Sosyal Yardımlaşma’dan kömür yardımı alma şartları nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma’dan kömür yardımı alma şartları nelerdir?

Yardıma muhtaç kişilere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından kömür yardımı yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşmadan kömür yardımı alma şartları nelerdir, kömür yardımı alacak kişilerin ve ailelerin bazı şartları sağlaması gerekmektedir.

Sosyal yardımlaşma kömür yardımı, ekonomik durumu iyi olmayan ve muhtaç ailelere verilmektedir. Yardımların miktarı, belirlenen kriterlere göre yapılmaktadır. Yardım miktarı hesaplanırken ailedeki kişi sayısı, ihtiyaç ve muhtaçlık oranı, verilen kömürün ısı değeri, başvuru yapılan bölgenin iklimi özellikleri dikkate alınmaktadır.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımı verilecek kişiler, genel olarak belediyeler Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ile muhtarlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmektedir. İncelemeler sırasında başvuru yapan kişilere fakirlik belgesi verilmektedir. Fakirlik belgesi ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesinde kullanılmaktadır.

Kömür yardımı almak isteyen kişilerin başvuru dilekçelerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarına, valiliklere, kaymakamlıklara ve belediyelere verebilir.

Kömür Yardımı Şartları Nelerdir?

Sigortalı kişilere verilecek kömür yardımı kapsamında, yakacak ihtiyacı devlet tarafından verilecek kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında daha önceden belgelerinin oluşturulması gerekir. Bu dosya kömür yardımından yararlanmanın ilk şartıdır. Bu dosya muhtarlıklar tarafından verilen yoksulluk listeleri kapsamında şekillenmektedir.

Maddi durumu kötü olan ve ısınma ihtiyacını karşılayamayan kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yazdıkları dilekçeleriyle kömür yardımı başvurusu yapabilir. Başvuru yapan kişinin muhtarlar tarafından yardıma muhtaç olduklarının kanıtlanması gerekir.

Kömür yardımı alabilmek için hane halkında kişi başına düşen gelirin 701,32 TL’den az olması gerekmektedir. Kuruma yapılan başvurularda kişilerden özel bir belge talep edilmemektedir. Bu kapsamda başvuru yapacak kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve başvuru dilekçesiyle kuruma gitmesi gerekir.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılır?

Kömür yardımı dağıtımının nasıl olacağı kişilerin muhtaçlık durumuna göre sıralanmaktadır. Bu kapsamda kömür yardımları, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürlükleri tarafından belirlenen sevkiyat programına göre yapılır. Yardımlar genel olarak senede 1 kez, kış aylarından önce yapılmaktadır.

Kömür Yardımı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kömür yardımı sorgulaması e-devlet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Sorgulama yapmak için ilk olarak e-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir. Sisteme giren kişiler arama bölümüne Kömür yardımı yazarak sorgulama ekranına ulaşabilir. Bu hizmet Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın başlattığı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranından yapılmaktadır. Bu ekrandan yardımın miktarı, ne zaman dağıtılacağı gibi bütün detaylara yer verilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma’dan kömür yardımı alma şartları nelerdir?

Kömür yardımı sorgulaması yapmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresinden sorgulamalarını yapabilir.