Psikoteknik belgesi nereden, nasıl alınır? Psikoteknik belgesi ücretleri ne kadardır?

Psikoteknik belgesi nereden, nasıl alınır? Psikoteknik belgesi ücretleri ne kadardır?

Trafikte yaşanan problemlerin engellenmesi için sürücülerden psikoteknik belgesi istenmektedir. Peki psikoteknik belgesi nereden, nasıl alınır? Psikoteknik belgesi ücretleri ne kadardır? İşte psikoteknik belgesi hakkındaki tüm ayrıntılar…

Ülke genelinde sürücüler tarafından dehşete düşürücü kazaların yapılması sürücü belgelerinin ve psikoteknik belgesinin yeniden gündeme gelmesine neden oldu. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile 1 Aralık tarihinden sonra ticari araç sürücülerinin psikoteknik teste katılması ve buradan başarılı sonuç elde etmesi gerekli olacak. Bu rapora sahip olmayan ticari araç sürücülerine 283 TL, araç sahiplerine ise 885 TL ceza kesilecek.

Psikoteknik Testi Nedir?

Psikoteknik testi Sağlık Bakanlığı denetimi altında bulunan Yetkili Psikoteknik Merkezler aracılığı ile sürücülerin bedensel ve ruhsal olarak trafiğe çıkmaya uygun olup olmadıklarını özel cihazların kullanılarak ölçülmesi olarak uygulanmaktadır.

Psikoteknik Değerlendirme Raporu Nedir?

Kara Yolu Trafik Kanunu bünyesinde ehliyet iadelerine dönük işlemlerde ve Kara Yolu Taşım Yönetmeliği kapsamında araç sürecek olan kişilerden talep edilen rapor olarak karşımıza çıkar. Bu raporun alınması için 1 saat süren bir testin geçilmesi gerekmektedir.

Psikoteknik Belgesi Nereden Alınır?

Psikoteknik Değerlendirme Raporu ile Psikoteknik Değerlendirmeye dadyalı muayene olarak isimlerdirilen uzman onayı alınmaktadır. Psikoteknik Değerlendirme Raporu olmayan kişiler Psikoteknik Belgesi almak için Psikiyatrik Muayeneye girememektedirler. Devlet hastanelerinden ücretsiz bir şekilde alınabilen bu belge özel hastanelerde belli ücretler karşılığında da verilmektedir.

Psikoteknik Belgesi yetkili Psikoteknik Merkezlerince psikologlar tarafından yapılan test sonucunda olumlu sonuç alındığında verilmektedir. Psikoteknik değerlendirme raporu resmi kurumlar tarafından onaylanması halinde geçerliliğini kazanmaktadır. Belirlenen süreler içinde onaylanmayan değerlendirmeler Psikoteknik Raporuna dönüşmemektedir.

2019 Yılında Psikoteknik Ücreti Ne kadardır?

Türkiye’deki yasal sürece göre belli bir kurum tarafından fiyatlandırma yatılması gereken psikoteknik belgesi ücreti 2019 yılında 150 lira ile 200 lira arasında bir fiyatlandırmaya sahiptir. İlk alış ve daha sonraki psikoteknik alış belgelerine göre değişim gösteren ücretler, sürücü adaylarının çalıştığı şirketler aracılığıyla da alınmaktadır.