12 Eylül 2019 Perşembe 01:27
Ölen kişinin banka hesaplarındaki parası nasıl öğrenilir? Parayı kim nasıl nasıl çekebilir?
Takip Et:

Ölmüş olan kişinin banka hesabında para varise bu halde sadece kendisi yaşarken ve kendi tarafından noter huzurunda hak verdiği kişiler hesaba erişebilir.

İlk önce ölmüş olan kişinin banka da parasın olup olmadığını öğrenmek için 2 yol vardır.

Bankalar Birliği’ne dilekçe iletmek

Tek tek bankalara dilekçe iletmek

Bankalar birliği dilekçesi geç geldiğinden tek tek banka sormak daha faydalı olur. Bunun neticesinde çıkan duruma göre işlemler yapılmaktadır.

Ölen kişinin banka hesabı için

İlk önce ölmüş olan kişinin nüfustan düşülmesi için ilçe nüfus müdürlüğüne 10 gün içinde ölüm tutanağının ölen kişinin nüfus cüzdanına işletmesi lazımdır. Bu şahsın öldüğünün kanıtıdır. Ölüm'ün ardından mirasçı veraset ilamı olarak ifade edilen  “mirasçılık belgesi” alması şarttır. Bu belge olmadan işlem yapılamaz.  Bu belgeyi ise noterden veya Sulh Mahkemesi tarafından verilir.

ölen kişinin banka hesabı

Vergi Usul kanunu'nun 16 maddesi doğrultusunda; Kişinin ölüm olayının gerçekleştiğini toplam 4 ay içerisinde mirasçılık belgesi ile beraber vergi dairesine bildirmesi şarttır. Bu durumda şahsa ait olan tüm değerli eşyalar (para, araba, ev) vergi dairesine bildirilmelidir. Vergi Dairesi tarafınca bankalarda olan para işlemlerinin devamı için başvurmuş olan mirasçıya verilir. Bu yazıya erişmek için mirasçıların hepsinin gitmesi şart değildir. Sulh Mahkemesi uzun olarak sürdüğü için Notere başvurmak süre açısından daha verimli olur.

Ölen kişinin banka hesabı ne olur?

Ölen kişinin mirasçıları, veraset ilamı almanın ardından 4 ay içinde Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesi dosyasını hazırlatmış durumda olması şarttır. Bu vergiyi ödemiş mirasçılar bankaya yazılı olarak başvuruda bulunmalılardır. Banka ise bu belgenin ardından vefat etmiş kişinin hesabından yüzde 10 olmak koşulu ile vergi keser ve geriye kalmış olan parayı mirasçıya aktarır.

Ölmüş olan kişinin banka hesabı ise belli bir yılın ardından zaman aşımına uğrar. Bir kişi öldüğünde mirasçıları tarafından veraset ilamı alınır ve gerekli olan işlemler sonunda bankaya başvuru yapılır. Eğer 10 yıl boyunca işlem yapılmaz ise hesaba hesapta bulunan para Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na aktarır. Mirasçılar ise bu halden hak talebinde bulunamaz.

Ölen kişinin bankadaki parası nasıl çekilir?

Alınan veraset ilamı ile beraber ister tek ister birden fazla olarak mirasçı bankaya başvuruda bulunabilir. Banka vergi işlemleri hesaptan düşüldükten sonra kalan para mirasçılara aktarılır. Şayet vefat eden kişinin TL değerinde değil Dolar, Euro cinsinde para varsa, banka bunu ilk olarak Türk lirasına çevirir ve o şekilde ödemeyi aktarır.


Son Güncelleme: 12.09.2019 01:27
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.