Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? 29 600 Sağlık Personeli Alımı için Başvuru Şartları Belli Oldu!

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? 29 600 Sağlık Personeli Alımı için Başvuru Şartları Belli Oldu!

Sağlık Personelleri Platformu, Sağlık Bakanlığı bünyesinde personel alım başvuruları ne zaman yapılacak sorusunun yanıtını verdi. Alım bekleyen on binlerce sağlık mezunu için 29 bin 600 sağlık personeli alımı için başvuru şartları belli oldu.

Sağlık Bakanlığı’nın 29 bin yeni personel alımı yapacağına ilişkin duyurulardan kısa bir süre sonra atama bekleyen on binlerce sağlık personeli harekete geçti. Bakanlık, 29 bin 600 personelin istihdam edileceğini açıklamış, detayların Nisan ayında duyurulacağını aktarmıştı. Ancak Nisan ayında bir duyuru yapılmaması atama bekleyen sağlık mezunlarının tepki göstermesine sebep oldu.

Bakanlığın, 29 bin 600 yeni personeli sözlü mülakatsız olarak istihdam edeceği, KPSS puanlarını baz alarak alım yapacağı belirtilmişti. Duyurulardan kısa bir süre sonra Sağlık Personelleri Platformu kurucusu Ali Aras Altıntaş, bakanlığın personel alımlarına ilişkin çalışmalarının sona ermek üzere olduğunu belirtmişti. Kamu personeli alımlarının kısa süre içinde duyurulacağının altını çizen Altıntaş, alımların KPSS öncelikli olacağını işaret etmişti.

Sağlık Bakanlığı Bilişim Personeli Alım Detayları

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilmek suretiyle 24 sözleşmeli bilişim personeli alımı yapılacak. Bilişim personeli kadrosuna alımlarda adaylar; sözlü ve uygulamalı mülakat süreçlerine tabii tutulacak. 2018 yılında yapılan alımlarda 28 bin yeni sağlık personeli atanmıştı. Atamaları gerçekleştiren adaylar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sürecinin tamamlanmasını bekliyor.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri öncesinde sağlık personeli alımları detaylarının ortaya çıkması beklenirken, henüz bir açıklama yapılmaması sağlık mezunları için durum bıçaksırtı haline geldi.

Sağlık Bakanlığı Hangi Branşlarda Alım Yapacak?

Sağlık Bakanlığı bünyesine hangi kadrolara ne kadar alım yapılacağı henüz bilinmiyor. Ancak yeni şehir hastanelerinin de hizmet vermeye başlamasıyla alım yapılması kesin gözüyle bakılan kadrolar;

Hemşire

Ebe

Psikolog

Radyoloji Teknikerliği

Ortopedi

Tıbbi Laboratuvar

İlk ve Acil Yardım Teknikerleri (Paramedik)

Biyomedikal Mühendisleri

Diyaliz Teknikeri

Anestezi

Sosyal Hizmet Uzmanları

Sağlık kurumları işletmeciliği bölümü

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

Ağız ve Diş Sağlığı

Ameliyathane teknikeri

Ameliyathane Hizmetleri

Odyometri

Acil Tıp Teknisyenliği

Eczane hizmetleri

Sağlık yönetimi

İş protez teknikeri

Hemşire yardımcısı

Radyoterapi teknikeri

Çocuk gelişimi

Fizik Tedavi teknikeridir.

Adli Tıp Teknikeri

Odyolog

Ferfüzyonist

İş ve Uğraşı Terapisti

Diyetisyen

Fizyoterapist

Dil ve Konuşma Terapisti