01 Nisan 2020 Çarşamba 09:41
Silah taşıma ruhsatı nasıl alınır? Kimler silah taşıma ve bulundurma ruhsatı alabilir? Silah taşımar uhsat harçları ne kadar?
Takip Et:

Silah ruhsatı silah bulundurma ve silah taşıma olarak iki şekilde verilmektedir. Silah taşıma ruhsatı almak için Emniyet Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Silah ruhsatı alma işlemi yasalarca belirlenen kurallara göre verilmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve İç İşlerine Bakanlığı’na bağlı olan kişilerin silah taşıma ruhsatı vardır. Bu kişilerin dışında mesleklerle uğraşan kişilerin silah taşıma ruhsatı alabilmesi için kanunlarca belirlenen meslekleri yapıyor olması gerekir.

Silah taşıma ruhsatı nasıl alınır?

Silah taşıma ruhsatı alabilecek meslekler 6136 saylı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler kanununda belirtilmiştir. Kanunda belirtilen meslek grupları silah taşıma ruhsatı alabilmektedir.

Silah taşıma ruhsatının alınabilmesi için kişinin 21 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Silah taşıma ruhsatı ve silah bulundurma ruhsatı iki faklı durumdur. Silah taşıma ruhsatı kişinin çalıştığı yerde can güvenliği tehdit edebilecek olayların olabilmesi durumunda verilir.

Silah bulundurma ruhsatının, taşıma ruhsatından farklı olarak silahın kişi üzerinde bulunmaması olarak söylenir. Silah bulundurma ruhsatı olan kişi silahı üzerinde taşıyamaz. Ayrıca silah bulundurma ruhsatı bir işyeri için alınmadığı takdirde işyerinde bulundurulması da yasaktır. İş yerinde silah bulundurmak için iş yerinde silah bulundurma ruhsatı alınmalıdır.

Silah bulundurma ruhsatı ikamet edilen adrese göre verilir ve silahın bu adreste bulunması gerekir. Silah taşıma ruhsatında ise durum farklıdır. Silah taşıma ruhsatıyla silahı üzerinizde bulundurabilirsiniz.

Silah taşıma ruhsatı için nasıl başvuru yapılır?

Silah taşıma ruhsatı alabilmek için kişinin istenen evrakları tamamlayarak bizzat kendisinin başvuru yapması gerekmektedir. Başvurular Emniyet Müdürlüğüne yapılmaktadır. Türk vatandaşlar başvuru yapabildikleri gibi Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişilerde başvuru yapabilmektedir.

Silah taşıma ruhsatı almak için 21 yaşını bitirmiş ve sağlık kontrollerinden sorunsuz bir şekilde geçmeniz gerekmektedir. Bu iki kriterin tamamlanmasının ardından can ve mal güvenliğinin tehdit edildiğine dair bir belge ile başvuruyu yapabilirsiniz.

Silah ruhsatı Vali tarafından onaylanır aynı şekilde iptali de Vali tarafından yapılmaktadır.

Silah taşıma ruhsatı kimlere veriliyor?

Silah taşıma ruhsatı kanunda belirtilen meslek gruplarına verilmektedir. Bu meslek grupları şunlardır:

 • Kuyumcular, kuyumcu toptancıları
 • Döviz bürosu sahipleri
 • Para taşımacılığı yapan mutemetler
 • Büyük sürülere sahip olanlar
 • Büyük topraklara sahip olanlar
 • Yurt dışı lisansı olan gemi kaptanları
 • Pilotlar
 • Baroya kaydı bulunan avukatlar
 • Milletvekilleri
 • Kaymakamlar
 • Muhtarlar
 • Akaryakıt işletme sahipleri
 • Bekçiler
 • Müteahhitler
 • Ateşli silah üretimi ve patlayıcı madde deposu firma sahipleri

Silah taşıma ruhsatı ciro bilgilerine Emniyet Müdürlüğü’nün intenet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Silah taşıma ruhsatı kimlere verilmez?

21 yaş altında olan kimse silah ruhsatı alamaz. Bunun yanı sıra sağlık raporu olmadan da silah ruhsatı alınamaz. Yivsiz av tüfeği ruhsatını almak için 18 yaşını doldurmuş olmak yeterli olurken, silah ruhsatı almak için 21 yaşının bitirilmiş olması gerekir.

Yukarıdaki şartların dışında silah bulundurma ruhsatı olan ancak kanunlarca belirlenen şartlara uymayan kişilere de silah ruhsatı verilmez. Bu kişilere taşıma ruhsatının yanı sıra bulundurma ruhsatı da verilmez.

Bunun dışında silah taşıma ruhsatının süresi bitmiş ancak yeniden başvuru yapmamış veya sürenin bitmesi sonunda bilgi vermemiş olan kişilere de ruhsat verilmiyor. Belirtilen genel şartların yanı sıra uyuşturucu madde kullanan, madde bağımlılığı olan, psikolojik ve fizyolojik olarak engeli olan kişilere de hiçbir şekilde ruhsat verilmez.

Taşıma ruhsatı için nasıl başvuru yapılır?

Emniyet Müdürlüklerine istenilen evraklarla birlikte başvuru yapılıyor. Söz konusu evrakların eksiksiz şekilde teslim edilmesi ve belirlenen ruhsat harcının yatırılması gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından ruhsat onayı alınır.

Silah ruhsatı taşıyabilir belgesi devlet hastaneleri ve üniversite hastaneleri tarafından verilmektedir. Doktorlardan alınan onay sonrası, sağlık kurumunun başhekimi belgeyi onaylar ve son olarak heyet tarafından da onaylanan belge ile başvurular gerçekleşmektedir. Bu belge kişinin silah taşıma konusunda sağlık durumunda bir engel olmadığı gösterir.

Mal varlığı ve şirket cirosu nedeniyle ruhsat almak isteyen kişiler için şirket bilgilerinin olduğu belgeler, mal varlıkları veya sahip oldukları toprakları gösteren belge ile başvuru yapılmaktadır. Ortaklı olan şirketler için ise şirket yöneticisinin bilgisinin olması gerekmektedir.

Belirtilen belgelerin tamamlanmasının ardından ikamet edilen yerin Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yapılmalıdır. Teslim edilen belgelerin yanında Emniyette başvuru yapan kişinin parmak izi de alınır.

Silah taşıma ruhsatı için gerekli belgeler nelerdir?

Silah taşıma ruhsatının alınabilmesi için kanunda belirtilen belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Silah taşıma ruhsatı için istenilen belgeler şu şekildedir:

 • Silah taşıma, silah satın alma veya silah devir alma talebini belirten dilekçe
 • Vukuatlı nüfus kayıt öneği
 • T.C Nüfus cüzdanı fotokopisi (vatandaşlık numarası bulunan)
 • Son bir yıl içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Silah ruhsatı istek formu
 • Adli sicil belgesi
 • Silah taşıma ruhsatı alınmasında herhangi bir sakınca olmadığına dair heyet sağlık raporu
 • İkamet belgesi

Silah taşıma ruhsatı nasıl iptal edilir?

Silah taşıma ruhsatı olan ancak kurallara uymayan kişilerin ruhsatları iptal olur. Bunun dışında silah bulundurma ruhsatı olan ve ikamet değişikliği yapan kişilerin ikamet değişikliğini kuruma bildirmemeleri durumunda ruhsatları iptal edilir. Bu kişiler taşınma sebebi ile birlikte 6 ay içinde yapılan değişikliği bildirmek zorundadır.

Silah taşıma ruhsat harcı ne kadar?

Silah taşıma ve silah bulundurma ruhsatları için farklı harçlar alınır. Buna göre 5 Yıllık Silah Taşıma Ruhsat Harcı 6.971 TL iken, 5 Yıllık Silah Bulundurma Ruhsat Harcı : 2,230,80 TL’dir.Son Güncelleme: 01.04.2020 09:41
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler