SSK Hizmet Dökümü İsimden Sorgulama Nasıl Yapılır? E-devlet Üzerinden Hizmet Dökümü Sorgulama

SSK Hizmet Dökümü İsimden Sorgulama Nasıl Yapılır? E-devlet Üzerinden Hizmet Dökümü Sorgulama

SSK Hizmet Dökümü aracılığıyla vatandaşlar resmi kurumlardaki işlemlerini çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. Peki SSK Hizmet Dökümü İsimden Sorgulama Nasıl Yapılır? SSK hizmet dökümü isimden sorgulama yapmanın farklı yolları bulunmaktadır. Gelin bu yöntemlere birlikte bakalım.

SSK Hizmet Dökümü İsimden Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK Hizmet Dökümü İsimden sorgulama yapma işlemi intenet üzerinden yapılabilmektedir. E-sgm sistemi ile yapılabilen sorgulama işlemi sonucunda tüm sigorta kapsamındaki vatandaşlar hizmet dökümlerine ulaşabilmektedirler.

Diğer yandan Sosyal Sigortalar Kurumu şubelerine gidilerek SSK hizmet dökümü elde edilebilmektedir.

SSK Hizmet Dökümü İsim ve TC Numarası ile Sorgulama

İsim ve T.C. Kimlik numarası ile SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi gelişen teknoloji ile birlikte çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Aşağıdaki sistemler kullanılabilmektedir.

  • E- Devlet üzerinden sorgulama
  • E- Sgm üzerinden sorgulama
  • Sosyal Sigortalar Binasına gidilerek yapılacak sorgulama

4A, 4B ve 4C sigorta kapsamında olan vatandaşlarımız e-devlet sistemine giriş yaparak hizmet döküm belgelerini çok kolay bir şekilde elde edebilirler. Halen bir e-devlet şifresine sahip değilseniz size en yakın PTT şubesine giderek bir e-devlet şifresi edinebilirsiniz. Ayrıca ilgili sigorta kurumu binasına gidilerek de hizmet dökümü alınması mümkündür.

Şifresiz SSK Hizmet Dökümü Sorgulama

E-devlet şifresi edinmemiş olan ya da şifrelerini kaybeden vatandaşlarımız sorgulama işlemlerini Sosyal Sigortalar Kurumu üzerinden de alabilmekteler. Vatandaşlar isterlerse kuruma bizzat giderek hizmet dökümlerini alabildikleri gibi intenet üzerinden de alabilmektedirler. Sosyal Sigortalar Kurumu’nun intenet adresinden yapılacak olan sorgulamalar vatandaş portalı üzerinden yapılmaktadır. Bu kısımda talep edilen bilgilerin girilmesi sonrasında hizmet dökümleri ekranda belirecektir.

E-devlet Üzerinden Hizmet Dökümü Sorgulama

PTT şubelerinden alınan şifre ile ve T.C kimlik numarası ile E-devlet sistemine giriş yapılması sonrasında SSK Hizmet Dökümü bölümüne geçiş yapılmalıdır. Kısaca arama bölümüne ilgili sözcük grubu da yazılabilmektedir. Açılan sayfa üzerinde kişinin hizmet döküm bilgileri yer alacaktır.

SSK Hizmet Döküm Belgesi Ne İşe Yarar?

SSK Hizmet Dökümü SGK tarafından vatandaşlara sağlanan SGK Borç Sorgulama ve Ne zaman emekli olurum? Gibi uygulamalarında hizmet dökümü talep edilmektedir. Bu sorgulamaların yapılabilmesi için hizmet dökümünün elde edilmesi gerekmektedir.

Kıdem hesaplamaları yapılırken de Hizmet Dökümü istenir ve bu belge işveren ile işçinin karşılıklı olarak haklarının korunmasında büyük önem arz etmektedir.

İkramiye hesaplamaları sırasında yatan sigorta priminin çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu primlerin kontrolü için hizmet dökümü kullanılmaktadır. Ayrıca vize alma süreci esnasında da hizmet dökümü talep edilmektedir.