Mübaşir nedir? Mübaşir olmanın şartları nelerdir? Mübaşirler ne kadar maaş alır?

Mübaşir nedir? Mübaşir olmanın şartları nelerdir? Mübaşirler ne kadar maaş alır?

Adalet Bakanlığı'na bağlı olan mübaşirlik mesleği, mahkemelerin en önemli mesleklerinden biridir. Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler Mübaşir nedir? Nasıl olunur ve ne iş yapar? sorularının yanıtını araştırmaktadır.

Ülkemizde Adalet Bakanlığı bünyesinde çok sayıda personel çalışmaktadır. Hakim, savcı, avukat ve hukuk uzmanlarının yanı sıra mübaşirlik de önemli mesleklerden biridir.

Mübaşir nedir?

Türkiye’de neredeyse tüm vatandaşlar adliyeye gitmiştir. Mübaşir olarak çalışan personeller adliyelerde ve mahkeme salonlarında görev yapmaktadır. Mübaşir kelimesi Arapça kökenli bir kelimedir. Mübaşirlerin görevi duruşmaya girecek olan kişileri, tanıkları ve yakınları mahkeme salonuna çağırmaktır. Bu personeller aynı zamanda dosya getir götür işleri de yapmaktadır.

Mübaşir olmanın şartları nelerdir?

Mübaşir olmak isteyen kişilerin en az lise mezunu olması gerekmektedir. Ön lisans mezunu olanlar da bu mesleğe rağbet göstermektedir. Bu mesleği seçen kişilerin KPSS’ye girerek en az 70 puan alması gerekir. 70 puan ve üzeri alan adaylar, Adalet Bakanlığı’nın açacağı kadro için başvuru yapabilir. Adli Yargı Komisyonları tarafından sözlü mülakatlar gerçekleştirilerek atamalar yapılır.

Mübaşir ne iş yapar?

Mübaşirler duruşma öncesinde davalı tarafları mahkeme salonuna çağırırlar.

Mahkeme salonlarındaki disiplini sağlarlar.

Duruşmanın durumuna dair detayları taraflara aktarırlar.

Resmi üniforma ile çalışırlar.

Hakim ile taraflar arasındaki ilişkiyi koordine ederler.

Duruşmalara ilişkin delil ve belgeleri hakime ulaştırırlar.

Mübaşirler ne kadar maaş alır?

Mübaşirlerin maaşlarını eğitim durumu, aile ve çocuk yardımı, sigorta, ek tazminat ve fazla mesai gibi hususlar belirlemektedir. Buna göre mübaşir maaşları her yıl değişmektedir. Bu kapsamda 2020 yılında mübaşir maaşları 4 bin lira civarında olmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.