SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır? E-devlet ile online sgk borcu yoktur yazısı alma işlemleri

SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır? E-devlet ile online sgk borcu yoktur yazısı alma işlemleri

İşverenlerin birçok hizmet için gereksinim duyduğu SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır? Dijital dünyayla birlikte artık kamu hizmetlerinin birçoğunu almak için kuruma başvurma zorunluluğu ortadan kalkmıştır. İşte e-Devlet ile online SGK borcu yoktur yazısı alma işlemleri.

Kamu hizmetlerinin dijitalleşmesiyle birlikte SGK borcu yoktur yazısını alabilmek için SGK İl/İlçe Müdürlüklerine giderek almak gibi bir zorunluluk ortadan kalkmıştır. e-Devlet, E-SGK web sayfası üzerinden alınabilmektedir. Kağıt israfı, kamu kurumlarında sıra beklenmesi ve uzun süre kayıplarını engelleyebilmek için yürürlüğe giren bu hizmetlerle artık işlemler çok daha pratik bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

SGK borcu yoktur yazısı niçin kullanılır?

Kamu kurumları veya bankalardan alınacak birçok hizmette SGK borcu yoktur yazısının alınması gerekir. İşverenlerden talep edilen borcun olmadığına dair yazılarda amaç alacakların tahsil edilmesi veya kamu hizmetlerinden yararlanmak isteyen işverenlerin SGK borçlarını ödetmektir. Devlet ihalelerine katılmak isteyenler, mal alım veya satışlarda aylık veya kesin hakediş ödemelerini almak isteyenler, teminat kesintilerinin ödenmesini isteyenler, kamu veya özel bankalara ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunanlar, hibe ve teşvik programlarından yararlanmak isteyenler almak zorundadır.

SGK işveren borç sorgulaması nasıl yapılır?

İşverenler SGK borcu yoktur yazısını adresinden sorgulayabilir. Açılan ekranda T.C. kimlik numarası, işyeri şifresi ve güvenlik kodu girerek SGK borç sorgulamanızı yapabilirsiniz. İşveren borç sorgulama işlemlerine ilişkin belgeleri SGK İl Müdürlüğü üzerinden de alabilirsiniz.

e-Devlet SGK borcu yoktur yazısı nasıl alınır?

e-Devlet üzerinden alabilmeniz için T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekir. Açılan ekranda kurumlar menüsünden ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’na giriş yaparak Kimlik Doğrulama Menüsü’nün hemen altında bulunan ‘’’’ sekmesine tıklamanız gerekmektedir. e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında şifrenizi edinebilirsiniz.

SGK e-Borcu Yoktur uygulamasıyla borcu yoktur yazısı nasıl alınır?

SGK e-Borcu yoktur yazısını online ortamdan adresinden de alabilirsiniz. Açılan ekranda ‘’İşveren’’ menüsüne giriş yaparak ‘’e-Borcu Yoktur (4A)’’ sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Sayfanın sağ tarafındaki ‘’Uygulamaya Giriş’’ butonuna tıklayarak kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın. Giriş yapan işveren ‘’e-Borcu Yoktur’’ uygulamasından güncel SGK borç bilgilerini görüntüleyebilir.

SGK işveren borç ödemeleri nasıl yapılır?

İşverenler güncel SGK borçlarını SGK İl Müdürlükleri bünyesindeki tahsilat veznelerinden ödeyebilir. Vatandaşlar dilerse SGK web sayfası veya e-Devlet üzerinden de borçlarını ödeyebilir.

e-Devlet üzerinden borç ödeme yapabilmek için;

Kurumlar menüsünden SGK’ya giriş yaptıktan sonra ‘’Diğer Uygulamalar’’ başlığındaki ‘’SGK Kart ile Prim Ödeme Uygulaması’’ sekmesine tıklayın. Açılan ekranda ‘’Uygulamaya Git’’ düğmesiyle SGK Online Tahsilat sayfasına yönlendirilirsiniz.

e-SGK üzerinden borç ödeme için;

adresine giriş yapılarak işveren menüsünden ‘’Kart ile Prim Ödeme’’ sekmesine tıklayın. Açılan ekranın sağ bölümündeki ‘’Uygulamaya Giriş’’ resmine tıklayıp SGK Online Tahsilat sayfasına girin. Sicil numarasını girip borç sorgulama yaparak borçları ödeyebilirsiniz.

SGK işveren borç yapılandırması nasıl yapılır?

SGK işveren borç yapılandırmaları da e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Sisteme giriş yaparak; 6552 Yapılandırma Sorgulama, 6736 Yapılandırma Sorgulama, 7143 GSS Yapılandırma Borç Sorgulama ve Döküm Alma işlemleriyle yapılandırma yapabilirsiniz.