Ramazan'da kaç saat oruç tutacağız? Bu sene kaç gün, kaç saat oruç tutulacak?

Ramazan'da kaç saat oruç tutacağız? Bu sene kaç gün, kaç saat oruç tutulacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı ''Ramazan'da kaç saat oruç tutacağız ve bu sene kaç gün, kaç saat oruç tutulacak?'' sorusunun yanıtını duyurdu. İşte Türkiye'de Ramazan ayında oruç saatlerine ilişkin detaylar.

Ramazan ayına kısa bir süre kala bu yıl ne kadar süre oruç tutulacağı araştırılmaya başlandı. Bu süreçte İslam aleminde milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren ‘’Ramazan’da kaç saat oruç tutacağız?’’ sorusunun yanıtı merak ediliyor. Ramazan ayı 24 Nisan 2020 Cuma günü başlayıp, 23 Mayıs 2020 Cumartesi günü tamamlanacak.

İstanbul’da ilk sahuru ve iftar saatleri

İstanbul’da imsakiyeye göre Ramazan ayının ilk günü 24 Nisan Cuma imsak vaktiyse 04.29, akşam vaktiyse 20.0’dir. Buna göre de İstanbul’da da Ramazan ayı 23 Mayıs 2020 Cumartesi günü sona erecek.

İstanbul’da kaç saat oruç tutulacak?

İstanbul’da Ramazan ayının ilk gününde 15.5 saat oruç tutulacak. Ramazan ayının son gün günündeyse İstanbul’da 16 saat 48 dakika oruç tutulacak.

Kaç gün oruç tutulacak?

Bu yıl 30 gün oruç tutulacaktır. Oruç tutacak olan milyonlarca kişi Müslüman sahur ve iftar vakitlerineyse Diyanet İşleri İmsakiyesi üzerinden ulaşılabilecektir.

Sahura kalkmadan oruç tutulur mu?

Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan ayı boyunca sahura kalkmak konusuna ilişkin merak edilenleri yanıtladı. Sahura kalkmamanın günah olmadığını fakat sahura kalmanın ve sahur yapmanın büyük bir sevap olduğuna değinildi. Sahur yemeğinin mübarek olduğu ve sahurun tamamının bereket olduğu ifade edilerek; ‘’Allahü teâlâ ve melekleri, sahura kalkanlara salât ve selam ederler. Yani Allahü teâlâ, sahura kalkanları mağfiret eder, melekler de onlar için dua eder." denildi.

Sağlık haberlerinden dünya basınına, kritik manşetleri mobil uygulamamızdan takip etmek için hemen tıkla! -

Gursesgazetesi’un en hızlı ve en objektifhaberleri Facebook’ta da seninle! Hadi sen de grubumuza katıl!