02 Aralık 2019 Pazartesi 11:05
Motosiklet ehliyeti nasıl alınır? Motor ehliyeti başvuru evrakları
Takip Et:

Motorsiklet karayollarında bulunan iki, üç ve dört tekerlekli motorlu araçlara verilen isimdir. Bu araçları kullanabilmek için sürücü kurslarından alınmış sürücü belgesine ihtiyaç duyulmaktadır. Motorsiklet kullanmak için ilk defa ehliyet alabilir veya almış olduğunuz ehliyet sınıfını büyütebilirsiniz.

Motosiklet Ehliyet Sınıfları Nelerdir?

Motorsiklet ehliyeti sınıfları, motorsiklerlerin tekerlek sayısına ve silindir hacmine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu ehliyet sınıfı 5’e ayrılmaktadır:

- M Sınıfı motorsiklet ehliyeti; motorlu bisiklet olarak bilinen ve iki, üç veya dört tekerlekli olan moped kullanıcılarına verilmektedir.

- A1 sınıfı motorsiklet ehliyeti; iki veya üç tekerlekli olan ve silindir hacmi 125 santimetreküpe kadar olan sepetli ve sepetsiz motor sürücülerine verilen ehliyettir.

- A2 sınıfı motorsiklet ehliyeti; motor gücü 35 kilovata kadar iki tekerlekli motorlar veya motor gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlek sepetli veya sepetsiz motorlar için verilen ehliyettir.

- A sınıfı motorsiklet ehliyeti; motor gücü 15 kilovatın üzerinde olan üç tekerlekli motorlar veya motor gücü 35 kilovatı geçen sepetli veya sepetsiz olan iki tekerlekli motorsikletler için verilen ehliyettir.

- B1 sınıfı motorsiklet ehliyeti; motor gücü 15 kilovatı aşmayan, ağırlığı 400 kg olan veya yük taşımacılığı için kullanılacaksa 550 kg’ı aşmayan dört tekerlekli motorsikler kullanıcıları için veya elektrikli araç kullanıcıları için verilen ehliyettir.

Motorsiklet Ehliyeti Almak İçin Hangi Şartlar Gerekmektedir?

Motorsiklet ehliyeti almak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır:

- A1, B1 ve M sınıfı motorsiklet ehliyeti isteyen adayların minimum 45 yaşını doldurması gerekmektedir.  

- A sınıfı motorsiklet ehliyetini almak için sürücü adaylarının en az 24 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

- A2 sınıfı motorsiklet ehliyeti almak için adayların en az 18 yaşını doldurması gerekmektedir.

Motorsiklet Ehliyeti Hangi Belgeler Gerekir?

İlk defa motorsiklet ehliyeti almak isteyen veya mevcut ehliyetini yükseltmek isteyen adayların MEB’e bağlı olan özel sürücü kurslarından eğitim almış olması gerekir. Ehliyet eğitimlerine katılım için aşağıdaki belgelerin hazırlanması gerekir.

- Kimlik fotokopisi,

- Diploma

- Adli sicil kaydı,

- Sağlık raporu,

- Mevcut sürücü belgesinin fotokopisi,

- Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik vesikalık fotoğraf,

- Sınav ücretinin ödendiğine dair belge.

- 18 yaşını doldurmamış adaylar için veli veya vasilerinden alınan muvafakat name belgesi.

Motorsiklet Ehliyeti İçin Verilen Eğitimler

Motorsiklet ehliyeti alacak olan kişinin ilk defa sürücü belgesi almak isteyen sürücü adaylarına trafik bilgisi, araç bilgisi ve ilk yardım dersleri teorik olarak verilmektedir. Direksiyon eğitimleri ise uygulamalı olarak verilmektedir.

Teorik dersler MEB tarafından belirlenen olan ders saati kadar verilmektedir. Adayların bu derslere girmesi zorunludur. Direksiyon eğitimleri ile sürücü kurslarının kendi parkurlarında, otomatik veya manuel vitesli olan motorsiklerle ile verilir. Sürücü adaylarının direksiyon derslerine girmesi de zorunludur.

Motorsiklet Ehliyeti İçin Sınavlar Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Motorsiklet ehliyetinin kurs tarihleri ve bu kursların bitiminde yapılacak ehliyet sınav tarihleri, MEB tarafından belirlenir. Belirlenen sınav tarihinde sürücü adayları hem yazılı hem direksiyon sınavına tabi tutulur.

Motorsiklet Ehliyeti Fiyatları Ne Kadardır?

Geçmiş dönemlerde sürücü kursu için farklı fiyat tarifesi geçerliydi. Fakat devlet, bu konuda düzenleme yapmış ve kurslarda alınacak dersler, ehliyet harçları ve sınav ücretleri için tek fiyat uygulamaya başlanmıştır. 2018 yılı için motorsiklet ehliyeti almak isteyen kişilerin ödeyecekleri tutarlar şu şekildeydi:

- A1 sınıfı ehliyet için 2050 TL, A2 sınıfı ehliyet için 1280 TL, A sınıfı ehliyet için 1600 TL,

- Bütün motor sınıfları için ödenecek olan harç ücretleri; 175,40 TL,

- A1, A2 ve A sınıfı ehliyetlerin teorik ve direksiyon sınavları için ödenecek olan harç ücretleri, teorik sınav için 75 TL, direksiyon sınavı için 100 TL’dir.

2019 yılı fiyat listesi henüz açıklanmamıştır.


Son Güncelleme: 02.12.2019 11:05
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler