Mürted anlamı nedir? ne demektir? Mürted hava üssü nerdedir?

Mürted anlamı nedir? ne demektir? Mürted hava üssü nerdedir?

S-400’lerin ülkemize gelmesinden sonra Mürted Hava Üssü gündeme geldi. Mürted kelimesinin anlamı nedir? Mürted Hava Üssü nerede? 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından Akıncılar Hava Üssü’nün adı Mürted Hava Üssü olarak değiştirildi.

Mürted Hava Üssü, Rusya’dan S-400’lerin alınmasının ardından gündeme geldi. S-400’lerin ilk parçalarını getiren uçaklar Mürted Hava Üssüne indi.

Mürted Hava Üssü Nerede?

Eski adı Akıncı Hava Üssü olan Mürted Hava Üssü, Ankara’nın 35 km kuzey batısında, Kahramankazan ilçesine yakın bir konumdaki, Türk Hava Kuvvetleri’nin bir üssüdür. 1. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı kapsamında bu hava üssünde 4. Ana Jet Üs Komutanlığı yer almaktadır.

Bu üssün hemen yanında TUSAŞ-TAİ’in uçak imalat ve bakım merkezi yer almaktadır. Burada F-16/C ve D uçaklarının üretimi yapılmaktadır.

15 Temmuz Darbe Girişiminin bu üstte planlanması ve koordinasyonun sağlanması sebebiyle kapatılma kararı alınmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Mürted Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2016 yılında Beştepe’de yapılan 15 Temmuz Şehitlerini anma Gecesi’nde Akıncı Üssü- Mürted benzerliğine dikkat çekti. Erdoğan bu anlamlı günde Akıncı Hava Üssü ile ilgili olarak şu sözleri sarf etti: “bir paşamız önerdi: Akın Üssü’ne Mürted diyelim dedi. Zaten Akıncı Üssü’nden önce oranın adı Mürted. Kendi devletine, kendi ordusuna ihanet edenlerin, Timur’un tarafına geçenler sebebiyle oraya bu ad konmuş: Dönekler. İşte şimdi de dönekler.”

Mürted Ne Demek?

Mürted, 15 Temmuz’da darbeye kalkışanların merkezi üssüydü. Mürted Hava Üssü’nün eski adı Akıncı Hava Üssü’ydü.

Mürted kelimesinin konulmasının sebebi ise 1402 yılında bu bölgede yapılan Ankara Savaşı’na kadar dayanmaktadır. Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid ile Tümur Han arasında Ankara Çubuk Ovası’nda gerçekleşen savaş öncesinde Timur, Anadolu’daki Osmanlı beylerine haber gönderip onlara beylik topraklarını vaat eder. Timur Osmanlı beylerine eğer Bayezid’in yanında savaşmazlarsa veya kendi tarafında savaşılırsa bu haktan faydalanacaklarını vaat eder.

1402 yılında Ankara Çubuk Ovası’nda iki ordu karşı karşıya geldiğinde, Bayezid Timur’un ordusuna saldırdığı sırada, yalnızca Osmanlı güçlerinin taarruz kollarından birini oluşturan Kara Tatarlar’ın ve komutasındaki bazı askerlerin Timur’un bu vaadine karşılık verdiği ve Bayezid’e ihanet ettiği anlaşılır.

Osmanlı ordusunu içerden çökerten Kara Tatarlar ve bazı Anadolu komutanları, Timur güçlerinin yanına geçerek savaşın kaderini değiştirir. Bu savaş Osmanlı Devleti’nin kuruluş ve yükseliş dönemine vurulan en büyük darbedir. Savaşı kaybeden Bayezid Timur’a esir düşer.

Bu savaşın ardından bu bölgeye Mürted adı verilir. Mürted kelimesi “Müslümanlığı bırakıp başka dine geçmiş kişiye” denilmektedir. Ankara Savaşı’nda bazı Osmanlı beylerinin Bayezid’e hainlik yapması da Mürted olarak tanımlandı.

Daha sonrasında bu gölgeye Akıncı Üssü kuruldu. Ancak 15 Temmuz Darbe Girişiminin koordinasyon merkezinin Akıncı Üssü olması, bu üssün kapatılmasını gündeme getirdi. Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım 614 yıl önce buna benzer bir olayın yaşanması sebebiyle bu üssün adının Mürted olmasını gündeme getirdi.

1990’lı yıllara kadar Mürted Hava Üssü olarak isimlendirilen bu üs, 1990’lı yılların ortalarından sonra Akıncılar Hava Üssü olarak değiştirilmişti.