nin devamlı hale getirileceğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.