Şubat ayı hangi zamanlarda 29 çeker? Kaç yılda bir 29 çekiyor?

Şubat ayı hangi zamanlarda 29 çeker? Kaç yılda bir 29 çekiyor?

Bilindiği gibi Şubat ayı belli bir döngü içerisinde kimi zaman 20 kimi zaman 28 çeker. Peki Şubat ayı hangi zamanlarda 29 çeker? Vatandaşlar tarafından merakla araştırılan bu sorunun yanıtına yazımızda yer verdik…

Bilindiği gibi Şubat ayı kimi zaman 28 gün kimi zaman da 20 gün çekmektedir. Bu döngü konusunda vatandaşların kafalarınsa soru işaretleri yer almaktadır.

Şubat ayı yalnızca artık senelerde 29 çekmektedir. Artık seneler ise 4 senede bir karşımıza çıkmaktadır. Bu senelerde Şubat ayı 29 çekmektedir. 4 senelik döngü olduğu düşünüldüğünde kalan 3 senede Şubat ayı 28 gün olarak uygulanmaktadır. 4. Senesinde ise 29 gün olarak uygulanır.

Şubat Ayı Neden 4 Senede bir 29 Çeker?

Bilindiği gibi Türkiye toprakları içinde Miladi Takvim kullanılmaktadır. Tüm ticari ve kültürel ilişkiler Miladi Takvim çerçevesinde gerçekleşmektedir. Miladi Takvim kapsamında 1 sene 365 gün olarak kullanılmaktadır. Ancak bu süre astronomik takvime göre 365 gün 6 saattir. Bu arta kalan 6 saat takvime eklenmediğinde 100 senede bir 25 gün sapma ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda 4-5 asır zaman sonra yaz takviminde olunması gerekirken kar yağacaktır. Bu yüzden bu sapmanın bir şekilde ortadan kaldırılması gerekmektedir. Alınan karar sonrasında Şubat ayı bu yüzden 4 senede bir 29 gün olarak uygulanıyor.