Sağlık Bakanlığı 29 Bin Personel Alımı için Başvurular Hangi Tarihte Başlayacak? Sağlık Personeli Alımı Başvuru Şartları Belli Oldu mu? Alım Yapılacak Kadrolar

Sağlık Bakanlığı 29 Bin Personel Alımı için Başvurular Hangi Tarihte Başlayacak? Sağlık Personeli Alımı Başvuru Şartları Belli Oldu mu? Alım Yapılacak Kadrolar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın personel alımı açıklamasından hareketle alım bekleyen on binlerce kişi Sağlık Bakanlığı 29 bin personel alımı için başvurular hangi tarihte başlayacak ve sağlık personeli alımı başvuru şartları belli oldu mu sorusunun yanıtını arıyor. 29 bin yeni personel istihdamı noktasında işte alım yapılacak kadrolar.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca medya mensuplarına verdiği demeçte personel alımı yapılacağını işaret etmişti. Koca’nın açıklamalarından kısa süre sonra Sağlık Bakanlığı’nın 29 bin yeni personel istihdam edeceği yönünde açıklamalar yapıldı ve alımlar için gözler bu yöne çevrildi. Hemşire, ebe ve psikolog gibi birçok branşta alım yapılacağı belirtilmekle birlikte, KPSS’ye girmiş ancak halen atama bekleyişi içerisinde olan on binlerce sağlık fakültesi mezunu aday bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı Bilişim Personeli Alım Detayları

Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü bünyesinde istihdam edilmek suretiyle 24 bilişim personeli alımı yapılacak. Başvuruda bulunacak adaylar sözlü ve uygulamalı mülakat süreçlerine tabii tutulacak. Bu mülakatlardan elde edilen neticeye göre başarı sıralaması yapılacak ve sıralamadaki ilk 24 kişi kurumda istihdam edilecek.

Sağlık Mezunları Atama Bekliyor

Bakanlığın alım açıklamasından sonra herhangi yeni bir resmi hamle yapılmaması alım bekleyen on binlerce kişinin tepki göstermesine sebep oldu. Atama kılavuzu ve başvuru detayları konusunda meraklı bir bekleyiş sürüyor. Bakanlık bünyesine gerçekleşecek 32 branşta atama noktasında yüz binlerce kişinin talebi söz konusu. Üstelik Bakanlık son olarak 2018’in yaz ayında atama gerçekleştirmişti.

Atama kılavuzu dışında adaylar 32 farklı branşta yapılacak atamalarda hangi branşa ne kadar kadro açılacağı da merak ediliyor. 2018 yılında yapılan atamalarda Sağlık Bakanlığı 27 bin yeni çalışan istihdam etti. Ataması tamamlanan adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması gerçekleştikten sonra işbaşı yapmaya başladı.

31 Mart yerel seçimleri öncesinde gündeme gelmesi beklenen atama konusunun henüz gündeme gelmemesi de merak uyandırmaktadır. Şimdilerde YSK’nın ‘’İstanbul seçiminin iptali ve yenilenmesi.’’ kararı da Türkiye gündemini yeniden seçime doğru yönlendirdi.

Sağlık Bakanlığı Hangi Branşlarda Alım Yapılacak?

Sağlık Bakanlığı’ndan alım yapılacak kadrolara ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. Hangi branşa ne kadar kadro verileceği de henüz duyurulmamış olmasına karşın alım yapılması beklenen kadrolar;

Hemşire

Ebe

Psikolog

Radyoloji Teknikerliği

Ortopedi

Tıbbi Laboratuvar

İlk ve Acil Yardım Teknikerleri (Paramedik)

Biyomedikal Mühendisleri

Diyaliz Teknikeri

Anestezi

Sosyal Hizmet Uzmanları

Sağlık kurumları işletmeciliği bölümü

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik

Ağız ve Diş Sağlığı

Ameliyathane teknikeri

Ameliyathane Hizmetleri

Odyometri

Acil Tıp Teknisyenliği

Eczane hizmetleri

Sağlık yönetimi

İş protez teknikeri

Hemşire yardımcısı

Radyoterapi teknikeri

Çocuk gelişimi

Fizik Tedavi teknikeri

Adli Tıp Teknikeri

Odyolog

Ferfüzyonist

İş ve Uğraşı Terapisti

Diyetisyen

Fizyoterapist

Dil ve Konuşma Terapisti