30 Mart 2020 Pazartesi 11:52
SSK, SGK gösterge tablosu ve 4/A, SSK ve SGK emekli maaş hesaplama işlemi
Takip Et:

Ülkemizde geçmişte SSK şuan ise SGK ismini kullanan ve sigortalı olacak çalışanların emekli olabilmeleri için gerekli prim ve günleri hesaplayan kurum, vatandaşların emekli olabilmek için bağlı olduğu resmi bir kuruluştur.

Ülke genelinde yıllarca aktif olarak sigortalı çalışan ve devlete fayda sağlayan vatandaşlar için Sosyal Güvenlik Kurumu emeklilik hakkı tanımaktadır. Bu kapsamda emeklilik yaşı gelmiş vatandaşlar tarafından en çok araştırılan konuların başında emekli maaşı konusu gelmektedir.

4/A, SSK ve SGK emekli maaşı hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Yeni düzenlemelere göre 4/A emekli maaşı hesaplamalarında üç farklı yöntem kullanılmaktadır. Emekli maaşı hesaplamalarında bu dönemlere göre yapılmaktadır. Buna göre oluşturulan dönemler şu şekildedir;

4/A SSK ve SGK 2000 yılı öncesi için emeklilik hesaplama işlemi

2000 yılı öncesi 4/A olarak işe başlamış kişilerin hesaplama işlemlerinde kat sayı ve aylık bağlama oranı, gösterge rakamı olarak kullanılmaktadır. Emekli maaşı hesaplaması yapılırken karmaşık formüller kullanıldığı bilinmektedir. Önek verilmesi gerekirse, 2018 yılında emekli olacak bir kişi için 2017 yılında bazı değerler baz alınır ve hesaplama işlemi yapılır. Bu hesaplama için baz alınan değerlerin bulunması için yapılması gerekenler şu şekildedir;

 • Alınacak olan gösterge rakamının bulunabilmesi için emekli olacak olan kişinin yıllık kazancının hesaplanması gerekmektedir.
 • Yapılacak olan hesaplama işleminde bireyin son on yıllık kazancı dikkate alınmaktadır.
 • Bireyin son on yıllık kazanç toplamı 10’a bölünerek yıllık ortalama kazancı elde edilir.
 • Yapılan hesaplamada elde edilen rakam gösterge tablosu ile karşılaştırılarak, çıkan bu değere en yakın olan değer gösterge rakamı olarak belirlenmektedir.
 • Katsayısı için değer 12.000 olarak alınmaktadır.
 • Emekli maaş bağlama oranı da hesaplamalarda % 60 olarak kabul edilmektedir.
 • 2000 yılı öncesi için emekli maaş hesaplama formülü; 4Aemekli Maaşı: Gösterge Rakamı*Aylık Bağlama Oranı*Katsayı

4/A SSK ve SGK 2000 ve 2008 yılları arası için emeklilik hesaplama işlemleri

Bu uygulama 2000 ve 2008 yılları arasında 4A sigorta girişi buluna bireyler için emekli maaşı hesaplama işlemlerinde kullanılmaktadır. 2000 yılı öncesinde uygulanan gösterge rakamları 2000 – 2008 yılları arasında kullanılacak gösterge rakamları farklılıklar göstermektedir. Bu yıllar arasında sigortalı olarak çalışa vatandaşların hesaplamalarında güncel katsayı değerleri şu şekilde belirlenir;

 • Emekli maaş hesaplamalarındaki güncelleme katsayısı hesaplanırken, emekli olunacak olan yılın, bir yıl öncesine ait büyüme hızı rakamları ve TÜFE rakamları baz alınmaktadır. 2000 yılı dahil olarak 2008 yılına kadar olan bireyin tüm kazançları güncellenerek bunların ortalaması alınmaktadır.
 • Emekli maaş bağlanacak olan bireyler e ilk on yıl için % 3,5 oranı üzerinden, sonraki 5000 bin gün için % 2 oranı üzerinden, daha sonra yatırılan 9000 gün için de % 1,5 oranı üzerinden hesaplama yapılmaktadır.
 • 2000 – 2008 yılları arasında sigorta girişi olanlar için emekli maaş hesaplama formülü; 4A Emekli Maaşı: Güncelleme Katsayısı* Aylık Bağlama Oranı

4/A SSK ve SGK 200 yılı ve sonrası için emeklilik hesaplama işlemleri

bu uygulama ise 2008 ve 2008 sonrası 4/A olarak sigortalı işe başlayan vatandaşlar için uygulanan bir hesaplama yöntemidir. Bu yöntem de diğer yöntemlerden farklı olarak belirlenir ve baz alınacak gösterge rakamlarında farklılıklar gösterir. 2008 yılı sonrasında sigortalı çalışan vatandaşlar için hesaplanan gösterge rakamları aylık kazanç ve aylık bağlama oranı çarpılarak elde edilir. Buna göre bu yöntem hesaplanırken kullanılacak yöntemler şu şekildedir;

 • Ortalama olarak aylık kazancın bulunabilmesi için güncelleme katsayısı kullanılmaktadır. Güncelleme katsayısı hesabı için bir önceki yılın büyüme hızı ve TÜFE oranlarının % 30 oranı alınarak bulunan değerdir.
 • Aylık maaş bağlama oranı % 40 olarak hesaplanmaktadır.
 • 7200 günden fazla yatırılmış olan primlerde her bir tam yıl için emekli maaş bağlama oranı % 2 artarak hesaplama yapılmaktadır.

4/B Bağ-Kur emekli maaşı nasıl hesaplanır?

4/B Bağ-Kur emekli maaşı hesaplamaları da 4/A’da olduğu gibi farklı dönemlere göre değişiklikler göstermektedir. Buna göre hesaplamalar şu şekilde yapılır.

4/B Bağ-Kur 2000 yılı öncesi için emeklilik hesaplama işlemi

Bu uygulamaya göre 2000 yılı öncesinde Bağ-Kur emeklilik hesaplamaları için son basamaktan bir tam yıl prim ödemesi yapılmış ise geri kalan %70’lik kısım maaş olarak bağlanmaktadır. Bağ-Kur ödemesinin son basamağı tam olarak ödenmemiş ise bir önceki basama göre hesaplama yapılarak aylık hesaplanır.

4/B Bağ-Kur 2000 ve 2008 yılları arası için emeklilik hesaplama işlemi

4/B Bağ-Kur 2000 ve 2008 yılları arası için belirlenen formül şu şekildedir;

 • 4B Emekli Aylığı: Ağırlıklı Ortalama*Aylık Bağlama Oranı,
 • Ağrılıklı Ortalama: 2000 – 2008 Arası Toplam Prim Gün Sayısı / Toplam Prim Gün Sayısı

4/B Bağ-Kur 2008 ve sonrası için emeklilik hesaplama işlemi

4/B Bağ-Kur 2008 ve sonrası için emeklilik hesaplaması Bağ-Kur başlangıcı 2008 ve sonrasında olan vatandaşlar için belirli formülleri bulunur. Bunlar sırası ile;

 • 4B Emekli Aylığı: Ağırlıklı Ortalama* Aylık Bağlama Oranı
 • Ağırlıklı Ortalama: Büyüme Hızı ve TÜFE rakamlarının ortalaması
 • Dönem Ağırlığı: 2008 sonrası için yatırılan toplam prim gün sayısı / Toplam Prim Gün Sayısı


Son Güncelleme: 30.03.2020 11:52
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler