Prof. Dr. Aydın’dan çay hareketliliği uyarısı! Doğu Karadeniz’de ne oluyor?

Prof. Dr. Aydın’dan çay hareketliliği uyarısı! Doğu Karadeniz’de ne oluyor?

Mayısıs ayında başlayacak çay tarımı Doğu Karadeniz bölgesinde hareketliliğe sebep oldu. İşçi göçlerinin başlaması ile birlikte Prof. Dr. Aydın konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Aydın: “Hukuki sorunların dışında bunların bir sağlık sorunu ile gelebilecekleri ve sağlık açısından risk oluşturabileceklerini unutmamak lazım” dedi.

Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun’u kapsayan Doğu Karadeniz bölgesinde 830 bin dekar alanı için 1 milyon çay üretimi nedeniyle hasat dönemi başlıyor. Mayısıs ayında başlayacak çay tarımı bölgeden bölgeye 100 binin üzerinde üretici gelecek. Çoğunluk İstanbul ve Ankara’da yaşayan kişiler olacak. Gelenler ise çay bahçelerinin bakımını yapacak. Ülkemizde uzun süredir süren salgından kaynaklı birçok sektör etkilenirken çay sektörü de işçi konusunda sıkıntı çektiği görülüyor. Türk milleti olarak vazgeçilmez içeceklerimiz arasında yer alan çay uzun uğraşlar sonucunda sofralarımıza geliyor. Koronavirüs nedeniyle sınır kapılarının kapalı olmasından kaynaklı Gürcistan ve Azerbaycan’dan 40 bin işçi Türkiye’ye giriş sağlayamayacak.

Prof. Dr. Aydın’dan çay hareketliliği uyarısı! Doğu Karadeniz’de ne oluyor?

Kaçak işçilere izin verilmediğini söyleyen Prof. Dr. Aydın, yasa dışı yollar ile bölgeye girmek isteyen kişilere izin verilmediğini açıkladı. Her yıl ortalama 500 milyon lira yurt dışına giderken bu yıl bu veriler düşecek. Günlük çay yevmisi 250 kilo çay toplama şartı ile 200 TL olarak belirlenirken yetkililer yıllık yaklaşık olarak 500 milyon TL'nin aile bütçesinde kalması çağrısında bulunuyor.

Prof. Dr. Aydın’dan çay hareketliliği uyarısı! Doğu Karadeniz’de ne oluyor?

Üreticiler ise ailece bahçeye girilmemesi uyarısını yapan ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, çay tarımına yıllar öncede olduğu gibi ailece sahip çıkıldığını ve geçen sene işçi sorunu yaşadığını belirtti. Çayda kaliteye dikkat çeken Alim, yabancı çay işçileri zarar verdiğini açıkladı. Genel Müdür Yusuf Ziya Alim, çayın gelecek nesillere aktarılması için çayın serüvenini gençlere anlatılması gerektiğini söyledi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın ülkeye kaçak olarak giren işçilere değindi. Denetimlerden kaçarak çay tarımına girmek isteyen kişilere değinen Aydın, “Hukuki sorunların dışında bunların bir sağlık sorunu ile gelebilecekleri ve sağlık açısından risk oluşturabileceklerini unutmamak lazım.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Aydın’dan çay hareketliliği uyarısı! Doğu Karadeniz’de ne oluyor?

Çay üreticisi Zekiye Aktepe ise konu hakkında geçen sene yoğun çalışıldığını ve yorucu geçtiğini söyledi. İnsanların tembelleştiğini ve kişilerin kendi çay bahçelerine döndüklerini söyleyen Aktepe işçi almayı düşünmediklerini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.