28 Şubat 2020 Cuma 13:42
NATO'nun 5. maddesi nedir? NATO 5.madde kapsamında Türkiye'ye askeri destek verecek mi?
Takip Et:

İdlib’de Türk askerlerinin bulunduğu kampa saldırı düzenlendi. Saldırı sonrasında Türkiye’nin gündemine NATO’nun Türkiye’ye destek verip vermeyeceği gündeme geldi. Bilindiği gibi NATO ülkeleri ‘5. Madde’ gereği savaş durumunda ülkelere askeri destek verebiliyor.

NATO’nun çekirdeği olarak adlandırılan Washington Anlaşması’nda yer alan 5. maddede ittifak halinde olan ülkelere savaş durumlarında destek verileceği bildiriliyor. Bu madde gereği NATO’nun İdblib’de Türk askerine karşı yapılan saldırı sonucu asker desteği verip vermeyeceği merak konusu oldu.

NATO üyesi ülkelere dışarıdan gelecek herhangi bir saldırı sonucu ortak savunma yapıldığı NATO’nun anlaşma maddeleri içinde yer alıyor. NATO’nun bugüne kadar yaptığı gibi “NATO ülkesine savaş açmak, tüm NATO ülkelerine savaş açmak anlamına gelir” maddesi Türkiye’nin maruz kaldığı bu durumda uygulanacak mı herkesin aklındaki soru bu.

İdlib’de yapılan saldırı sonucu akıllara gelen Washington Antlaşması’nın 5. maddesinde şu ifadelere yer verilmiştir:

"Taraflar, Kuzey Amerika'da veya Avrupa'da içlerinden bir veya daha çoğuna yöneltilecek silahlı bir saldırının hepsine yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendirileceği ve eğer böyle bir saldın olursa BM Yasası'nın 51. Maddesinde tanınan bireysel ya da toplu öz savunma hakkını kullanarak, Kuzey Atlantik bölgesinde güvenliği sağlamak ve korumak için bireysel olarak ve diğerleri ile birlikte, silahlı kuvvet kullanımı da dahil olmak üzere gerekli görülen eylemlerde bulunarak saldırıya uğrayan Taraf ya da Taraflara yardımcı olacakları konusunda anlaşmışlardır. Böylesi herhangi bir saldın ve bunun sonucu olarak alınan bütün önlemler derhal Güvenlik Konseyi'ne bildirilecektir. Güvenlik Konseyi, uluslararası barış ve güvenliği sağlamak ve korumak için gerekli önlemleri aldığı zaman, bu önlemlere son verilecektir."

Antlaşmanın 5. maddesinde yer alan bu ifadelere karşın 6. maddede ise şu sözlere yer verilmiştir:

"Madde 5 açısından; Taraflardan bir ya da daha çoğuna karşı silahlı saldırı, aşağıdakileri de kapsar:

 Tarafların Avrupa ya da Kuzey Amerika'daki topraklarına, Fransa'nın Cezayir Bölgesine, Türkiye topraklarına veya taraflardan herhangi birinin egemenliği altında olan ve Yengeç Dönencesi'nin kuzeyinde yer alan adalara yapılan silahlı saldırı; Bu topraklarda ya da bu toprakların üzerindeki hava sahasında bulunan, ya da Antlaşma'nın yürürlüğe girdiği tarihte taraflardan herhangi birinin işgal kuvvetlerinin üstlenmiş bulunduğu herhangi bir Avrupa toprağında veya Akdeniz'de, ya da Yengeç Dönencesi'nin kuzeyindeki Kuzey Atlantik bölgesinde bulunan Tarafların herhangi birine ait kuvvetlere, gemilere, ya da uçaklara yapılan silahlı saldırı" ifadeleriyle 5. maddenin uygulanabileceği durumlara dikkat çekilmiştir.

İdlib’de 33 Türk askerinin şehit edilmesine neden olan saldırı, uluslararası kamuoyuna göre Şam’daki hükümetin egemenliğinde olan Suriye topraklarının Kuzeydoğusunda gerçekleştiğinden 5. madde kapsamına girmiyor. NATO’nun 5. maddeyi bugüne kadar yalnızca ABD’de gerçekleşen 11 Eylül terör saldırılarında yürürlüğe soktuğunu da hatırlatmak gerekiyor.


Son Güncelleme: 28.02.2020 13:42
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler