Patent nedir, nasıl alınır? Patent başvurusunda gerekli evraklar

Patent nedir, nasıl alınır? Patent başvurusunda gerekli evraklar

Patent, buluş yapan kişilerin, buluşlarının kendine ait olduğunu belirtmek için aldığı bir belgedir. Buluş yapan insanların en merak ettiği konu ise paten nedir ve nasıl alınır sorularıdır. İşte patent nedir ve nasıl alınır sorularının cevabı.

Patent, buluş yapan veya farklı tasarımlar tasarlayan kişilerin, ürünlerini üçüncü kişiler tarafından kullanılması, imalat ve ithalatını önlemeye yarayan, sadece sahibinin kullanabildiği tekel kullanım hakkıdır. Eğer önemli bir icadınız, parlak bir fikriniz veya dikkat çeken bir marka ismi gibi bir fikir veya buluşunuz bulunmaktaysa, hiç vakit kaybetmeden bu bulduğunuz fikrin veya buluşunuzun patentinizi almanızda ve korumanızda fayda vardır.

İcat, fikir veya tasarım gibi birçok buluşun sahibi kişiler tarafından merak edilen patent nedir ve nasıl patent alınır sorularını detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

PATENT BAŞVURULARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN AŞAMALAR

Paten başvurusu yapmadan önce, ilk olarak patent için başvuru yapan buluş sahibi adına Sınai Mülkiyet hizmetleri konularında işlem yapma yetkileri bulunan bir patent vekili bulmanız gerekmektedir. İncelemeli patent ve incelemesiz patent kategorisinde iki grubu ayrılan patent başvurularında incelemeli patent grubundaki başvurularda, buluş sahibinden araştırma ve inceleme raporları istenirken, incelemesiz patent başvurularında ise yalnızca araştırma raporu istenmektedir. Buna ek olarak icadınızın, yenilik, buluş basamağı ve sanayiye uygulanabilirlik gibi patentlenebilirlik kriterleri vardır. Buluşunuzun bu üç aşamaya uyması gerekmektedir. Uyulması gereken bu üç kriterlerin detayları şu şeklidedir;

Yenilik, daha önce hiçbir yerde varolmamış veya kullanılmamış olmasıyla birlikte, kendisine benzer hiçbir buluşun kopyası, bir benzeri olmaması anlamına gelir. Bu konu hakkında her türlü kaynaktan detaylı bir araştırma yapılabilir.

Buluş basamağı, bu alandaki uzman kişiler tarafından değerlendirilen şekilde, buluşun teknikten uzak şekilde, bulunamayacak bir nitelikte olması durumudur.

Sanayiye uygulanabilirlik aşaması ise, söz konusu buluşun ülkede hayata geçirebilme olanağı, tarım sektörü gibi diğer bütün sanayi dallarında kullanılabilir olması gerektiği manasına gelir.

RÜÇHAN NEDİR?

Buluşunuz için başvurduğunuz patent başvurusu sadece başvuruyu yaptığınız ülkede geçerlidir. Eğer siz bu patentinizin tüm dünya devletlerinde bir geçerli olmasını istiyorsanız rüçhan belgesi düzenlemeniz gerekiyor. Rüçhan belgesi sayesinde sizden sonra herhangi başka bir ülkede sizin buluşunuz için paten başvurusu yapıldığında hak iddia etme olanağınız doğacaktır. Ayrıca rüçhan belgeniz olmadığı durumlarda başka bir ülkeden bir başvuru yapıldığında buluş tarihiniz o ülkede yapılan başvuru tarihi yerine geçerken, rüçhan belgesi bulundurduğunuz durumlarda sizin yaptığınız ülkedeki başvuru tarihi geçerli olur.

PATENT BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

Patent için başvurulan konular çeşitlilik gösterse bile başvuru yapabilmeniz için ihtiyacınız olan evraklar farksızdır. Patent başvurusunu yapabilmeniz için gerekli olan evraklar ;

  • TPE Başvuru formu
  • Başvuru ücreti
  • Tarifname
  • İstemler
  • Özet
  • Resimler (varsa)

Buna ek olarak rüçhan belgesini bulunduruyorsanız başvuru sırasında ya da başvurunuzu takip eden 3 ay içinde rüçhan belgenizi ibraz etmeniz gerekmektedir.

BAŞVURU ÜCRETLERİ

Başvuru, patent çeşidine göre farklılık gösterebilir, her başvurunun fiyatları farklıdır. Bu fiyatları görebilmeniz için Türk Patent Enstitüsü web sitesine girebilir, fiyatları buradan öğrenebilirsiniz.