20 Mayıs 2019 Pazartesi 01:48
Nazardan Nasıl Korunulur? Nazar Suresi ve Nazar Duası
Takip Et:

Halk arasında olumsuz bir durum söz konusu olduğunda daima ‘’nazar değdi.’’ ifadesi kullanılmaktadır. Baş ağrıları vs. durumların nazar değişmiş olduğu ihtimali üzerinde durulmaktadır. Nazar; beğenilen ve kıskanılan bir şeye bakılmasıdır. Nazar gerçekte olmamasına karşın, halk arasında nazardan korunmak için nazar boncuğu takılmaktadır.

Kelime anlamı olarak nazar, Arapça olarak ‘’bakmak’’ filinden geliyor. Ancak bakmak kelimesi tam olarak kelime anlamını karşılamaz. Bunun için daha doğru olarak yoğun bir dikkatle bakmak olarak da kullanmak daha doğru olacaktır. ‘’Nazar değdirme’’ durumuysa, içsel enerjinin yoğunlaşması ve bir noktaya aktarılması anlamına gelmektedir. Bilinçsiz bir eylem olmakla birlikte, bu eylemin bilinçli olarak yapılması haline ise telekinezi denmektedir.

Hangi Durumlarda Nazar Değer?

Nazarın değeceği durumlar; çok fazla dikkat çeken objelerin bulunması, yüz hatlarının dikkat çekmesi, imrendirecek nitelikteki güzellikler, insanların dikkatini üzerine çekecek noktada olumlu davranışlardır. Bu davranışlar diğer insanlarda kıskanma hissiyatını oluşturabilmektedir.

Nazardan Korunma Duaları

Nazardan korunabilmek için İhlas Suresi, Felak Suresi, Nas Suresi ve Ayet-el Kûrsi okunmaktadır.

Felâk suresi

Kul, euzu birabbil felâk,

min şerri ma halak,

ve min şerri gasikin iza vakab,

ve min şerrin neffasâti fil ukad,

ve min şerri hâsidin iza hased.

Felak Suresi anlamı

De ki: “Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım.”

Nâs suresi

Kul, euzu birabbin nâs,

melikin nâs,

ilâhin nâs,

min şerril vasvasil hannas,

ellezi yuvesvisu fi sudûrin nâs,

minel cinneti ven nâs.

Nâs Suresi anlamı

De ki: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlah’ına sığınırım.”

Kalem Suresi 51. ve 52. ayetler

Kalem suresinin son ayetleri de nazar duası olarak okunabilir.

51. Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semîûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn

52. Ve mâ huve illâ zikrun lil âlemîn.

Kalem suresi 51 ve 52. Ayet-i Meali

51. Şüphesiz inkâr edenler Zikr'i (Kur'an'ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) "Hiç şüphe yok o bir delidir" diyorlar.


52. Hâlbuki o (Kur'an), âlemler için ancak bir öğüttür.

İhlâs suresi

Kul huvellâhu ehad

Allâhussamed

Lem yelid ve lem yûled

Ve lem yekun lehû kufuven ehad

İhlas Suresinin Anlamı

De ki: "O, Allah'tır, bir tektir."

"Allah Samed'dir. (O, hiçbir şeye muhtaç değildir. Her şey O'na muhtaçtır)"

O'ndan çocuk olmamıştır. Kendisi de doğmamıştır."

"Hiçbir şey O'na denk ve benzer değildir."

AYETEL KÜRSİ

“Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

1- Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

AYETEL KÜRSİ’NİN ANLAM

Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla.

1- Allah kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur. Onu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. İzni olmaksızın onun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar onun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. Onun kürsüsü bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek ona güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.

NAZAR DUASI

Bi’smi’llâhi’r-rahmâni’r-rahîm

Allâhümma’hrusnâ bi-‘aynike’lletî lâ-tenâmu, ve’hfaznâ bi-ra’fetike’lletî lâ-terâmu, ve’rhamnâ bi-kudretike ‘aleynâ felâ tühlik ve ente sikatünâ ve recâunâ, yâ erhame’r râhimîne ve yâ ekreme’l-ekremîne. “Allâhümme, yâ mukallibe’l-kulûb, sebbit kulûbenâ ‘alâ dînike ve tâ‘atike.” “Allâhümme’c‘al fî kalbî nûran ve fî basarî nûran ve fî sem‘î nûran ve ‘an yemînî nûran ve ‘an yesârî nûran ve fevkî nûran ve tahtî nûran ve emâmî nûran ve halfî nûran ve’c‘al lî nûran.” (Buhârî)

El-hamdü li’llâhi’llezî tevâda‘a küllü şey’in li-‘azametihî ve’l-hamdü li’llâhi’llezî zelle küllü şey’in li-‘izzetihî, ve’l-hamdü li’llâhi’llezî hada‘a küllü şey’in li-mülkihî, ve’l-hamdü li’llâhi’llezî istesleme küllü şey’in li-kudretihî

Türkçe Anlamı

Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın adıyla.

Allâh’ım! Bizi uyumayan zâtınla koru. Dâimî şefkatinle bizi muhâfaza et.

Bize kudretinle merhamet et. Bizi helâk etme! Ey merhametlilerin merhametlisi. Ey ikrâm edenlerin en keremlisi. Sen bizim güvencemiz ve umûdumuzsun. Ey kalbleri çeviren Allâh’ım! Benim kalbimi Senin dînin üzerine ve Sana itaat üzerine sâbit kıl. Allâh’ım! Kalbimde, bakışımda, dinleyişimde, sağımda, solumda, altımda, üstümde, önümde ve arkamda nûr kıl, aydınlık yap.

Bütün hamdler; her şeyin, azameti önünde eğildiği Allâh’a âittir.

Bütün hamdler; her şeyin, izzeti önünde zelîl olduğu Allâh’a âittir.

Bütün hamdler; her şeyin, saltanâtı önünde eğildiği Allâh’a âittir.

Bütün hamdler; her şeyin, kudreti önünde teslîm olduğu Allâh’a âittir. Son Güncelleme: 20.05.2019 01:48
Takip Et:
Anahtar Kelimeler:
Nazardan Nasıl Korunulur
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler