Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır? Kurslar İçin İstenen Evraklar

Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl ve Nereden Alınır? Kurslar İçin İstenen Evraklar

Son yıllarda sayıları oldukça artan özel güvenlik firmalarında çalışmak isteyen vatandaşların alması gereken silahlı/silahsız özel güvenlik sertifikasının nasıl alındığını sizler için araştırdık. Detaylar haberimizde...

Son yıllarda güvenlik açısından önemli hale gelen özel güvenlik şirketlerinin sayısının artması ile özel güvenlik olmak isteyen insanların sayısında ve özel güvenlik sektöründeki istihdam artmaya başladı. Ancak her dileyenin kanun ile sınırlandırılarak özel güvenlik olmasına izin verilmiyor. Özel güvenlik olmak isteyen vatandaşlardan silahlı veya silahsız özel güvenlik sertifikalarını almaları bekleniyor. İki sertifikaya başvuru yapabilecek kişiler arasında farklılıklar olsada genel olarak silahlı özel güvenlik sertifikasına başvuru yapmak için;

 • T.C. vatandaşı olmak
 • 21 yaşını doldurmuş olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • Kamu haklarından mahrum olmamak
 • Genel vucut sağlığı yerinde olmak
 • Akıl sağlığı yerinde olmak
 • Mesleğini yapabilcek en iyi durumda olmak
 • Herhangi bir suçtan 6 aydan fazla hapis cezasına çarptırılmış olmamak şartlarına sahip olmak gerekiyor. Ayrıca kanun gereği başvuru yapacak vatandaşlardan tam teşekküllü sağlık raporu da talep edilmekte.

Silahlı Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası ve Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Silahlı silahsız özel güvenlik sertifikası almak isteyen vatandaşların güvenlik sistemleri, halka ilişkiler, hukuk, iletişi, doğal afet, ilk yardım, yangın ve patlayıcılar konusunda eğitim alırken, sertifikanın verildiği kurumlara müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu özel kurslarda silahsız sertifikası için 100 saat, silahlı sertifikası için 120 saat eğitim alan vatandaşlar Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından belirli aralıklarla açılan 100 soruluk sınavlardan geçer not almaları gerekmektedir. 2018 yılında %70 başarı sağlanan sınavlarda başarısız olana vatandaşlar tekrar kursu almadan 3 sınava girme hakkına sahiptir. Buna ek olarak başarısız adayların uygulamalı sınavlara katılmalı zorunludur.

Sınavda başarılı olan adayların Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı'na muracaat ederek kendilerinden istenen belgeleri teslim ettikten sonra vallik tarafından kartları adreslerine gönderilir. Sertifikayı alan özel güvenlik ünvanına hak kazanan vatandaşların her 5 yılda bir 60 saat eğitimlerinin tamamlamaları gerekmektedir.

Kurslar İçin İstenen Evraklar Nelerdir Kurs Ücretleri Ne Kadardır

Kurslarda katılımcı olmak için isteyen adaylar;

 • En son mezun odukları okul diplomaları
 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah
 • 4 adet fotograf ile başvurularını yapabilirler.

Eğitim ve sınav ücretleri her yıl değişmekle beraber 2019 yılı içerisinde silahlı eğitim için 600 TL, silahsız eğitim için kurslar 400 TL civarındadır. Sınav ücretleri ise silahlı sertifika sınavı için 75, silahsız sertifika sınavı için 45 TL'dir. Ayrıca 5 yılı doldurarak tekrar eğitimi alacaklar için eğitim ücretleri silahlı eğitimi için 600 TL, silahsız eğitimi için 400 TL civarındadır.