Sokağa çıkma yasağı para cezası itirazı nasıl yapılır?

Sokağa çıkma yasağı para cezası itirazı nasıl yapılır?

Ramazan Bayramında uygulanan 4 günlük sokağa çıkma yasağına uymayan vatandaşlara 3.150 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Vatandaşların uygulanan sokağa çıkma yasağı cezasına İtiraz etme hakkı bulunmaktadır.

Ramazan Bayramında korona virüs tedbirleri nedeniyle sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı merak ediliyordu. Kabine toplantısıyla beraber 23-24-25 ve 26 Mayıs günlerinde yani bayram tatilinde sokağa çıkma yasağının olacağı belirlendi. Bayramda uygulanacak yasak kapsamı tüm Türkiye'de geçerli olacak ve 81 ilde sokağa çıkma yasağı olacak.

4 gün sürecek sokağa çıkma yasağında daha öncekilerde olduğu gibi fırın, market gibi yerler belli süre aralıklarında açık tutulacak. 22 Mayıs gecesi başlayan sokağa çıkma gecesi 26 Mayıs günü gece yarısı itibari ile de sona erecek.

4 günlük sokağa çıkma yasağına uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzısıhha Kanunu kapsamıda para cezası uygulanacak. Kanunun 282.maddesi doğrultunda alınan karara uyulmaması sebebi ile para cezası, TCK 195.madde gereğince ise adli işlem başlatılacak. Umumi Hıfzısıhha Kanunu sokağa çıkma yasağına uymayanlara, korona sebebiyle karantinaya alınmış kişilere alınan tedbirlere uymayan kişilere ise TCK uygulanmaktadır.

Sokağa Çıkma Yasağına Uymayan Kişilere Uygulanan Para Cezası Kaç TL?

Sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen yasağa uymayan kişilere 3.180 TL para cezası uygulanmaktadır.

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282.maddesine göre, kanun ile belirlenen yasak ve kurallara uymayan kişilere 250-1000 TL arasında para cezası verilmektedir. 2019 yılında güncellenen hali ile bu miktar 789-3.180 TL olmuştur. Bu sebeple sokağa çıkma yasağına uymayan kişilere en yüksek ceza miktarı uygulanmaktadır.

Para Cezası İtirazı Nasıl Yapılır?

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282.maddesine uymayarak sokağa çıkan kişilere uygulanan 3.180 TL para cezasına itiraz etme hakkı bulunmaktadır. İtirazlar en geç 15 gün içinde Sulh Ceza Hakimliğine gerçekleştirilmektedir.