Ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılır? 2020 Ölüm aylığı almak için gereken şartlar

Ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılır? 2020 Ölüm aylığı almak için gereken şartlar

Ölüm aylığı, kişinin iş kazası sonucu hayatını kaybetmesinden veya da meslekten dolayı geçirdiği hastalık nedeni ile vefat eden kişinin sigortasının hak sahibine verilmesidir. Peki, 2020 Ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılır? İşte detaylar...

Belli bir şirkette veya da kurum içerisinde sigortalı olarak iş hayatını belli bir süre devam ettirmiş olan bir kişinin bazı nedenler kapsamı içerisinde hayatını kaybetmesinin ardından, vefat eden kişinin eşine, çocuğuna veya da anne babasına kalacak olan ölüm aylığının başvuru detayları araştırılmaktadır. Peki, 2020 Ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılır? İşte, tüm merak edilenlerin yanıtı...

Bir kişinin hayatını kaybetmesinin ardından, ölüm aylığı almak isteyen aile bireylerinin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta da SGK'dan malıllük yada yaşlılık aylığı aldığı dönem kapsamında hayatını kaybetmiş olan kişinin ölüm aylıklarının yapılacak olan takipleri ay başından başlatılmalı.

Ölüm aylığından kimler faydalanabilir?

Sigortalı bir işte çalışmaktayken hayatını kaybetmiş olan kişinin ölüm aylığından yararlanabilecek olan ilk kişi yasal olarak eşidir. Hayatını kaybeden kişinin ölüm aylığından eşinin yararlanabiliyor olması için eşinin bir evlilik yapmaması gerekmektedir. Hukuki kurallar çerçevesi içinde hissenin %50'si kişinin eşine ait olacaktır. Fakat, vefat eden kişinin çocuğu yoksa eşine %75 hisse geçmektedir. Kişinin erkek çocuğun orta öğretimde olması halinde 20 yaşına kadar, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşına gelene kadar ölüm aylığından faydalanma hakkına sahiptir.

Ölüm aylığı almak için gereken şartlar nelerdir?

Kişinin ölüm aylığından faydalanmak için SGK’dan malullük veya yaşlılık aylığı ölüm sigortasının toplamda 1.800 gün olması istenmektedir. Hukuki kurallara bakacak olursak en az beş yıl boyunca sigortalı olarak çalışmış olması gerekiyor. Ve bunun yanında 900 günlük olarak malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası için bildiri verişmiş olmalı.

Kişinin vefatının ardından hak sahibi olarak kalan kişilerin ölüm aylığından yararlanabilmesi için de SGK kurumuna başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ölüm aylığının alınmasında 900 günlük sigortanın istenmesi durumunda bu işlem borçlanma yolu ile de tamamlanabilir.

Bir kişinin 1800 gün kapsamında sigorta primi yoksa ve bunun yanında iş hayatında sigortası ödenmemiş ise ölüm aylığından faydalanamaz.

Ölüm aylığı parası

Kişi iş hayatı boyunca sigortalı olarak çalıştıysa ancak bir iş kazası veya mesleğinden dolayı bir hastalık geçirdiyse vefatının ardından yetkili hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmaktadır. Güncel en düşük ölüm aylığı 293 TL en düşük dul aylığı da 587 TL'dir. 5510 sayılı kanunun “Aylık ve Gelirin Birleşmesi” 54. Maddesine göre; bu iki gelirin yüksek olanın tamamı, az olanın yarısı vefat eden kişinin hak sahiplerine tahsis edilmelidir.

Ölüm aylığı başvurusu nereye yapılır?

Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ve SGK tarafından hazırlanan tahsis talep dilekçesi ile birlikte ölüm aylığı başvurusunda bulunabilirsiniz. İstenilen belgeler ise;

- Eğitim ve öğretim görmesi ile birlikte 20 yaşına kadar

- Yükseköğrenim görüyorken 25 yaşına kadar

- Çocuklara ait fotoğraf

e- Devlet ölüm aylığı başvurusu

E- devlet uygulamasına giriş sağlayarak ölüm aylığı için intenet ortamından başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuruda bulunacak olan kişinin e- Devlet sayfasına giriş yapmasının ardından “Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi” sayfasına giriş yapması gerekmektedir. İstenilen bilgiler arasında ise vefat etmiş olan kişinin, çocuğun, annenin ve babanın T.C. kimlik numarası sorgulanmaktadır.