Nevşehir Valiliğinden skandal karar! Cumhuriyet yürüyüşü uygun görülmedi

Nevşehir Valiliğinden skandal karar! Cumhuriyet yürüyüşü uygun görülmedi

Nevşehir’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında düzenlenecek olan Cumhuriyet yürüyüşü kamu valilik tarafından uygun görülmedi. Valilik, yürüyüş iptalinin gerekçesini kamu düzeninin korunması olarak gösterdi.

Nevşehir Valiliği, skandal niteliğinde bir karara imza attı. CHP, İl Başkanlığı Valiliğe bir dilekçe sunarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla saat 14.00’da Borsa Kavşağı’ndan 1 Nolu Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Alanına yürüyüş yapılması istenildiği belirtildi.

Valilik ise CHP'nin sunduğu bu dilekçeye karşılık olarak verdiği cevapta yürüyüşün yapılmasının ‘uygun görülmediğini’ duyurdu.

‘Atatürk'e Saygı ve Cumhuriyet Yürüyüşü' olarak sunulan dilekçenin reddedilmesi ile ilgili valilik gerekçe olarak "kamu düzeninin korunması amacıyla yürüyüşün yapılması uygun görülmemiştir” cevabını verdi.

Nevşehir Valiliğinin bu kararını CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Özkan, valiliğe gönderilen yazıyıyıda paylaşarak, ”Bunu da yaptılar: Nevşehir’de 29 Ekim yürüyüşü yasaklandı. Nevşehir’de il başkanlığımızın, 29 Ekim Cumhuriyet yürüyüşüne valilik tarafından milli güvenlik ve kamu düzeni gerekçe gösterilerek izin verilmedi” ifadelerini kullandı.

CHP İl Başkanı Kamil Gülmez'de söz konusu kararla ilgili yaptığı açıklamada, “CHP olarak 21 Ekim 2019'da Nevşehir Valiliği'ne gerekli izni almak için başvuruda bulunduk. Borsa Meydanı'nda yaklaşık 1.5 kilometrelik bir yürüyüşün sonunda Atatürk anıtına çelenk bırakarak tamamlayacaktık. Nevşehir'de böyle bir yürüyüş ilk kez olacaktı. Daha önce hiç yapılmadı." diye konuştu.

Valilik önce ‘uygun gördük' diyerek izin verdiğini fakat daha sonra tekrar bir yazı daha göndererek ‘Kamu düzenini bozarsınız' diyerek izin vermediğini belirten Gülmez; açıklamasında, “Bu yürüyüşte parti bayrağı ya da pankart olmayacaktı. Afişlerle vatandaşımızı yürüyüşe davet ettik. Bin tane bayrak getirdik. Esnafımıza ve vatandaşlarımıza evlerine asmaları için dağıtacaktık.” ifadelerine yer verdi.