Şehirlerarası seyahat nasıl yapılacak? Şehirler arası seyehat genelgesi ve kuralları

Şehirlerarası seyahat nasıl yapılacak? Şehirler arası seyehat genelgesi ve kuralları

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliği'ne gönderilen genelge ile şehirlerarası seyahat genelgesi ile ilgili detaylara yer verildi. Buna göre sokağa çıkma yasağının sona ermesini müteakip vatandaşlar HES kodu ile şehirlerarası yolculuk yapabilecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından seyahat kısıtlamalarına ilişkin genelge yayınlandı. Bakanlık tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgede şehir giriş-çıkış ve seyahat kısıtlamasına ilişkin detaylara yer verildi. Bu çerçevede 14 büyükşehir ve Zonguldak’a uygulanan seyahat kısıtlamasının bugün saat 24.00’de sona ereceği bilgisine yer verildi.

Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde sosyal hareketlilik ve temasın en asgari düzeye indirilebilmesi için şehirlerarası giriş-çıkış kısıtlamaları başta 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanmaya başlamıştı. Alınan karar çerçevesinde 30 il ve Zonguldak’a hava, kara ve deniz yolu ile olan bütün giriş ve çıkışlara sınırlandırma getirilmesine karar verilmişti. Bu noktada yeni aşamada uygulanan 14 büyükşehir ve Zonguldak için sokağa çıkma kısıtlaması 31 Mayıs Pazar saat 24.00 itibariyle sona erecek.

Şehirlerarası seyahat nasıl yapılacak?

28 Mayıs Perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabineyi müteakip yapılan açıklamalarda, 14 il ve Zonguldak için bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanmasına karar verildiği duyurulmuştu. Bilim Kurulu’nun önerileri üzerine alınan bu karara göre yasak 31 Mayıs Pazar saat 24.00’te sona erecek.

Sokağa çıkma yasağının sona ermesiyle birlikte vatandaşlar seyahat işlemlerini Hayat Eve Sığar uygulamasından alabilecekleri kodla yapabilecektir. Bu çerçevede şehirlerarası toplu taşıma ile yapılacak seyahatler için Seyahat İzin Belgesi alma zorunluluğu ortadan kalkıyor. 65 yaş üstü vatandaşların yapacakları seyahatlerde ise gidecekleri ilde en az 1 ay kalma şartıyla tek yönlü seyahat edebilmenin yolu açıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.