Rusya ve Türkiye anlaşması sonrası askerimiz İdlib'den geri dönecek mi?

Rusya ve Türkiye anlaşması sonrası askerimiz İdlib'den geri dönecek mi?

Türkiye ile Rusya arasındaki İdlib anlaşmasının ardından askerlerimizin geri dönüp dönmeyeceği merak ediliyor. İki ülke arasındaki anlaşmaya göre Türk askerinin bölgeden çekilip çekilmeyeceği belli olacak.

Rusya ve Türkiye İdlib konusunda anlaşma sağladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye İdlib konusunda mutabakata vardı. Anlaşmanın detayları ortak basın açıklamasıyla duyurulacak. Türkiye ile Rusya arasında imzalanan ateşkese dair bazı detaylar ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu gece yarısı itibariyle ateşkes yürürlüğe girecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin ile 6 saatlik bir görüşme yaptığını ve “farklı görüşte olduğumuz tüm konuları ayrıntılarıyla görüştük. Türk Rus münasebetinin derin, tarihi kökleri vardır. 5 asrı aşan bu tarih, iki devletin ve halkın karşılıklı etkileşiminin de bir tarihidir. Bu tarihi ortak çıkar temelinde ilerletmek en büyük arzumuzdur. Bu sene üst düzeyli iş birliği konseyin toplantısı için Sayın Putin'i ülkemize bekliyoruz” dedi.

Soçi anlaşmasına göre İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nin muhafaza edileceğini ve statükonun korunacağını açıklayan Erdoğan, “rejimin doğrudan sivilleri hedef alan saldırıları, İdlib'de tesis ettiğimiz sükuneti bozmuştur. 1. dereceden sorumlu, bölgedeki istikrarı hedef alan rejimdir. Bu bölgede yaşayan 4 milyon insanın terörist olarak ilan edilip bombardımana maruz bırakılmasını kabul etmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Recep Tayyip Erdoğan, bu gece 00:01’den itibaren İdlib’de ateşkes anlaşmasının yürürlüğe gireceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da İdlib ateşkesine dair açıklamalarında, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde temas hattı botunca bütün askeri faaliyetlerin 6 Mart 2020 saat 00:01’den itibaren duracağını ifade etti. Bakan Çavuşoğlu açıklamalarının devamında "Türk ve Rus devriyeleri, 15 Martta M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır" ve "M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. 7 gün içinde esasları kararlaştırılacak" dedi.

Türk Askerleri İdlib’den Geri Dönecek Mi?

Türk askerinin Suriye İdlib’den geri dönüp dönmeyeceği Erdoğan ve Putin tarafından yapılacak olan ortak basın toplantısında belli olacak.