Polislik ve Bekçilik Başvurularında Dövme Konusu!

Polislik ve Bekçilik Başvurularında Dövme Konusu!

Aklında polis ya da bekçi olmak gibi planlar olan vatandaşlarımız bir yandan da Polis ve Bekçilikte Dövme konusunu merak ediyor. Polis ve Bekçi olabilmek için Dövmenin olmasının herhangi bir engel teşkil edip etmediği konusunda birtakım tartışmalar bulunuyor ve vatandaşlar bu konunun aslını öğrenmek istiyorlar. Polis olabilmek için Dövme bir engel olarak görülmektedir, Fakat detaylara bakıldığında durumun farklı olduğu sonucuna varılmaktadır…

Polis ve Bekçilikte Dövme

Dünya’nın genelinde görüldüğü gibi Türkiye’de de dövme oldukça fazla tercih edilmekte. Pek çok insan kendi için özel gördüğü şeyleri vücuduna kazıtarak bu anları ölümsüzleştirmek istiyor. Dövme yaptırmak son senelerde ülkemizde oldukça yaygın bir durum.

Ancak dövme yaptırılırken 2 kere düşünülmesi gerekiyor çünkü dövme kimi mesleklerin icra edilmesinde bir engel olarak görülüyor.

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği kapsamında dövme eşkal belirlenmesinde yardımcı bir unsur olarak görüldüğünden dolayı öğrenciliğe engel olarak sayılmaktadır.

Aslına bakılırsa Dünya’nın pek çok bölgesinde vücutta dövme bulunması polis ya da asker olmaya engel değildir. Türkiye’de de koşulları gün geçtikçe esnetilmektedir. Kim bilir belki de yakında bu koşul ortadan kalkar…

Öncesinde bedenin hangi bölgesinde olursa olsun, her cinsten dövmenin bulunması Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği kapsamında yasaklanmaktaydı. Ancak yakın bir tarihte ilgili yönetmelikte bir değişiklik yapıldı ve yazlık üniforma giyildiğinde bedenin görünmeyen yerlerinde bulunan dövmelerin öğrenciliğe engel olmadığı belirtildi.

Bedenin yazlık kıyafetler giyildiğinde görünen bir bölümünde dövmenin yer alması durumunda ise, yukarıda belirttiğimiz gibi öğrenciliğe engel olarak görülmektedir.

Yazlık Üniforma Giyildiğinde Bedenin Görünmeyen Noktalarından Kasıt Nedir?

Kısa kollu t-shirtler göz önünde bulundurulabilir. Bu bağlamda kolların dirseklerden aşağı kısımları, boyun bölgesi, yüz ve eller olarak sayılabilmektedir.

Yazlık Üniforma Giyildiğinde Görünmeyen Dövmelerin İçerikleri Ne Olursa Olsun Engel Olarak Görülmemekte midir?

Dövmeler yazlık üniforma giyildiğinde görünmeyen yerlerde bile olsalar toplum ahlakı ile bağdaşmayan ibareler ve semboller içermeleri durumunda, kişilerin öğrenciliğe alınmaları mümkün değildir. Aynı durum milli teamüllere aykırı sembol ve emareler içeren, toplumun veya toplumun bir kısmının benimsemiş olduğu değerleri küçümseyen, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası öncelikli olacak şekilde Türkiye Cumhuriyeti Kanunları ile koyulmuş kuralları veya bir kısmını ihlal eden sembol ve emareler içeren dövmeler için de geçerlidir.

Dövmesini Sildirenler Polis ya da Bekçi Olabilirler mi?

Evet. Dövmesini bütünüyle sildirmiş olan adaylar polis ve bekçiliğe kabul edilmektedirler. Zaten dövme eşkal belirleyici özelliği yüzünden yasaklanmıştır. Dövmenin silinmesi durumunda böyle bir durum söz konusu olmayacağından öğrenciliğe kabul de herhangi bir sorun olmayacaktır.