PTT 55 bin personel alımı ne zaman yapılacak? Personel alımlarının yapılacağı kadrolar ve şartlar

PTT 55 bin personel alımı ne zaman yapılacak? Personel alımlarının yapılacağı kadrolar ve şartlar

Geçtiğimiz dönem içinde PTT kapsamına 2023 senesine kadar 55.000 personel alımı gerçekleştirileceği ilan edilmişti. Peki PTT 55.000 personel alımı ne zaman yapılacak? Son olarak PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri kapsamında 1100 personel alımı yapılacağı açıklandı…

PTT 55.000 Personel Alımı Ne Zaman Yapılacak?

PTT tarafından KPSS koşulu olmadan yapılacak olan alımlarda hangi koşulların talep edildiği vatandaşlar tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor.

PTT Para Lojistik ve Güvenlik Hizmetleri AŞ tarafından yapılan duyuruya bakıldığında 1100 kişilik bir istihdam yapılacağının ifade edildiği görülüyor.

PTT Başvuru Süreci

PTT Para Lojistik ve Güvenlik Hizmetleri AŞ tarafından her türlü para, kıymetli maden ve kıymetli evrak taşıma, işleme ve saklama, ATM ikmal, bakım, izleme, nakit yönetimi, gece kasası hizmetleri ve fiziki güvenlik hizmetleri verilmektedir. Şirket kapsamında sene sonuna kadar 6 nakit merkezinin kurulmasına ve bu merkezlerin İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli ve Adana şehirlerinde olmasına karar verilmiştir.

Alımı yapılacak olan personellerde aşağıdaki kısımda yer alan koşulların sağlanıyor olması gerekmektedir.

 • Türk vatandaşı olmak.
 • Erkeklerde en az orta okul mezunu, bayanlarda ise en az lise mezunu olmak.
 • Erkekler 22-32, Bayanlar 18-27 yaşları arasında olmak
 • Erkekler için askerliğini yapmış olmak.
 • Erkekler en az 1.73 cm. , bayanlar en az 1.64 cm. boyunda olmak.
 • İnsan ilişkileri, hitap tarzı, konuşma diksiyonu düzgün olmak ve prezantabl olmak.
 • Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, emniyeti suiistimal, sahtecilik, hileli iflas veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, laf atma, sarkıntılık, ırza tasallut, ırza geçme, kız, kadın veya çocuk kaçırma ve alıkoyma, fuhşa teşvik, fuhuş için aracılık, uyuşturucu madde kullanma, uyuşturucu
 • madde kaçakçılığı suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.
 • Kamu haklarından yasaklı olmamak.
 • Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile özürlü bulunmamak.
 • 5188 Sayılı Kanun gereği silahlı özel güvenlik kimlik kartına sahip olmak.
 • Tercihen Para ve Değerli Eşya Taşımacılığı konusunda tecrübeli olmak

PTTPAL Nakit Merkezleri Nerelerde Kurulacak?

Haziran ayında kurulan PTTPAŞ şirketinin her türlü para, kıymetli maden ve kıymetli evrak taşıma, işleme ve saklama, ATM ikmal, bakım, izleme, nakit yönetimi, gece kasası hizmetleri ve fiziki güvenlik hizmetleri vereceği ifade edilmiştir. Şirketin merkezlerinin ise İstanbul, Ankara, Adana, İzmir, Bursa ve Kocaeli şehitlerinde olması kararı alınmıştır. Gelecek sene içinde 40 şube, 360 adet zırhlı araç ve 1100 kişilik personel ile tüm Türkiye’de PTT merkezi şube ve ATM’lerine hizmet verileceği belirtilmiştir.

Merkez Bankası ile yapılan protokol anlaşması kapsamında 24 merkezde madeni para konsinye depolarının işletilmesi hedeflenmektedir.