21 Nisan 2020 Salı 10:47
PTT personel alımı başvuruları ne zaman başlayacak? 2020 PTT personel alımları ne zaman yapılacak?
Takip Et:

PTT’nin 2020 yılında personel alımı yapıp yapmayacağı merak edilmekteydi. Her yıl yapıldığı gibi 2020 yılında da PTT personel alımı yapacak.  PTT personel alımları farklı eğitim durumları için farklı alanlarda yapılmaktadır. Personel alımları için sınav, puan ve bazı durumlar için fiziksel şartlar aranmaktadır. PTT Personel alımları kapsamında istihdamı sağlanan kadrolar şu şekildedir:

  • PTT Alımı Kadroları
  • PTT Uzman Yardımcılığı
  • Avukatlık
  • Mühendislik
  • Şehir Plancısı
  • Mimarlık
  • Teknikerlik
  • Gişe ve Büro Görevlisi
  • Postacı

2020 PTT Personel Alımı Genel ve Özel Başvuru Şartları Nelerdir?

PTT Personel alımları için 2019 yılında değiştirilen mevzuat değişiklikleriyle de ilave edilen bazı genel ve özel başvuru şartları bulunmaktadır. 2020 PTT Personel alımı başvuru şartları şu şekilde sıralanmıştır:

 -Adayların 29 Mayıs 2009 tarih ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nda yer alan yirmi sekizinci madde hükmü uyarınca, (yurtdışı teşkilatında istihdam edilecek olanlar hariç) Türk Vatandaşı olmaları gerekir,

-Adayların PTT Personel Alımının gerçekleştirileceği yılın ilk günü itibariyle, on sekiz yaşından büyük olmaları ancak otuz altı yaşından da gün almamış olmaları gerekmektedir,

-Adayların kamu haklarından yasaklı durumda olmamaları gerekir,

-Adayların 26 Eylül 2004 tarih ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan elli üçüncü madde hükmü uyarınca; Kasıtlı olarak içlenmiş bir suçtan dolayı 6 ay ve daha fazla süreli hapis cezasına veya affedilmiş olsa dahi devlet güvenliğine karşı işlenen suçlardan, Anayasal düzene karşı suçlardan, rüşvet, irtikap, zimmet, dolandırıcılık, hileli iflas, güveni kötüye kullanım, hırsızlık, ihaleye fesat karıştırmak, sahtecilik, suç kaynaklı malvarlığı aklama veya kaçakçılık suçlarının herhangi birinden dolayı mahkûm olmamış olmaları gerekir.

-Adayların Cinsel saldırı, fuhuş, çocuklara cinsel istismar, zorla fuhuş yaptırma, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar, cinsel taciz/saldırı, uyuşturucu madde imali veya ticareti, suç saiki ile örgüt kurmak, tefecilik yapmak suçlarının herhangi birisinden dolayı ceza almamış olmaları gerekir.

-Adayların askerlik ile ilişiklerinin bulunmaması gerekir.

-Adayların askerlik ile ilişiklerinin bulunmaması, askerlik çağına gelmemiş olmaları, askerliklerini yapmış olmaları, tecil ettirmiş olmaları veya askerlikten muaf olmaları anlamına gelmektedir.

 

-Adayların ülke içerisinde veya ülke dışında devamlı suretle görevlerini yapmalarına engel olabilecek düzeyde bedensel veya zihinsel herhangi bir hastalıklarının bulunmadığına dair resmi sağlık kurulu raporu almaları gerekir.

-Adayların başka kurum ve kuruluşlara karşı zorunlu hizmet yükümlülüğü olmaması gerekir.

-Adayların alım başvurularının son günü itibariyle mezun durumda olmaları gerekmektedir.

-Adayların herhangi bir sosyal güvenlik statüsünden emekli olmamış olması gerekir.

-Herhangi bir kamu kurum ya da kuruluşundan disiplin cezası alarak çıkarılmamış olmaları gerekir.

-Haklarında yapılacak arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması neticesinde haklarında atanmalarına engel bir sakınca bulunmaması gerekir.

-Başvuracakları unvan ve pozisyon için gerçekleştirilecek olan yazılı ve / veya sözlü sınavda başarılı olmaları gerekmektedir.


-KPSS Puanı sahibi olmak ve kadronun bulunduğu yerde ikamet ediyor olmak gerekmektedir. (PTT Uzman Yardımcılığı için bu şart aranmamaktadır.)

2020 PTT Personel Alımı Özel Başvuru Şartları

PTT personel alımlarına başvuruda bulunmak isteyen adayların genel şartların yanında bazı özel şartlarda bulunmaktadır. Özel şartlar şu şekildedir:

 

Yabancı Dil Puanı Şartı (YDS-YÖKDİL)

2020 PTT Personel Alımı kapsamında aranan özel şartlardan birisi de dil şartıdır. Dil şartı isteyen kadrolar ve sahip olunması gereken yabancı dil puanı şu şekildedir:

PTT Uzman Yardımcılığı 70 puan

Avukatlık             60 puan

Mühendislik      60 puan

Mimarlık              60 puan

İç Mimarlık         60 puan

Şehir Plancısı     60 puan

Bu istenilen puanların Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin gerçekleştirmiş olduğu Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı YDS'den ya da YÖKDİL sınavından almış olmaları gerekmektedir.

Boy ve Kilo Şartları

2020 PTT Personel Alımına Başvuruda bulunmak isteyen adayların Postacılık kadrosu için başvuruda bulunanların aşağıda yer alan boy ve kilo şartını taşıyor olması gerekir.

Erkek adaylar    1,68 m

Kadın adaylar    1,60 m

Bu boy şartının yanında adayların boyları ile kiloları arasında en fazla 15 birimlik bir fark olması gerekmektedir. Yani 1,60 m boyunda olan bir kadın adayın en az 45, en fazla 75 kilo olması, 1,70 m boyunda olan bir erkek adayın ise en az 55, en fazla 85 kilo olması gerekmektedir.

2020 PTT Personel Alımı Sınavı Nasıl Gerçekleştirilecek?

2020 PTT Personel Alımı kapsamında bazı alanlar için yazılı sınav ve sözlü mülakat şeklinde iki aşamalı sınav gerçekleştirilirken, bazı kadrolar içinse yazılı sınavı izleyen süreçte psikometrik inceleme gerçekleştirilerek nihai başarı listeleri oluşturulacaktır.

 

 

Ekonominin gidişatını takip etmek, siyaset gündeminde neler olup bitiyor öğrenmek ve diğer tüm haberler için Haberport’un mobil uygulamasını indir, piyasaları takip etmeye başla!>>>Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Objektif ve tarafsız haberin kaynağı Haberport’un Facebook grubuna katıl, hiçbir haberden geri kalma! Hemen aramıza katılmak için TIKLA! >>>Haberport Facebook Grubuna Katıl!Son Güncelleme: 21.04.2020 10:47
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler