11 Kasım 2019 Pazartesi 17:10
Sgk idari para cezası sorgulama ve ödeme işlemleri
Takip Et:

İşverenler, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen idari para cezasını ödemekte zaman zaman zorlanmaktadırlar. Bu yazımızda sizler için size verilen SGK idari para cezasının nasıl ödeneceği konusunda detaylı bilgi vermeye çalıştık. Yazımızı okuyarak SGK idari para cezası hakkında merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda SGK idari para cezasına itiraz dilekçesi öneği, mahkemeye verme işlemleri, SGK idari para cezası indirim dilekçesi öneği gibi konular hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Öncelikle SGK idari para cezasının nasıl ödeneceği konusunu ele alacağız.

4A İPC Borcu Nedir?

4A sigorta sistemi halk arasında SSK kapsamında sigortalı olanlar olarak nitelendirilmektedir. Eski adıyla SSK’dır. SSK’lı çalışanlar 5510 Sayılı SGK Kanunu’nun 4’üncü maddesinin a bendi kapsamında sigortalı olduklarından yeni ismiyle 4A sigortalısı olarak adlandırılmaktadırlar. Yazımızın başlığından bahsettiğimiz İPC’nin açılımı ise idari para cezasıdır. Kısaca; SGK, işverene çalıştırdığı her 4A sigortalı personel için idari para cezası vermektedir.

SGK, işverenin idari para cezasını erken ödemesi halinde %25’lik bir indirim yapmaktadır. Cezanın tarafınıza tebliğ edilmesinden 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız bu indirimden faydalanabilirsiniz. En az bu kadar ceza indirim verilmektir. Hatta giriş bildirgesini kendiliğinden geç vermeniz ya da işyeri tescilini geç vermeniz gibi bazı durumlarda cezanızı 15 gün içerisinde öderseniz %75’e varan indirimler kazanabilirsiniz. Burada amaç erken ödeme yapmaktadır.

SGK İdari Para Cezası İndirimi İçin Dilekçe Gerekli mi?

SGK idari para cezasının indirimlerinden yararlanmak için dilekçe yazmanız gerekmiyor. İndirimden yararlanabilmek için tek şart cezayı erken ödemenizdir. Erken ödemeniz halinde %25 ila %75 arasında bir indirim hakkı elde edebilirsiniz. İndirimlerden nasıl yararlanacağınız konusunda gerekli bilgileri öğrenmek için sayfamızı takip edebilirsiniz.

SGK İdari Para Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGD idari para cezanızı sorgulamak isterseniz, İşveren Sistemi-ESGK-Dönem borç sorgulama ekranından öğrenebilirsiniz. Buraya SGK e-bildirge şifreniz ve kullanıcı adınızla giriş yaparsanız sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer SGK tebliğ tarihini belirtmiş ise bankalardan da işyeri sicil numarası ile SGK idari para cezanızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz.

SGK İdari Para Cezası Ödemesi Nereden Yapılmaktadır?

Bu para cezasını bankalar üzerinden ödeyebilirsiniz. Bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bazı bankalar ile anlaşması vardır. Bu bankaların ATM’lerinden, mobil ya da intenet bankacılığı sisteminden ve SGK kredi kartı ile prim ödeme sistemi üzerinden de ödeme yapabilme imkanınız vardır. SGK idari para cezasının ödeneceği bankalar şunlardır:

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • PTT,
 • Deniz Bank,
 • Garanti Bank,
 • TEB,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Türkiye’de şubesi olan ve SGK ile ödeme konusunda anlaşma sağlanmış diğer bankalar.

SGK İdari Para Cezası Nasıl Ödenmektedir?


SGK idari para cezası ödemesi yapmak için tarafınıza tebliğ edilmiş bir tebligat olması gerekmektedir. Ayrıca SGK, tebliğ tarihini sisteme işlemiş olmalıdır. Eğer bu gereklilikler yerine getirilmezse sistemde cezanıza dair borç tahakkuku oluşmaz ve borcunuzu ödeyemezsiniz.

Ödeme işlemi aşağı yukarı her bankada aynı menüde yer almaktadır. İdari para cezası ödeme menüsü SGK Ödemeleri-SSK İPC menüsüdür. Tabi bazı bankalarda SGK Mosip Ödemeleri-SGK İPC şeklinde de menü açılmış olabilir. İkisi aynıdır.

SGK işveren idari para cezası ödemelerinizi ödeyeceğiniz sicil numarası ise SGK’da tescilli işyerinizin 26 haneli sicil numarasıdır. İdari para cezası ödemelerini T.C. numaranız ya da vergi kimlik numaranız üzerinden ödemeniz mümkün bulunmamaktadır. İşyeri sicil numarası öneği aşağıdaki gibidir;

SSK sicil numarası öneği: 1 9999 01 01 1111111 034 99 99 999

Tabi siz bu numarayı sorgulama ekranına yazarken aralarında boşluk olmadan yazmalısınız.

Kredi Kartı Üzerinden SGK İdari Para Cezası Ödeme İşlemi

İdari para cezanızı kredi kartınız ya da varsa SGK kartınız ile prim ödeme sistemi üzerinden kolayca ödeyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için E-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz yoksa ya da kaybetmişseniz en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Kredi kartı ile idari para cezasını ödemek istiyorsanız kart ile prim ödeme sistemine TC kimlik numaranız ve E-devlet şifrenizle girmeniz gerekmektedir. Sisteme SGK’nın resmi web adresi üzerinden girebilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra şu işlemleri uygulamanız gerekmektedir:

 • Sorgu Türü: 4A İşveren Tahsilatları,
 • Sorgu Tipi: İŞVEREN İPC Tahsilatı
 • Sorgulanacak sicil no: Bu kısma 26 haneli işyeri sicil numaranızı seçin. Zaten sistem size üzerinize kayıtlı işyerlerinizi otomatik olarak gösterecektir.

ATM İle SGK İdari Para Cezası Ödeme İşlemi

Sosyal Güvenlik Kurumu, işverenin idari para cezasını ödeyebilmesi için bazı bankalar ile anlaşma yapmıştır. Bu bankaları yukarıda belirttik.  Anlaşmalı bankaların tüm ATM’leri üzerinden bu cezayı ödeyebilirsiniz. ATM’ye gittiğinizde SGK Ödemeler-SSK İPC Ödeme Menüsüne giriş yaparak 26 haneli işyeri sicil numaranızı girin. Dediğimiz gibi, SGK borç ödeme tarihini tebliğ etmişse borcunuz çıkacaktır. Çıkan borcun üstüne basarak borcu ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

SGK İdari Para Cezası Ödenmezse Ne Olur?

İdari para cezasını daha rahat ödeyebilmek için tebliğ tarihinden en az 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız indirimlerden yararlanabilirsiniz. Ancak bu 15 gün geçerse ve sonraki bir tarihe kalırsa cezanın anaparası üzerinden gecikme zammı ve faizi de borç hanenize yazılacaktır. Ödememeye devam ederseniz SGK hakkınızda icra takibi başlatabilir.Son Güncelleme: 11.11.2019 17:10
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler