Oto Alım Satım Belgesi Nasıl Alınır?  Oto Alım Satım Belgesi Zorunlu mu? Kimler Araba Satışı Yapabilir

Oto Alım Satım Belgesi Nasıl Alınır? Oto Alım Satım Belgesi Zorunlu mu? Kimler Araba Satışı Yapabilir

Araba alım satımları için, oto alım satım belgesi zorunlu hale geliyor. Bu kararın ardından oto alım satım belgesinin nasıl alınacağı ve kimlerin araba satışı yapabileceği merak konusu oldu. Oto alım satım belgesi ile birlikte dolandırıcılık olaylarının azalması hedefleniyor.

Ülkemizde ikinci el araç piyasası sıfır araç piyasasına göre daha canlı. Ayrıca ikinci el araç alım satım piyasasında herhangi bir yasal düzenleme de bulunmuyor. Noter huzurunda rahatlıkla yapılabilen araç satım alım işlemeleri için yasal düzenleme geliyor.

Geçen sene gündeme gelen yasal düzenlemeler ile birlikte bireysel araç satım ve yetkili bayi satım alımları için, hükümet tarafından verilen belgelerin olması gerekecek. Bu düzenlemeler ile birlikte dolandırıcılık vakalarının azaltılması hedefleniyor.

Oto Alım Satım Belgesi Alacak Kişilerde Aranan Şartlar

Alım satım belgesi alabilmek için, esnaf ve sanatkarlar odasına, ticaret ve sanayi odasına veya ticaret ve sanayi odalarından herhangi bir tanesine kayıtlı olmak gerekmektedir. Ayrıca, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi de olunması gerekmektedir.

Gerçek kişi tacirler ile sanatkarların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerden en az bir tanesinin, şubelerde ise müdürün;

18 yaşından büyük olması ve en az lise mezunu olması gerekmektedir. Ayrıca bu kişilerin mesleki yeterlilik belgelerinin olması, konkordato ilan etmemiş olması ve sabıka kaydının bulunmaması gerekmektedir.

Oto alım satım belgesi;

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı il müdürlüklerinden,

Bakanlıklardan,

Üniversitelerden,

Kamu kurumu olarak sayılan meslek kuruluşlarından ve yetkili kuruluşlardan alınabilecek.