16 Şubat 2021 Salı 17:13
Su döngüsü nedir? Su döngüsü ile yağmur oluşumu
Takip Et:

Yaşamın temel kaynağı olan ve insanlığın en büyük ihtiyacı olan su, sürekli döngü içindedir. Su maddenin farklı hallerine bürünebilir. Hayatın devam edebilmesi için en önemli unsurdur. Suyun döngüsü sonucu oluşan bir durum da yağmurdur.

Su yaşamın temel kaynağı olduğu için suyun olmağı bir dünyada yaşamak mümkün değildir. Su döngüye girmesi sayesinde farklı şekillere bürünerek hava olaylarının gerçekleşmesini sağlar.

Su döngüsü nedir?

Su döngüsü denilen olay suyun yoğunlaşma, buharlaşma, yağış ve akış gibi farklı durumlara girmesidir. Tatlı suyun oluşabilmesi için su döngüsü kesinlikle olmalıdır. Aynı zamanda canlı yaşamının devam etmesi için su döngüsü çok önemlidir.

Su döngüsü aynı zamanda hidrolojik döngü olarak da adlandırılmaktadır. Su döngüsü, hava koşullarındaki değişikliklerin başlıca sebeplerindendir. Yağmur, kar, dolu gibi hava olaylarının yaşanması için su döngüsünün olması gerekmektedir.

Su döngüsü ile yağmur oluşumu

Sıvı halde bulunan su, buharlaşır ve atmosferde gaz haline dönüşür. Gaz haline bürünen su, yoğunlaşır ve yağış haline gelir.

Bunun yanı sıra dünya üzerinde katı olarak bulunan buzullar ve benzeri su kütleleri, erir sıvı hale gelir. Bu döngü de sürekli olarak tekrarlanmaktadır. Suyun döngüsünün yanı sıra bitkiler de su döngüsüne destek vermektedir. Bitkiler, okyanus, yer altı suları ve nehirler aracılığı ile aldıkları suyu terleme yolu ile gaz haline çevirir ve su döngüsüne katkı sağlar.

Yaz mevsiminde sıcaklık arttığı için buharlaşma daha fazla olur. Bu yüzden su seviyesinde azalma meydana gelir. Kış aylarında ise yoğuşma sebebi ile yağmur, kar, dolu gibi farklı şekillerde tekrar yer yüzüne iner.

Su döngüsünün aşamaları

  • Buharlaşma: Bu durum suyun sıvıdan gaz haline geçmesi sonucu oluşur. Bu olay güneşin ısısı sayesinde suyun moleküllerine ayrılması ve gaza dönüşmesi durumudur.
  • Yoğuşma: Bu olay gaz halindeki suyun soğuyup sıvı hale geçmesidir. Bu durumda gaz halindeki su ısı kaybı yaşar ve moleküller birbirine bağlanır sonuç olarak yoğuşma yaşanır.
  • Terleme: Bu olay bitkilerin su döngüsüne verdiği destek sayesinde gerçekleşir. Bitkilerdeki fazla su terleme ile dışarı atılır ve gaz haline dönüşür sonra atmosfere karışarak su döngüsüne yardımcı olur.
  • Yağış: Havada gaz moleküllerinden ağır hale gelen su yerçekimi etkisinden dolayı yağış halinde yeryüzüne iner. Hava sıcaklığının nasıl olduğuna göre yağış şekli değişir.
  • Erime: Yeryüzünde katı haldeki su hava sıcaklığı artması sebebi ile erir.
  • Yüzey akışı: Yağmurun bir kısmının toprak tarafından emilmesi ve kalan suyun eğim yönünde akmasına yüzey akışı denir. Eğime bağlı akan sular akarsulara karışır ve bu durum suyun zamanla buharlaşması sonucu döngü devam eder.
  • Sızma: Bu olay yeryüzünde yağış olarak inen suların geçirgen topraklardan yer altı sularına sızması sonucu gerçekleşir. Bu sular belli bir süre sonra yeryüzüne tekrar çıkar.
  • Su kaynağı: Bu olay akiferlerde yüzeyi taşacak kadar su dolması sonucu oluşur. Bu durum yağış miktarına göre değişir. Ve bir kaya içerisini dolduracak kadar suyun oluşması ve ardından taşıması halidir.
  • Suyun buzullar ve karlar halinde depolanması: Su döngüsünün çeşitlerinden biri olan bu durumda iklimin soğuk olduğu bölgelerde buzulların oluşmasıdır. Sıcaklığın fazla olduğu yerlerde ise okyanus seviyelerinde artış olur.

 Son Güncelleme: 16.02.2021 17:13
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler