Ramazan Bayramında fırınlar ve marketler açık olacak mı? Sokağa çıkma yasağına ilişkin açıklama

Ramazan Bayramında fırınlar ve marketler açık olacak mı? Sokağa çıkma yasağına ilişkin açıklama

Ramazan Bayramında fırınlar ve marketler açık mı? İçişleri Bakanlığı tarafından Ramazan Bayramı'nda 81 ilde tüm vatandaşlara sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklandı. 4 gün sürecek olan sokağa çıkma yasağı sürecinde hangi iş yerlerinin açık olacağı merak ediliyor.

Ramazan Bayramında Fırınlar ve Marketler Açık Olacak Mı?

Ramazan Bayramına sayılı günler kaldı. Bayramda salgın nedeniyle sıkıntı yaşanmaması için Arefe günü de dahil olmak üzere 4 gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 81 ilde tüm vatandaşın sokağa çıkması yasak olacak.

Bilim Kurulu kararları doğrultusunda Hükümet tarafından alınan bu karar salgının önlenmesi için alınmıştır. Bayram ziyaretleri olmaması ve insanların dolaşmaması için 81 ilde tüm vatandaşlara sokağa çıkma yasağı konulmuştur. Bu yasak 81 ilde de 4 gün sürecektir. Vatandaşlar sokağa çıkma yasağında marketlerin, fırınların, eczanelerin açık olup olmayacağını merak ediyor.

Ramazan Bayramı İçin Sokağa Çıkma Yasağına İlişkin Açıklama

İç işleri Bakanlığı tarafından 19 Mayıs 2020 tarihinde Ramazan Bayramında uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı ile ilgili yazı yayınlandı. Bu yazıya göre 81 il Valiliğine şehir giriş ve çıkış tedbirleri ile ilgili ek genelge gönderildi. Yayınlanan b u ek genelgeye göre 14 Büyükşehir ve Zonguldak iline kara, hava ve deniz yolu ile yapılacak tüm giriş ve çıkışlar 15 gün daha ertelendi. 19 Mayıs 2020 saat 00.00 dan 03 Haziran 2020 tarihi saat 00.00 a kadar giriş ve çıkışlar durduruldu.

81 il valiliğine İç işleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgede korona virüs salgını nedeniyle tüm dünyada alınan kararlar ve sosyal izolasyonun önemi de anlatıldı. Tüm dünyada devam eden salgın nedeniyle fiziksel temaslardan uzak durulması gerektiği ve sosyal hareketliliğin azalması gerektiği belirtildi. Solunum yolu ve fiziksel temas ile hızlı bir şekilde yayılan bu virüsün yayılmasını engellemek için alınan kararlar genelge de yer aldı. Bu kararların sağlanmaması sonucu virüsün yayılım hızının artacağı ve bu yayılım nedeniyle tedaviye ihtiyacı olan kişi sayısının artacağı ve toplum sağlığının ve kamu düzeninin de bu sebeplerden bozulacağının altı çizildi. Kararlara uyulmasının ne denli önemli olduğu vurgulandı.

Dün gerçekleştirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yer aldığı kabine toplantısında konuşulanlar ve alınan kararlar kamuya bildirildi. 14 Büyükşehirde ve Zonguldak ilinde giriş ve çıkış kısıtlamaları ile ilgili yeni tedbirler alındı. Toplam 15 ilde Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda giriş ve çıkış süreleri uzatıldı. Değerlendirmeler sonucu bu 15 ilin giriş ve çıkış kısıtlamaları 15 gün daha uzatıldı. 3 Haziran 2020 Çarşamba gününe kadar giriş ve çıkışlar bu 15 il için durduruldu.

Daha önce valiliklere gönderilen genelgeler 15 ili ilgilendiren Valiliklere tekrar gönderildi. İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27. Ve 72. Maddelerine göre şu tedbir kararları alındı:

Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van illeri ile Zonguldak ili olmak üzere toplam 15 il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş ve çıkışlar 15 günlük süreyle 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00’dan 03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00’a kadar geçici olarak durdurulacak.

Bu illerde yaşayan veya bulunan vatandaşlar belirtilen bu süre boyunca illerinde kalacak. Daha önce giriş ve çıkış kısıtlamalarında belirtilen usul, esas ve istisnalar bu genelge ile getirilen kısıtlama dönemi içerisinde de geçerliliğini sürdürecek.

Tedbirler ile ilgili kararların valiler tarafından ivedilikle alınması ve uygulanması, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi gerekmektedir. Genelgede belirtilen kararlara uymayan tüm vatandaşlara idari para cezası verilecektir. Bu para cezası Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 283.maddesinde belirtilmiştir. Kararlara uyulmaması durumunda ilgili maddeler gereğince işlem yapılacak ve Türk Ceza Kanununun 195.maddesine göre gereken adli işlem süreci de başlatılacaktır.

Ramazan Bayramı’nda Fırınlar Açık Olacak Mı?

Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olacağı açıklandı. İç İşleri Bakanlığı tarafından fırın veya işyerlerinin açık olup olmayacağı hakkında bir bilgi verilmedi. Hangi işyerlerinin açık olacağı ile ilgili detaylı bilgi de Bakanlık tarafından duyurulacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.