08 Mayıs 2021 Cumartesi 23:56
Salavat nedir, nasıl getirilir? Salavatı Şerifenin nasıl çekilmesi gerekiyor?
Takip Et:

Mübarek 3 ayların gelmesiyle beraber Peygamber Efendimiz (S.A.V)’i anmak adına sürekli olarak getirilen Salavat-ı Şeriflerle ilgili vatandaşlar tarafından detaylı araştırma yapılıyor. Kandil geceleri yapılan ibadetler dışında Peygamber Efendimizi (S.A.V) anmak ve yaptığımız ibadetlerdeki hayır ile sevabı öncelikle İslam güneşi Peygamber Efendimize (S.A.V) hediye etmek ve bu özel gecede onu anmak oldukça önemli. Peki, salavat nedir, nasıl getirilir?

Salavat nedir, nasıl getirilir?

Salavat kısaca, Allahümme salli ala Muhammed ve ala âli Muhammed diyerek okunur. Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in ismi anıldığı zaman, aleyhisselam ya da aleyhissalatü vesselam ya da sallallahü aleyhi ve sellem diyerek de Peygamber Efendimiz (S.A.V)’e dua etmiş oluruz. Yani bu şekilde de Hz. Peygamberimize salavat getirmiş oluyoruz.

Bu kapsamda getirilen salavatların da çeşitleri bulunuyor. Bu çeşitler şu şekildedir;

- Salavatı şerife,

- Salavatı mecule,

- Salavatı fatih,

- Salavatı kübra,

- Salavatı tefriciye ve salavat duası şeklinde olmaktadır.

Aynı zamanda namaz kılarken Ettehiyyatü duası sonrasında okunan Salli Barikler de salavat olma özelliği taşıyor. Salavat-ı şerife okumanın çok büyük faziletleri vardır.

Salavat getirmekle ilgili olarak Peygamber Efendimizin bazı hadisleri de bulunuyor. Bu hadisler şu şekildedir:

- "Kıyamet günü bana en yakın olan, en çok salavat getiren kişidir."

- " Sabah-akşam on salavat getiren, kıyamet günü benim şefaatime nail olur."

- " Cuma günleri bana 80 defa salavat okuyanın 80 yıllık günahı bağışlanır.

- "Günde bin salavat çeken, Cennetteki yerini görmeden önce ölmez.

- "Günde yüz defa salavat okuyan, kıyamet gününde şehidlerle birlikte olur.

- Bana bir salavat getirene yüce Allah, on rahmet ihsan eder, o kişinin on günahını olmamış sayar ve derecesini on kat olarak yükseltir."

- Salavat çekmek sizin için zekat niteliği taşır."

Salavat nedir? Salavatın Arapça ile Türkçe okunuşu

Salât ve selam kelimelerinden oluşan “salât-u selam” terkibi, Hz. Peygamber (S.A.V) için okunan ve Allah’ın rahmeti ile selamının onun üzerine olması dileğini ifade eden dualara deniyor. Salavât, salât kelimesinin çoğulu olur. Kur’an-ı Kerimde, “Allah ve melekleri şüphesiz Peygambere salât ediyorlar. (O hâlde) ey iman etmiş olanlar, siz de ona salât edin ve tam bir teslimiyetle selam verin.” (Ahzab, 33/56) buyurulmaktadır.

Hz. Peygambere (S.A.V) Allah Teala’nın salât etmesi, rahmet etmesi; meleklerin salât etmesi, şanının yüceltilmesini dilemeleri; müminlerin salât etmesi ise, dua etmeleri anlamını ifade etmektedir.

Kur’an-ı Kerim’in, Hz. Peygamber’e  (S.A.V) salât-u selam getirmeyi emreden bu âyetine binaen, geçmiş zamanlarda tanzim edilmiş pek çok salâtu selam öneği bulunmaktadır. Hz. Peygambere (S.A.V) en kısa biçimde, “Allahümme salli alâ Muhammed” ya da “Sallallahü aleyhi ve sellem” ya da “Allahümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve bârik ve sellim” diye salât-u selam getirilmektedir.

Bu husus ile ilgili pek çok  hadis de rivayet olunmuştur. Nitekim İbn Ebî Leyla şöyle demiştir: “Ka’b b. Ucra ile bir defasında karşılaştım, bana şöyle dedi: Sana Hz. Peygamberden işittiğim bir hediye vereyim mi? Hz. Peygamber bizim yanımıza geldi. Biz ona ‘Ya Resûlallah! Bizler sana nasıl selam okuyacağımızı öğrendik. Fakat sana nasıl salât okuyacağız?’ diye sorduk. Resûlullah (S.A.V) bize şöyle buyurdu:

(Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ailesine, İbrahim ve onun ailesi üzerine salât ettiğin gibi salât et! Şüphe yok ki, sen çokça hamdedilen ve şanı yüce olansın. Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ailesine, İbrahim ve ailesine bereket ihsan ettiğin gibi bereket ihsan eyle! Şüphesiz ki, sen çokça hamdedilen ve şanı yüce olansın.) (Buhârî, Enbiya,10; Da’avat, 31, 32; Müslim, Salat, 65, 66, 69)

Salât-ü selam getirmek için belli bir vakit ile sayı yok. Birey istediği zaman ve dilediği kadar salât-ü selam getirebilir. Salât-ü selam için besmele çekme şartı da bulunmuyor.

Salavatı Şerifenin nasıl çekilmesi gerekiyor?

Salavat getirme ile ilgili bir ayet şu şekildedir : "Şüphesiz ki Allah ve melekleri, Peygamber'e -sallâllâhu aleyhi ve sellem- çokça salât ederler. Ey mü'minler, siz de O'na salevât getirin ve tam bir teslîmiyetle selâm verin!" (el-Ahzâb, 56) şeklinde buyrulmaktadır. Peki, salavatı şerifenin nasıl çekilmesi gerekiyor? Bu sorunun cevabı da şöyledir;

"Allahümme salli alâ Muhammed'in ve alâ âli Muhammedin, kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim, inneke hamîdun mecîd." Şeklinde çekilmeli.

Salavatı şerifenin en kısa şekilde çekilebilecek hali de şu şekildedir;

" Allahümme salli alâ Muhammed ve alâ âli Muhammed." şeklinde söylenir.

Bir kişi istediği gibi salavat getirebilir. Burada önemli olan konu Peygamber Efendimiz (S.A.V)’i sık sık hatırlamak ve ona salavat getirmektir.


Son Güncelleme: 08.05.2021 23:56
Takip Et:
Anahtar Kelimeler:
SalavatNedirNasılGetirilir
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler