Oğlunun boğazını keserek öldüren cani babadan kan donduran savunma

Oğlunun boğazını keserek öldüren cani babadan kan donduran savunma

Bursa'da, eşiyle tartışan ve sırada giren 19 yaşındaki oğlunu boğazından keserek öldüren cani babanın yargılandığı mahkemede cezası belli oldu. Oğlunun ölümüne neden olan babanın son savunması kan dondurdu.

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde, yaşayan Ruhi Türker ile Nagihan Türker, geçtiğimiz Ağustos ayında aralarında bir tartışma yaşamış ve tartışma sırasında eve gelen oğulları 19 yaşındaki Muhammet Can Türker anesiyle babasının arasına girip kavgayı ayırmaya çalışmıştı.

Daha sonra baba elindeki bıçağı araya giren öz oğlunun boğazına dayamış ve boğazını keserek yaralanmasına neden olmuştu. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınan genç, 2 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra hayatını kaybetmişti. Olaydan hemen sonra baba Ruhi Türker, tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

'Alt soydan akrabayı öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Ruhi Türker'in Bursa 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davasının karar duruşması yapıldı. Duruşmaya anne Nagihan Türker ve taraf avukatlarıda katıldı.

Mahkeme heyeti tarafından son savunması sorulan Türker, önceden vermiş olduğu savunmaların geçerli olduğunu söyleyerek, "Aramızda boğuşma olmadı. Bıçağı kaçırırken oğlumun hamlesi üzerine boğazında bir çizik oluştu. Ben bıçağı savurmadım. Öldürmek için yapsaydım, annesini de orada delik deşik ederdim. Elimden kimse alamazdı. İnsan kendi soyunu sürdürecek oğlunu öldürür mü? " diye konuştu.

Bursa 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ise müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan baba için kararını açıklayarak, cinayetin 'olası kastla gerçekleşmediği' kanaatine vararak baba Ruhi Türker'i, oy çokluğu ile iyi hal ve pişmanlık indirimleriyle 25 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Mahkeme, ayrıca babayı cezasına ek olarak 'tehdit' suçundan 5 ay, 'hakaret' suçundan 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı.