Seyahat izin belgesi nereden nasıl alınır? Kimler seyahat izni alablir? Seyahay genelgesi maddeleri

Seyahat izin belgesi nereden nasıl alınır? Kimler seyahat izni alablir? Seyahay genelgesi maddeleri

Koronavirüs salgınında 30 büyükşehire giriş ve çıkışlar kapatıldı ve ''Seyahat izin belgesi nereden nasıl alınır ve Kimler seyahat izni alabilir?'' sorularının yanıtı araştırılmaya başlandı. İşte Seyahat İzin Belgesine dair bilmeniz gerekenler.

Koronavirüs salgınının yayılımının önlenebilmesi için tedbirler çerçevesinde şehirlere giriş-çıkış yaparken izin belgesi alınması gerekiyor. Seyahat İzin Belgesi olarak belirtilen izin belgelerinde başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor. Başvuru sonucu olumlu vatandaşlar otogar veya havalimanlarında başvuru masasından kimlikleriyle doğrulama işlemi yapılıp ulaşım araçlarına alınmaktadır.

Seyahat izin belgeleri için başvurular açık durumda. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yapmış olduğu açıklamalarda virüs salgınıyla mücadele mevcut şekilde ilerlemekte olsa da ülke içi seyahatin Mayıs ayının bitimiyle normal şartlara döndürülmesinin tahmin edileceği kaydedildi.

Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?

Seyahat izin belgelerinin e-Devlet üzerinden yapılan başvurularla alınabileceği belirtilmişti. Başvurular Seyahat İzin Kurulu tarafından değerlendirmeye alınacak ve başvuru sonucu SMS ile vatandaşlara bildirilecek.

Seyahat İzin Belgesi için aranan şartlar nelerdir?

Geçtiğimiz hafta araç giriş-çıkışlarında kısıtlamalar ve istisnalara ilişkin bilgilendirme yazısı İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderildi. Giriş-çıkış kısıtlamalarına ilişkin verilen yazılardaki istisnalar;

Tedavisini tamamlayan vatandaşlar hastaneden ikametine dönmek istediği zaman doktor raporu şartıyla,

Birinci derece yakınının cenazesine katılacak bireyler,

Bulunmuş olduğu şehirde 5 günden daha az süre geçirip kalacak yeri olmayan vatandaşlar, kalacak yeri olduğunu kanıtlayarak,

Askerliğini tamamlayıp ikamet ettikleri yere dönecek vatandaşlar,

Özel veya kamu kuruluşu tarafından davet yazısı olan vatandaşlar,

Türkiye’ye yurtdışından gelip 14 gün karantinada tutulup Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan ikametlerine dönecek kişiler Seyahat İzin Belgesi alabilirler.

Seyahat İzin Belgesi başvurusu nasıl yapılır?

Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Devlet platformundan başvurular yapılabilirken, e-Devlet’e T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor. E-Başvuru veya Seyahat yazıp ilgili bölüme ulaşabilir ve İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sayfasından Seyahat İzin Belgesi başvurularınızı yapabilirsiniz.

Seyahat izin belgesi nereden nasıl alınır? Kimler seyahat izni alablir? Seyahay genelgesi maddeleri

Seyahat izin belgesi nereden nasıl alınır? Kimler seyahat izni alablir? Seyahay genelgesi maddeleri

Türkiye’nin ve dünyanın nabzını tutan haber sitesinin mobil uygulamasını hemen indir! -

Dünyada olup bitenlerden ve Türkiye gündeminden ilk olarak sen haberdar olmak istiyorsan, şimdi hemen Facebook grubumuza katıl!