Sokağa Çıkma Yasağı Cezasına İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır? Sokağa Çıkma Yasağına İtiraz Dilekçesi Öneği

Sokağa Çıkma Yasağı Cezasına İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır? Sokağa Çıkma Yasağına İtiraz Dilekçesi Öneği

Sokağa çıkma yasağı cezasına itiraz dilekçesi örneği vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Korona virüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır. Sokağa çıkma yasağına uymayanlara 3. 180 TL idari para cezası verilmektedir. Verilen bu cezaya dilekçe yazarak itiraz edebilirsiniz. Dilekçe Sulh Ceza Hakimliği'ne verilmektedir.

Sokağa Çıkma Yasağı Cezasına İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Tüm dünyaya yayılan ve pandemi ilan edilen korona virüs salgını ile ilgili her gün yeni kararlar alınmakta ve uygulanmaktadır. Havaların ısınması ile birlikte ülkemizde sokağa çıkma yasakları arttırıldı. Hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır ve ayrıca Ramazan Bayramında da sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 30 Büyükşehirde ve Zonguldak’ta uygulanan sokağa çıkma yasağının yanı sıra bu illere giriş ve çıkışlarda yasaklanmıştır.

Nisan ayı içerisinde başlayan sokağa çıkma yasağı uygulaması Mayıs ayında da devam etmektedir. Ramazan Bayramı’nın gelmesi ile birlikte bayramda da sosyal izolasyonun korunması için sokağa çıkma yasağı konmuştur.

Adana, Ankara, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Zonguldak illerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı zaman içerisinde normalleşme sürecine girmeye başlamıştır ve 15 ili kapsayan sokağa çıkma yasağı uygulamasına geçilmiştir. Ancak Ramazan Bayramı için uygulanacak sokağa çıkma yasağı 81 ili kapsamaktadır. Tüm Türkiye’de sokağa çıkma yasağı uygulanacak ve uymayanlara idari para cezası verilecektir.

Ramazan Bayramı’nda 81 İlde Sokağa Çıkma Yasağı

Ramazan Bayramı’nda 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştır. Sosyal izolasyonun sağlanması ve sosyal hareketliliğin azalması için bu karar alınmıştır. 23 Mayıs Cumartesi sokağa çıkma yasağı başlayacak ve 26 Mayıs tarihine kadar yasak devam edecek. Yasağa uymayanlara idari para cezası verilecektir. İdari para cezası 789 TL ile 3.180 TL arasında değişmektedir. Genellikle uygulanan ceza tutarı 3.180 TL dir.

Bu yasak ile ilgili Anayasa içerisinde madde bulunmaktadır. Anayasada yer alan 13. Ve 15. Maddelerde yer alan ifadelere göre kişiye uygulanan para cezası konulara göre belirlenmektedir. Bu konular arasında savaş, seferberlik veya olağanüstü hal durumu yer almaktadır ancak salgın bu konular içerisinde yer almadığı için uygulanan idari para cezası da değişmemektedir ve 3.180 TL olarak belirlenmiştir.

Madde 13’te temel hak ve hürriyetlerin, özlerine dokunulmadan kanun ile sınırlandırılabileceği ve bu durumun Anayasa ruhuna, toplum düzenine ve laik cumhuriyete aykırı bir durum olmadığı yer almaktadır.

Madde 15’te savaş, seferberlik veya olağanüstü hal durumlarında temel hak ve hürriyetlerin kullanılması ile ilgili kısıtlamaların hatta durdurulmaların gerçekleşebileceği ve bunun aykırı bir durum olmadığı yer almaktadır. Bu maddeler dışında kişilerin haklarında ve hürriyetlerinde kısıtlama yapılmamaktadır.

Konu ile ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununda 27. Ve 72.maddeler de yer almaktadır. Bu maddelerde alınan tedbirler ve uygulamalar hakkında bilgiler yer almaktadır. Hastalık nedeniyle alınan tedbirler yer almaktadır. Halkı korumak ve bilgilendirmek esas amaçtır.

Madde 57 ve 72’de hastalıklardan biri ortaya çıktığı zaman veya çıkacağı durumundan şüphelenildiği zaman alınan tedbirler anlatılmaktadır. Alınan bu tedbirler şunlardır:

-Hasta olanların veya hasta olduğundan şüphe edilenlerin hastalığı yaymaması için evlerinde veya sağlık kurumlarında karantina içerisine alınması.

-Hasta olanların ya da hasta olduğundan şüphe edilenlerin serum ve aşı takibi yapılır.

-Bulaşıcı olan maddelerin tespitinin gerçekleşmesi.

-Hastalığın nereden geldiğini tespit etmek.

-Hasta olanların memleketine gitmesi durumunda takibinin yapılması ve çevresindeki insanların da muayene edilmesi.

-Hastalığa neden olan veya arttıran gıdaların tespit edilmesi ve bu gıdalardan uzak durulmasının sağlanması.

-Hasta olan kişilerin çevresinde salgın hastalıkların oluşması durumunda büyük çaplı karantinanın oluşturulması ve karantinaya alınan mahallenin tahliye edilmesi.

Sokağa Çıkma Yasağına İtiraz Dilekçesi Öneği

Mart ayından itibaren ülkemizde de görünen korona virüs salgını için alınan önlemlerden biri de sokağa çıkma yasağıdır. Yasak ile ilgili Anayasa üzerinde de maddeler yer almaktadır. Yasağa uymayan ve zorunluluk nedeniyle uymamak zorunda kalan veya geçerli bir sebebi olan vatandaşlar sokağa çıkma yasağı itiraz dilekçesinin nasıl yazıldığını ve nereye teslim edildiğini merak ediyor.

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara 3.180 TL idari para cezası verilmektedir. Dilekçe yazmak isteyenler dilekçeyi nasıl yazacağını araştırıyor. Dilekçe Sulh Ceza Hakimliği’ne verilmektedir. Sokağa çıkma yasağına uymayanlara verilen 3. 180 TL idari para cezasının 15 günlük bir ödeme süresi bulunmaktadır. Bu süre içerisinde dilekçe vererek cezaya itiraz edebilirsiniz. İtiraz dilekçesi 15 gün içerisinde verilmez ve sonuç alınamazsa bu durumda kişi idari para cezasını ödemek zorundadır. Ödenmeyen cezalar ile ilgili hukuki bir yaptırım yapılmaktadır.

Dilekçenin başına ilgili Sulh Ceza Hakimliği’nin adı yazılır. Daha sonra alt kısmına itiraz edenin adı- soyadı- T.C kimlik numarası- adresi ve idari para cezasının miktarı alt alta yazılır. İtirazın Konusu başlığı altında itiraz edilen konu anlatılır. Onun alt kısmına İtirazlarım başlığı atılır ve itirazlar gerekçeleri ile birlikte sıralanır. Bu bilgiler yazıldıktan sonra sağ alt köşeye sırasıyla imza- ad soyad ve tarih yazılarak dilekçe tamamlanır.