30 Ekim 2020 Cuma 11:02
Tam mesai çalışan işçilerin çalışma hakları nelerdir? Kısa çalışma ödeneğinden kimler faydalanabilir?
Takip Et:

Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatılmış olmakla birlikte, birçok önemli sorun da ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, en yaygın sorunlardan biri, kısa vadeli ödeneklerle tam zamanlı çalışan çalışanların sorunudur. Tam zamanlı kısa vadeli ödeneklerden yararlanan çalışanlar bu durumda belirli yasal haklara sahiptir.

Tam Mesai Yapan Çalışan Ne Yapabilir?

Ağırlıklı olarak kısa çalışma ödeneği kapsamındaki çalışanlar, bulundukları işyerinde tam zamanlı çalışamazlar. Bazı zaman dilimlerinde kısa süreli işlerde çalışan personel tam zamanlı çalışamaz. Bu nedenle, hem kısa süreli çalışma ödeneği hem de kısa süreli çalışma alan çalışanlar, işyerinde bu durumlara dikkat etmelidir.

İşsizlik sigortası fonu, yarı zamanlı kısa süreli çalışma kapsamındaki işyerinde kısa süreli iş olarak geçirilen süre için ödenir. İşveren ayrıca çalışana fiilen çalıştığı süre için ödeme yapmalıdır. Öneğin, çalışma saatleri 1/3 oranında azaltılırsa, kısa vadeli çalışma ödeneğinde% 60 (yani toplam maaşın 1 / 3'ü) işsizlik kasası tarafından ödenecektir. Kısa süreli çalışma saatlerinin hesaplanmasında son 12 aylık toplam ücretlerin ortalaması esas alınır. Bu nedenle, işveren fiili çalışma saatleri için net maaşın üçte ikisini ödeyecektir. İşveren ayrıca iş günü için sigorta primi ödemelidir. Öte yandan kısa süreli çalışmalar devam etmesine rağmen çalışanlar salgın öncesi net maaşı geçemiyor.

Tam Mesai Çalışma Durumunda Yapılacaklar

Kısa süreli çalışmalarda belirli yasal hakları vardır. Bu durumda öncelikle e-devlet sisteminin sosyal güvenlik kurumu kayıtlarında yer alan hizmet detayları listesinden her ay kaç gün prim ödendiğini kontrol etmek gerekir. Veriler e-devlet üzerinden SGK hizmet sistemine geciktirilebileceğinden, bir önceki ayın verilerini ay ortasında kontrol edebilirsiniz. Ödenek kapsamında işyerinde çalışma saatleri üçte bir oranında azaltılırsa, ayda 20 gün sigorta yaptırılması zorunludur.

Sigorta primi hiç ödenmemişse veya sigorta primi tam olarak ödenmemişse, fazla mesai yapsanız bile sigorta primi süresi hala çok kısadır, bu da iş sözleşmesinin feshi için geçerli bir neden olacaktır. Öte yandan, fiili iş, SGK'ya bildirim süresinden daha uzun sürüyorsa, bu durumda, bir gerçek olduğu sürece, bu makul bir fesih sebebi olabilir. Bu bakımdan unutulmaması gereken bir diğer nokta da evden çalışan kişilerin durumudur. Bu salgın nedeniyle evde çalışan kişiler de normal işten hiçbir farkı olmayan tam çalışma haklarından yararlanmaktadır.

İşsizlik Ödeneğine Hak Kazanılır

Bu durumda, tam zamanlı çalışma veya eksik sigorta primlerinin ödenmesi iş sözleşmesini makul şekilde feshedeceğinden, çalışan kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Ayrıca işsizlik ödeneği ödenmeye devam edilecek. Ancak işverenlerin işten çıkarma taleplerini kabul etmesi kolay olmadığından, bu durumda tam zamanlı çalışan kişilerin mahkemeye başvurması en iyisidir. İş Mahkemesine yapılan bir başvuru nedeniyle işten çıkarmalar makul ise, bu saatlerin sınırlı olması koşuluyla, işsizlik süresine ve toplam yardım süresine dayalı olarak geriye dönük işsizlik ödeneği alabilirsiniz.

İşinizden ayrılmak istemiyor ve iyileştirme talebinde bulunuyorsanız SGK İl Genel Meclisi veya İŞKUR'a başvurabilirsiniz. Denetim sonuçlarına göre, çalışanların ilgili kanunlarda öngörülen süreler içerisinde daha kısa çalışma ödeneği ile işe alınmasına karar verilecektir. Ancak, iş sözleşmesinin bu nedenle askıya alınmadığı unutulmamalıdır.


Son Güncelleme: 30.10.2020 11:02
Takip Et:
Anahtar Kelimeler:
İşçiYasal HakTam Mesai
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler