14 Aralık 2019 Cumartesi 09:27
Oyuncakçı dükkanı nasıl açılır, hangi belgeler gerekir?
Takip Et:

Oyuncakçı dükkanın nasıl açılacağını merak eden birçok insan var. Özellikle çocukları mutlu etmeyi seven insanlar veya oyuncaklarla mutlu olan insanlar için bu iş onlara göre. Tutku ve fedakarlık haricinde aynı zamanda bir oyuncak dükkanı işletebilmek için pazarlama, satın alma, operasyon, finans ve yönetim konularından anlamalı, aynı zamanda da müşteri hizmetleri konusunda becerikli olmalısınız.

Oyuncak dükkanı nasıl açılır?

İlk olarak oyuncak piyasası araştırılmalıdır. Kız, erkek ve farklı yaş gruplarının hangi çeşit oyuncakları sevdikleri, popüler oyuncaklar özellikle tespit edilmelidir. Bunun yanında ebeveynler tarafından en çok tercih edilen oyuncaklar öğrenilmelidir.

Daha sonra işletmenin ne tür bir işletme olacağına karar verilmelidir. Fiziki olarak bir dükkân mı açılacak yoksa online olarak satış mı yapılacak iyice kesinleşmelidir. Ancak her ikisi birden aynı anda tercih edilebilir. Ayrıca belirtmek gerekir ki online oyuncak dükkânı açma aylık kira ile kamu masrafı gibi harcamalardan sizi kurtaracaktır.

Oyuncakçı dükkanı açmak için hedef kitleyi tanımak

Oyuncak işinde odaklanmak istenilen kitle tanımlanmalıdır. 0-3 yaş aralığındaki kız çocukları için oyuncaklar, kişisel oyuncaklar veya çevre dostu oyuncaklar konusunda çalışılabilir. Hedef kitle belirlenip bilindiği takdirde satılacak oyuncak türleri seçilerek fiyat belirlenebilir.  Aynı zamanda bununla birlikte oyuncak dükkanının reklamının nerede yapılacağına ve dükkanın nasıl kurulacağına karar verilebilir.

Dükkan için hedef kitleyi etkileyecek ve dikkat çekecek bir isim bulunmalıdır. Tabii isim hakkının alınması da unutulmamalıdır. Buraya, bağlı bulunulan belediyenin web sitesinden başvuru formlarına ulaşılabilir. Gereken belgelerin ilgili kurumlardan alınmasının ardından belediyeye başvuru formu ile müracaat edilir. Aynı zamanda gerekli ruhsat işlemlerinin de hallolması gerekir.

Belirli bir bütçe gerekir

Oyuncak dükkanı açmak için başlangıç bütçesi oluşturulmalıdır. İşletmeye yatırılacak sermaye miktarı, kira, pazarlama ürünleri, çalışan ücretleri, envanter ile malzemelerin satın alınması ve sigorta masrafları gibi temel ihtiyaçların giderlerinin de eklenmesi gerekir.

Hedef kitlenin istek ve ihtiyaçlarına göre oyuncak üreten imalatçı ya da tedarikçiler ile görüşülmelidir. Minimum sipariş miktarının, oyuncakların teslim süresinin, envanterlerin ne sıklıkla güncelleneceğinin ve ne şekilde sipariş verileceğinin bilgisinin alınması gereklidir.

İdeal yer seçilmelidir

Oyuncak dükkanı için potansiyel yerler belirlenmelidir. Fiziki olarak bir dükkânın açılmasına karar verildiyse hedef kitlenin yaşadığı ya da sürekli olarak gidip geldiği yerler tespit edilmelidir. Yani oyuncak dükkanı için en ideal yer seçilmelidir. Dükkan yerinin bulunmasından sonra kira sözleşmesi yapılmalıdır.

Oyuncak dükkanındaki pazarlama faaliyetleri konusunda yardım olması için web tasarımcı ve grafik tasarımcı ile anlaşılmalıdır. Çünkü yeni bir dükkan açıldığında logoya, kartvizit, broşür ile intenet sitesine ihtiyaç gerekmektedir.

Online alışveriş mağazası açılmak isteniyorsa intenet sitesinde online alışverişe olanak veren alışveriş sepeti uygulaması olmalıdır. Bu konu ile ilgili olarak tasarımcılar ile birlikte çalışılmalıdır.

Envanter, raf ve dolaplar satın alınarak dükkan içi tasarımlara başlanmalıdır. Çocuklar tarafından sevilecek renkler tercih edilmelidir. Hatta duvarlarda çocuklar için farklı şekiller kullanabilirsiniz.

Oyuncak dükkanında satılacak ürün ve hizmetlerin müşterilere tanıtılması için bir açılış düzenlenmelidir. Gazetelere açılışla ilgili olarak reklamlar verilebilir veya benzer pazarı hedefleyen yerel işletmelerle çapraz tanıtımlar yapılabilir.  Daha çok satış için gelen müşterilerden telefon numarası ya da e-mail alınmalı ve sonrasında dükkanla ilgili indirim ya da kampanyalar hakkında bilgi verilmelidir. 

Oyuncakçı dükkanı açmak için gerekli belgeler


Gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

-TC nüfus cüzdanı ile ikametgah belgesi

-Tapu fotokopisi

-2 adet vesikalık fotoğraf

-Yapı kullanım izin kağıdı

-Vergi levhası fotokopisi

-İşyeri kiraysa kira mukavelesi ya da noter tasdikli sureti

-İlgili olunan Esnaf odası ya da Ticaret odası kaydının fotokopisi

-Sigorta ya da BAĞ-KUR belgesi veyahut da emeklilik cüzdanının fotokopisi

-Savcılıktan alınmış yeni sabıka kaydı

-Emniyete kimlik bildiriminde bulunulduğunu gösteren kimlik bildirimi belgesinin fotokopisi

-Şirket olarak açılması durumunda imza sirküleri ile Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi

Bu belgeler bilgilendirme amacıyla verilmiştir.  İstenilen belgeler belediye türüne göre değişiklik gösterebilir. Kesin belgeler için ilgili belediyeye başvurulması gerekmektedir.

Oyuncak dükkanı açma maliyeti

Her işin belirli bir maliyeti olduğu gibi oyuncak dükkanı açmanın da maliyeti vardır. Dükkanın yeri, büyüklüğü, dükkanda satılacak olan oyuncakların çeşitliliği maliyeti etkilemektedir. Kesin bir rakam verilmezken yaklaşık olarak 18 ile 50 bin TL arasında bir rakamla dükkan açılabilmektedir.Son Güncelleme: 14.12.2019 09:27
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler