SGK rapor parası almak için nasıl başvuru yapılır? TC ile SGK rapor parası sorgulama

SGK rapor parası almak için nasıl başvuru yapılır? TC ile SGK rapor parası sorgulama

İşçilerin çalışamaz durumdayken sıkıntı yaşamamaları için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası verilir. İşgöremezlik raporu alan çalışanlar bu imkandan faydalanabilirler. Çalışanların bu parayı alabilmek için bazı prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olan işçiler bir rahatsızlık veya iş kazası nedenlerinden ötürü çalışamayacak duruma gelirlerse bununla alakalı doktorlarından rapor almalılardır. İşçilerin bu süreç zarfında yaşadığı zararları azaltmak amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası vermektedir. Fakat bu raporu alabilmek için işçilerin SGK'ya başvuruda bulunmaları lazımdır.

Rapor parasını almak için başvuru nasıl yapılır?

İşçiler herhangi bir rahatsızlık veya iş kazası durumundan dolayı çalışamayacak hale gelirlerse rapordan alacakları parayı sorgulayabilmek için önce bunun için başvuru yapmaları gerekmektedir. Rapor parası başvurusunda bulunabilmek için devlet hastanelerinden geçiçi süreli iş göremez raporu almaları gerekmektedir. İşçiler bu raporu çalıştıkları kuruma ilettikten sonra kurum bu raporun Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmesini sağlamaktadır.

Kimler rapor parasını alabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan bu para çalışamayacak kişilerin geçirdikleri bu süreçte sıkıntı yaşamamasını sağlar. Rapor parasını alabilecek durumda olan işçiler bazıları bunlardır;

Çalışma süresi sırasında iş kazası geçiren çalışanlar bu parayı alabilirler.

Hamilelik dönemi süresince çalışanlar doğum yaptıktan sonra paralarını alabilirler.

Sigorta üyesi çalışanlar çalıtıkları sırada karşılaştıkları meslek hastalıklarıyla ilgili rapor alıp rapor parası için başvuruda bulunabilirler.

Herhangi bir rahatsızlık sebebi ile istirahat etmesi uygun görülen işçiler rapor parasını almak için başvurabilirler.

Bu durumlarda kalan işçiler geçici rapor aldıktan sonra bunu çalıştıkları kuruma teslim ettikten sonra kurumun bu raporu Sosyal Güvenlik Kurumuna iletmesiyle rapor parası alabilirler.

SGK rapor parası almak için nasıl başvuru yapılır? TC ile SGK rapor parası sorgulama

Başvuru için taşınması gereken şartlar nelerdir?

Rapor parası için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuran işçilerin bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun bu imkanından raporu olan herkes faydalanamaz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun çalışanlardan istediği şartlar bunlardır;

Çalışanların rapor parasını alabilmesi için geçirdiği hastalıkta uzman bir doktordan rapor almalıdır. Doktorun dışında inceleme kısmında raporun gerekli olduğunun kanıtlanması lazımdır.

Rapor parasını almaya hak kazanabilmek için çalışanın geçiçi iş göremezlik kapsamına giren bir rapor bulundurması gerekmektedir.

Rapor parası almak isteyen çalışanın son yıla dair 90 gün içerisindeki prim ödemelerinin tam olarak ödenmesi lazımdır.

Kurumlarla çalışan işçilerin dışında bağımsız şekilde çalışan ve sigortası olan işçilerde rapor parası alabilir. Ancak bu kişilerin para alabilmesi için rahatsızlıklarına dair tedaviyi yatarak geçirmeleri gerekir.

Rapor parası alabilmek için çalışanın prim borcu olmaması lazımdır.

Bu şartları taşıyan çalışanlar incelemede bir sıkıntı çıkmadığı takdirde rapor paralarını alabilirler.

Rapor parasını sorgulamanın yolları

Rapor parasını almaya hak kazanmak için çalışanların rapor teslimi yapması gerekmektedir. Rapor parasını almaya hak kazanıp kazanmadığınıza sorgulamanın yolları bunlardır;

Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek sorgulayabilirsiniz.

Kurumun telefon numarasını arayarak sorgulayabilirsiniz.

170 numaralı arama hattı üzerinden sorgulayabilirsiniz.

E-devlet arayüzünden sorgulama yapabilirsiniz.

Ptt şubelerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Çalışanlar bu yollar üzerinden para alma hakkını kazanıp kazanamadıklarına bakabilir. Hak kazandıklarında hesaplarına yatan parayı alabilirler.

PTT şubeleri aracılığı ile sorgulama yapmak

Çalışanlar rapor parasını almaya hak kazanıp kazanmadığını öğrenmek için PTT şubelerinden sorgulatabilirler. Eğer para almaya hak kazanırlarsa paranın hesaplarının yatıp yatmadığını da gene aynı şekilde PTT şubesinden öğrenebilirler. Para genel olarak rapor tesliminden sonraki 15 gün içerisinde hesaba yatar. Burdan paralarını çekip kullanmaya başlayabilirler.

E-Devlet aracılığı ile sorgulama yapmak

Çalışanların sorgulatmak için kullanabileceği yollardan biri e-devlettir. E-devlet sistemi turkiye.gov.tr sitesi üzerinden vatandaşların resmi işlerini halledebilmesi için devlet tarafından oluşturulmuş bir sistemdir. Sisteme girmek için şifre almış kullanıcılar kimlik numarası ve şifreleriyle sisteme girişlerini yaptıktan sonra sorgulama için yapması gereken şeyler bunlardır;

Kurumlar kısmından Sosyal Güvenlik Kurumuna girmek.

Eğer kurumlar kısmında bulunamazsa arama kısmından da Sosyal Güvenlik Kurumu yazarak girilebilir.

Kurum sayfasına girdikten sonra 4A-4B İşgöremezlik Ödemeleri Görme kısmına tıklamak.

Karşılarına çıkan sayfada ödemeye dair bilgiler bulunmaktadır.

Çalışanlar İşgöremezlik Ödemeleri Görme kısmında rapor parası almaya hak kazanıp kazanmadıklarını, eğer kazandılarsa paranın hesaplarına yatıp yatmadığını kontrol edebilirler.

170 numaralı telefon üzerinden sorgulama

Alo 170 telefon hattı Sosyal Güvenlik Kurumuna ait olan bir telefon numarasıdır ve 24 saat ulaşma fırsatınız vardır. Rapor parasını sorgulanabilecek yollardan biriside budur. Alo 170 hattı üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili bütün sorular cevaplanmaktadır. Çalışanlar bu hattı arayıp rapor parası almaya hak kazanıp kazanmadıklarını öğrenebilirler.

SGK rapor parası almak için nasıl başvuru yapılır? TC ile SGK rapor parası sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu Üzerinden sorgulama yapmak

İntenet ya da telefon hattı yollarını kullanmak istemeyen çalışanlar direkt Sosyal Güvenlik Kurumuna gidip bu konu hakkında bilgi alabilirler. Bulundukları şehirdeki kuruma giderek geçiçi işgöremezlik rapor parası hakkında bilgi almak istediklerini belirttiklerinde ordaki görevlilerin yönlerdirmesiyle paralarının durumu hakkında bilgi sahibi olabilirler.

Rapor parasını almanın süresi var mıdır?

Geçiçi iş göremezlik rapor parası almaya hak kazanan çalışanların belir bir süre içerisinde hesaba yatan paralarını çekmeleri gerekmektedir. Çalışanların bu parayı çekmeleri için gereken süre 2 aydır. Eğer 2 ay içerisinden hesaptan rapor paralarını çekmezlerse bu para tekrardan Sosyal Güvenlik Kurumuna aktarılmaktadır.

Rapor parasının miktarı nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen rapor parasının miktarı çalışanların aldığı raporun gün sayısına göre değişmektedir. Çalışanlar verilen raporun tam gün sayısı için para almamaktadırlar. Öneğin 3 günlük rapor alan bir çalışan bu rapor için 1 gün parası alabilmektedir. Bunların dışında verilen rapor parasının miktarı çalışanların geçirdikleri rahatsızlıkların büyüklük seviyesi ve yatarak veya ayakta tedavi olmaları gibi unsurlardan etkilenir. Bunlardan dolayı çalışanlara verilen rapor parasının miktarı kişiden kişiye değişebilmektedir.