Polisliğe (POMEM-PMYO-PÖH-PAEM) Engel Olabilecek Suçlar Nelerdir?

Polisliğe (POMEM-PMYO-PÖH-PAEM) Engel Olabilecek Suçlar Nelerdir?

(POMEM-PMYO-PÖH-PAEM) polisliğe başvuru yapacak bireyler birtakım suçlardan hüküm giymişlerse veya belirli sürenin üzerinde hapis yatmışlarsa polis teşkilatında görev alamazlar. Peki polisliğe engel mahiyeti taşıyan suçlar nelerdir?

İçişleri Bakanlığı’nın yapmış olduğu personel alım açıklamaları ve kontenjan duyurusu sonrası polis olma hayali kuran binlerce kişi harekete geçmiştir. Adaylar, polislik için gereken şartları taşıyıp taşımadıklarını merak etmektedir. 2019 yılı için 15 bin polis alımı yapılacağı duyurusu sonrası, gözler Polis Akademisi Başkanlığı’na çevrildi.

Başvuru Süreci Nasıl İşliyor?

Polis alımları için detaylar Polis Akademisi Başkanlığı tarafından paylaşılmaktadır. Resmi web sayfası üzerinden duyuru metni yayınlanır ve sistem üzerinden ön başvuru süreci başlatılır. Polis olmak isteyen bireyler e-devlet sistemlerine giriş yaparak gerekli başvuruları tamamlarlar. Bir sonraki adımda ise adaylar asıl başvuru, evrak teslimi, ön mülakat, sağlık kontrolü, sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik parkuru süreçlerine tabii tutulur.

Güvenlik ve arşiv soruşturması tamamlanan bireyler incelemeye alınır ve problem olmayan bireylerin atama işlemleri gerçekleştirilir. Eğitim sürecine tabii tutulan bireylerin adli sicil kaydının temiz olması alımlarda oldukça etkilidir.

Polisliğe Engel Mahiyeti Taşıyan Adli Sicil Kayıtları

Yüz kızartıcı suçlardan, devlete karşı işlenen suçlardan, kanunsuz toplantı suçlarından, gösteri ve eylemlerde bulunduğu için sicil kaydı oluşturulan bireyler polis okullarına giriş yapamazlar. Bunun yanı sıra herhangi bir suçtan bir yıl veya daha uzun süreyle hüküm giyen kişiler polis teşkilatında görev alamazlar.

Hüküm Açıklanması Ertelenirse Ne Olur?

Yargı kapsamında işlediği suç için cezanın açıklanmaması, aynı zamanda mahkemenin uzaması anlamına gelmektedir. Denetim süresinin tanınması ile birlikte, birey denetim sürecinde kural ve kaidelere uyar ise kişiye ceza verilmez. Böylelikle kişi ceza almamış gibi görünür ve kişinin adli sicil kaydına herhangi bir işlem yapılmaz.

Denetimli serbestlik ve hüküm açıklanmasının geriye bırakılması farklı kararlardır. Denetimli serbestlik verilen kişi için ceza açıklanmış olup, kişinin siciline giriş yapılır. Hapis yatmazlar ancak sicilleri bozulur. Süre sınırını aşan kişiler, denetimli serbestlik alsalar dahi başvurularda sorun yaşarlar.

Polis olup olamayacağınızla ilgili belirleyici etken sözlü mülakat olmaktadır. Yazılı sınavdan ve fiziki testlerden başarıyla ayrılan birçok birey sözlü mülakat sürecinde elenmektedir.