SGK'dan çalışan kadınlar için müjdeli haber geldi! Annelerin altı yıl erken emekli olma hakkı

SGK'dan çalışan kadınlar için müjdeli haber geldi! Annelerin altı yıl erken emekli olma hakkı

Çalışan anneler anneler için müjdeli haber geldi. Sgk çalışan annelere oldukça önem veriyor. İşte bu yüzden annelere erken emeklilik hakkı tanıdı. Peki bunun şartları neler? Detaylar haberimizde.

SGK’dan gelen habere göre çalışan annelerin prim borçlanmasıyla emekli olabilme hakkı tanıdıklarını duyurdu. Bu borçlanma sona erdikten sonra emeklilik yaşından düşülmesi hakkına da sahipler. Bu hak ile birlikte anneler daha erken emekli olma hakkına sahip olabilecekler.

Doğum borçlanması nedir?

Doğum borçlanması çocuk başına değişiklik göstermektedir. Her çocuk başına iki yıl prim borcu ödenebilmektedir. Yani üç çocuk sahibi olan bir anne çalışan altı yıl prim borçlanmasını yapabilir ve bu borcu ödeyebilir. Borçlanmayı ödemek için kredi hakkınız bile bulunmaktadır. Ancak en fazla üç çocuk için borçlanabileceğinizi unutmayın.

Bu haktan yararlanmak isteyenlerin sigortalı olma şartının bulunması gerektiğini belirtmemiz gerekmektedir. Bu borçlanma için resmi kurumdan yardım alabileceğiniz gibi SGK başvuru da yapma hakkına sahipsiniz.