PTT gişe ve büro görevlisi alımı ne zaman, hangi KPSS puan türüne göre yapılacak?

PTT gişe ve büro görevlisi alımı ne zaman, hangi KPSS puan türüne göre yapılacak?

PTT gişe ve büro personeli alımı yapacağını duyurmuştu. PTT personel alımlarında KPSS puanı aranmaktadır. Adaylar PTT gişe ve büro görevlisi alımı ne zaman, hangi KPSS puan türüne göre yapılacak sorularını araştırmaya başladı. İşte PTT gişe ve büro personeli alımları hakkında tüm ayrıntılar…

PTT gişe ve büro personeli alımı yapacağını duyurmuştu. Vatandaşlar PTT personel alımlarında aranan şartları araştırmaya koyuldu. PTT personel alımı başvuruları ve personel alımı şartlarını sizler için derledik.

PTT gişe ve büro görevlisi nedir? Ne iş yapar?

PTT ülkemizde 81 ilde de bulunan ve büyük bir istihdam alanı olan kurumlardan biridir. PTT şubelerinde müşterilerle direk olarak iletişimde olan, müşterilerin işlemlerini yapan ve kurumun yüzü olan kişiler gişe ve büro görevlileridir.

PTT gişe ve büro görevlisi nasıl olunur? PTT gişe ve büro görevlisi başvuru şartları nelerdir?

PTT, personel alımlarında bazı şartları aramaktadır. Bu şartlar genel olarak şu şekildedir:

  • Türk Vatandaşı olmak,
  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Kamu haklarından yasaklı olmamak,
  • Türk Ceza Kanunu’nun 5237 sayılı maddesine göre adayın kasıtlı olarak suç işlememiş, suç işleyen kişilerin ise en fazla 6 ay ceza almış kişiler başvuru yapabilirler. Ancak anayasal düzene karşı işlenen suçlar, rüşvet, irtikap, zimmet, dolandırıcılık, sahtecilik gibi suçlardan mahkum olunmaması gerekir.
  • Başvuru yapacak kişilerin cinsel saldırı, fuhuş, çocuk istismarı, zorla fuhuş, örgüt kurmak ve tefecilik suçlarından ceza almamış olması gerekmektedir.
  • Askerlik görevinin yapılmış olması gerekir. Ancak askerlik yaşı gelmemiş ve askerliği tecil ettirmiş olan kişiler başvuru yapabilir.
  • Bedensel ve zihinsel olarak mesleğini yapamayacak durumda hasta olmamak,
  • Herhangi bir sosyal güvenlik statüsü kapsamında emekli olmamak,
  • Herhangi bir kamu kurumdan disiplin cezası almış olmamak,

Bu şartların yanı sıra adaylardan özel şartlarda istenmektedir.

İkamet şartı

PTT gişe ve büro personeli alımında aranan özel şartlardan biri ikamet şartıdır. Buna göre adayların alım yapılacak ilde ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Mezuniyet şartı

PTT, gişe ve büro personeli alımlarında hangi bölümlerden mezun olanların başvuru yapabileceğini açıklamıştır. Bu bölümlere PTT resmi sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

KPSS şartı

PTT, gişe ve büro personel alımlarında adaylardan KPSS puanı istemektedir. Kurumun adaylardan isteği puan en az 60 olarak açıklanmıştır. Ancak puanı yüksek olan adayların alımlarda daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

PTT gişe ve büro personeli alımında hangi KPSS puan türleri ile başvuru yapılabilecek?

PTT, gişe ve büro alımlarında daha önceki yıllarda KPSS şartı aranmıyordu. Ancak yeni yapılan düzenleme sonrası KPSS şartı da aranmaktadır. Buna göre adaylardan PTT puan türlerinden KPPS_3 puan türü üzerinden en az 60 almak gerekiyor. Ancak adayların en az 70 puan almaları başvuru sırasında avantaj sağlayacaktır. Ayrıca söz konusu KPSS sınavı 2 yılda bir yapılan KPSS sınavıdır. Bu sınava lise mezunları da girebilmektedir.