Nikah şahidi nedir? Kimler nikah şahidi olabilir? Nikah şahidi olmadan nikah kıyılıyor mu?

Nikah şahidi nedir? Kimler nikah şahidi olabilir? Nikah şahidi olmadan nikah kıyılıyor mu?

Dünya genelinde tüm vatandaşların hayatını etkilemeye devam eden korona virüs, vatandaşların evlenmelerinde de uzun bir süredir engeldi. Sokağa çıkma yasağının kalkması ile nikah şahidi konusu araştırılmaya başladı. Peki, nikah şahidi nedir? Kim olur? Ne yapar? Kaç nikah şahidi olur? İşte yanıtı...

Yaz ayına girmiş olmamız ile birlikte birçok çiftimiz dünya evine girmek istiyor. Ancak birçok konuda korona virüsün engel olması ile birlikte evlenmek isteyen çiftlerimiz de bu dönemde sıkıntı yaşayanlar arasında yer almaktadır. Dünya evine bu süreç içerisinde yalnızca nikah ile gerçekleştirmek isteyen gelin ve damat adaylarımız "Nikah şahidi nedir? Kim olur? Ne yapar? Kaç nikah şahidi olur?" sorularının yanıtını araştırıyorlar. İşte nikah şahidi ile ilgili tüm merak edilen soruların yanıtı...

Nikah şahidi nedir?

Güncel olarak kullanmakta olduğumuz "Nikah" kelimesi, dilimize Arapçadan gelmektedir. Nikah; bir kadın ve bir erkeğin dünya evine girmek için gerçekleştirmeleri gereken yasal işlemler arasında bulunmaktadır. Dünya evine girmek isteyen çiftlerimizin yasal işlemleri gerçekleştirmek adına kıydıkları nikahta, nikah şahidi olmaktadır. Yine nikah şahidi kelimesi de dilimize Arapça'dan gelmektedir. Nikah şahidi olarak seçeceğiniz kişinin hukuki kurallar çerçevesinde reşit olması, akıl sağlığı yerinde olmalıdır.

Türkiye'de 17 Şubat 1926 tarihinde İsviçre Medeni Kanunu esas alınarak TBMM'de kabul edildi. 1 Ocak 2002'de ise 4721 sayılı Medeni Kanun da yürürlüğe girdi.

Nikah şahidi kaç kişiden oluşur?

Dünya evine girmek için yasal olarak zorunlu tutulan nikak kıyma işleminde en az olarak 2 kişi ve en fazla da 4 nikah şahidi olma imkanı vardır. Nikah şahidi olarak belirlenmiş olan kişiler nikahın kıyılacak olduğu yere önceden gidiş sağlayarak kimliklerini belgelemek zorundadırlar. Aynı zamanda ikametgahlarını belirtmeleri istenmektedir.

Nikah şahidi ne yapar?

Ülkemizd nikah şahidi, dünya evine girmek isteyen çiftlere şahitlik yaparak yasal tanıklık etmektedir. Nikah şahitlik görevini tam anlamda gerçekleştirmek için, şahitlerinde imzalarını atmaları gerekmektedir.

Nikah şahidi nasıl giyinir?

Çiftin nikah işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için gelin ve damat adayının yanında deftere nikah şahitlerinde imzalarını atmaları gerekmektedir. Nikah memurunda bulunan defterde gelin ve damadın imza atıcakları yer ile şahitlerin atacakları yer ayrı yerde bulunmaktadır.

Nikah şahidi kimler olabilir?

- Akıl sağlığı ile ilgili problemi olmayan

- Reşit olan tüm vatandaşlarımız nikah şahidi olabilir.

Nikah şahidi olmadan nikah kıyılıyor mu?

Yönetmelikte yer alan 35. maddede evlilik ile ilgili açık bir şekilde bilgi veriliyor. Madde 35'de "Yapılan evlenmeler evlendirme memuru tarafından "Evlenme Kütüğü"ne geçirilir ve karı-koca, şahitler ve memur tarafından imza edilir. Böylece evlenmenin şekli unsuru tamamlanmış olur.

Usulüne göre tasdik edilmiş evlenme kütükleri, evlenmenin yapıldığına karine teşkil ederler. Ancak, evlenmenin devam edip etmediği konusunda hukuki bir değer taşımazlar. Bu husus, nüfus aile kütük kayıtları ile belgelendirilip ispatlanır. Evlenme kütüğünde silinti ve kazıntı yapılamaz. Yanlış yazılan bilgilerin düzeltilmesi nüfus mevzuatına tabidir. Evlenme kütük kayıtları nüfus idaresince düzenlenip gönderilen evlenme ehliyet belgelerine uygun olarak tutulur. "