Soğan doğrarken göz neden yaşarır, gözlerin yaşarmaması için ne yapılmalıdır?

Soğan doğrarken göz neden yaşarır, gözlerin yaşarmaması için ne yapılmalıdır?

Soğan doğrarken gözlerin yaşarması herkesin yaşadığı bir durumdur. Soğanın gözleri yakmasının ana sebebi içerisindeki bileşenlerdir. Bazı yöntemleri kullanarak soğanın göz yaşartan etkilerini azaltabilirsiniz.

Soğanlar pek çok tarifin vazgeçilmezidir. Ancak soğan özellikle yemek yaparken gözyaşlarımızın akmasına sebep olmaktadır.

Soğan Neden Gözü Yakar?

Soğanın ağlatmasının sebebi tamamıyla bilimseldir. Soğanın içerisinde doğal bir bileşik olan sülfoksit bulunmaktadır. Soğan doğranmaya başlanırken sülfoksit açığa çıkar ve gaz olarak havaya karışır. Bu gazın göz ile temas etmesi yakıcı bir aside dönüşmesine sebep olur. Sonuç olarak soğan doğranırken ağlarız.

Soğan Doğrarken Ağlamamak İçin Ne Yapılmalıdır?

Soğanın göz yaşarmasını engellemek için pek çok yöntem bulunmaktadır.

- Soğanı Dondurun veya Soğutun

Soğanın soğutulması sülfoksitlerin açığa çıkma süresini kısaltıyor. Soğanı buzlukta veya buzdolabının rafında bekletirseniz göz yaşlarınızdan kurtulabilirsiniz.

- Soğanı Soğuk Suda Bekletin

Soğanı soğuk suda bekletmek de gaz dağılımını yavaşlatmaktadır. Soğuk suyun olduğu bir kaba kabuklarından soyduğunuz kuru soğanı bekletin. Bu yöntem buzdolabı kadar işe yaramasa da soğanın gaz salınımını yavaşlatmıştır.

- Keskin Bıçak Kullanın

Soğanı doğrarken keskin bir bıçak kullanmak soğanın hücre duvarının daha az zararla bozulmasını sağlar ve gaz salınımını yavaşlatır.

- Soğan Doğrarken Islık Çalın

Bu yöntem kulağa biraz saçma gelebilir. Islık çalarken üflediğiniz hava soğandan çıkan gazı uzaklaştıracaktır. Bu sayede gözlerinizin yanmasını azaltabilirsiniz.

- Kayak veya Deniz Gözlüğü Takın

Bu yöntemle gözlerinizi soğandan koruyabilirsiniz. Ancak deniz gözlüğü ve kayak gözlüklerinin normal ortamlarda görüş mesafesi çok işe yaramamaktadır. Bundan dolayı soğanı doğrarken elinizi kesmemeye dikkat edin.

- Soğan Doğranan Yerde Mum Yakın

Mumun ortamlardaki sigara dumanı ve kokusunu yok ettiği söylenmektedir. Bundan dolayı soğan kestiğiniz yerde bir mum yakarak gazların dağılmasını sağlayabilirsiniz. Soğandan çıkan gazlar muma gelecek ve yok olacak.