Sünnet yarası ne kadar sürede iyileşir?

Sünnet yarası ne kadar sürede iyileşir?

Sünnet yarası ne kadar sürede iyileşir? Çocuğunu sünnet ettiren ebeveynler tarafından merak ediliyor.

Sünnet bir çok toplumda yapılan bir yöntemdir ve bir yerden sonra gelenek halini almıştır. Toplumlarda bireylerin sünnet olmaları için bir çok neden vardır;

Dini

Sosyal

Kültürel

Tıbbi (Sağlık açısından)

Ülkemizde sünnet dini bir emir olduğundan yapılmaktadır. Kuran'ı Kerimde sünnet olmanın bahsi geçmez lakin Peygamber Efendimiz’in (sav) hadislerinden yapılan çıkarımlar neticesinde sünnet oluyoruz. Tüm islam alemi erkek çocukları Müslümlığın bir gerekliliği olarak sünnet olurlar. Aynı şekilde Yahudilerin de dini bir şart olduğundan sünnet olmaktalar.

Sünnet Kaç Yaşında Olur?

Sünnet çoğunlukla çocukluk çağında gerçekleşen bir cerrahi operasyondur. Genelde 2 yaşından önce veya 6 yaşından sonra sünnet olunması önerilir. Çünkü 2-6 yaş arasında yapılan sünnet çocuklarda psikolojik olarak rahatsızlık oluşturabiliyor. Genelde küçük yaşta sünnet yaptıran aileler dini gerekliliğin yanında tıbbı sebebleri de göz önünde tutuyor. Çünkü küçük yaşta sünnet olan çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu çıkma ihtimali çok çok az. Yani küçük yaşlarda sünnet olmak çocuğun sağlık açısından bir tehdit oluşturmamaktadır.

Sünnet olmayan çocukalar sünnet olan çocuklara kıyasla İdrar yolu enfeksiyonu kapma ihtimali 12 kat daha fazladır.

Sünnet Kaç Günde İyileşir?

Sünnetin kaç günde iyileşeceği çocuğun yaşına ve fizyolojik özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Yeni doğan bebeklerde sünnet çok daha kısa bir sürede iyileşirken ilerleyen yaşlarda sünnet yapıldığında iyileşeme süreci daha uzun sürmektedir.

Yeni doğmuş veya 1-2 aylık bir bebeğin sünneti 48 saat içinde iyileşir.

6-10 yaş aralığında sünnet olan çocuklarda ise iyileşme süresi 7-10 gün sürebilir.

Sünnet derisinin kalınlığı küçük yaşalrda daha ince olaması ve yeni doğan bebeklerin vücudunun daha hızlı gelişmesinden ötürü iyileşmeler daha hızlı gerçekleşir.

Ülkemizde Sünnet Düğünü

Ülkemizde sünnetler genelde bir kutlama veya bir düğün biçiminde yapılmaktadır. Çoğu zaman henüz bebekken sünnet olmuş olsalar bile ileri ki yaşlarında sünnet düğünü yapılır. Sünnet düğünlerinde gelenekselleşen bir söz vardır;“Oldu da bitti maşallah, damat olur inşallah.”