Rapor param yattı mı? E-devlet Geçici iş görmezlik rapor parası sorgulama

Rapor param yattı mı? E-devlet Geçici iş görmezlik rapor parası sorgulama

Rapor paralarının yatıp yatmadığı merak edilmeye devam ediyor. Pek çok sigortalı çalışan, rapor param yattı mı? Nasıl öğrenebilirim? soruları araştırılmaya başlandı.

Rapor paralarının nasıl sorgulanacağı merak edilmeye devam ediliyor. Rapor paraları e-Devlet üzerinden sorgulanabilmektedir. Ancak bunun için öncelikle e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-devlet şifresi alabilmek için en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifre alabilir ve e-devlete giriş yapabilirsiniz.

Rapor param yattı mı? E-devlet Geçici iş görmezlik rapor parası sorgulama

Ayrıca rapor parası sorgulamak için ALO 170’i arayarak rapor parasının yatıp yatmadığını sorabilirsiniz ve öğrenebilirsiniz.

e-Devlet rapor parası nasıl sorgulanır?

e-devlet üzerinden sorgulama yapabilmek için,

 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapın.
 • “Kurumlar” menüsünden “Sosyal Güvenlik Kurumu” sayfasına geçiş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan hizmetler arasından “4A / 4B İş görmezlik Ödemesi Görme” hizmetine tıklayın.
 • Açılan sayfada rapor parası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Rapor parası nedir?

Rapor parası vatandaşlar arasında İş Görmezlik ödeneği olarak bilinmektedir. Ayrıca rapor parası, rapor tutarı, hastalık parası ve istirahat parası olarak da adlandırılmaktadır. Rapor parasından faydalanmak isteyen kişilerin belirli şartları sağlamış olması gerekmektedir. geçici süre ile İş Görmezlik Raporu alan vatandaşlar çalışmadığı günlerin ödeneğini Toplumsal Güvenlik Kurumundan almaktadırlar.

Rapor alındığı takdirde aylık ödenek ödemeleri işverenler tarafından yapılmamıştır. Rapor parasının asıl amacı hem işverenin mağdur olmasını engellemek hem de çalışamayacak durumda olduklarında yaşanacak maddi zorlukların önüne geçmektir. Raporu alabilmek öncelikle tabipler kurulundan onay alınması gerekmektedir.

Rapor parası nereden alınır?

Rapor paraları genel olarak PTT üzerinden ödemeleri yapmaktadır. Öte yandan Ziraat Bankası da bu ödemeleri yapabilmektedir. T.C kimlik numaraları ile ödemelerinizi alabilirsiniz. İş Görmezlik raporu alan kişilerin bu raporları çalıştıkları işverene en kısa sürede teslim etmeleri gerekmektedir. işverenlerin bu iş görmezlik raporlarını SGK’ya iletmeleri sonrasında rapor sahiplerine 15-20 gün içerisinde ödemeleri PTT aracılığı ile yapılır.

İş görmezlik raporu alan kişilerin eğer SGK ile anlaşmalı bankalarda hesapları varsa PTT üzerinden değil diğer bankalardan ödemelerini alabilirler. PTT üzerinden yatırılan paralarda zaman aşımı durumu söz konusudur. Eğer kişilere yatırılan rapor paraları 2 ay içerisinde almazlarsa SGK yatırılan paraları geri almaktadır.

SGK’ya bağlı bankalar hangileridir?

 • T.C. Ziraat Bankası,
 • Halkbank,
 • Akbank,
 • Vakıfbank,
 • Fibabanka,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • Garanti BBVA.

Geçici iş görmezlik raporu hangi durumlarda alınır?

Geçici süre ile iş görmezlik raporu alabilmek için yasalarda geçen durumlardan en az bir tanesinin yaşanması gerektiği belirtilmektedir. Bu durumlardan belki de en önemlisi sigortalı olarak çalışılan bir iş yerinde iş kazası geçirmesi durumu gösterilebilir. Bu durumlarda Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen rapor parasını alabilirler.

Herhangi bir sağlık sıkıntısından dolayı alınan raporlarda bir zorunluluk bulunmaktadır. bu zorunluluk ise 90 günlük prim ödemelerinin tam yapılmış olması gerektiğidir.

Sigortalı olarak çalıştığı sırada doğum yapan kadınlar doğumdan 8 hafta öncesi ve 8 hafta sonrası için raporlu sayılabilecekleri için rapor parası alabilirler. Fakat sigortalı olarak çalıştığı sürede 90 günlük prim ödemelerini eksik yapmaları zorunludur.

Rapor parası ödemesi nasıl yapılır?

Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemeleri rapor tarihinden itibaren 3. Gün başlamaktadır. 1. Ve 2. Gün ödemeleri ise TGK tarafından karşılanmamaktadır. Fakat iş kazası yaşanan durumlarda işe gidilmeyen her günlerde Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Sigortalı olarak çalışanların aldığı raporda istirahatte kalmış olduğu günleri yatarak geçirmesi durumunda ise ödemeler günlük kazancın yarısı olarak hesaplanır.

Ayakta yapılan tedavilerde ise günlük kazancın üçte ikisi olarak hesaplanır ve ödemeler gerçekleşir.

Rapor parası hesaplamaları nasıl yapılır?

Rapor parası için yapılacak hesaplama işlemleri iş kazaları, mesleklerini yaparken yaşanılan sağlık sorunları ve sigortalı kadınların doğum durumlarında geçici iş görmezlik raporu olarak alınmaktadır. Rapor alınan gün sonrasında 3 aylık süreçte ki günlük kazançlarının toplamı, iş görmezlik raporu başladığı tarihten sonraki 3 ay için primler ve kazançların toplamlarına bakılarak hesaplanır.

Kanunlar ile birlikte günlük kazancın ya da ödeneklerinin hesaplanmasında yardımcı olan primler, ikramiye alımları ve diğer ek ödemeler dikkate alındıktan sonra günlük kazancın %50’si oranında eklemeler yapılmaktadır. Bu miktar ise hesaplanan tutarlardan fazla olsa da aralarında uçurum yoktur.

İkramiye, zam ve tazminat ödemeleri gibi ek ödemelerde gelirin günlük kazanç oranına bakılarak hesaplamalar 3 aylık dönemde önceki ödenek miktarları bu hesaplara katılmamaktadır. Meslek hastalığı sigortalı çalışanın işinden ayrılmış olduğu vakitten sonraki 1 yıl içerisinde gerçekleştiği takdirde kişinin son çalıştığı işindeki günlük kazançları ve prim sayılarına göre hesaplanmaktadır. Sigortalı olarak çalışan vatandaşın geçirdiği iş kazası sonrasında almış olduğu iş görmezlik ödeneği istirahatte geçirilen her gün için ödeme yapılması zorunluluğu bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.