Mevlid kandili namazı nasıl kılınır? Mevlid kandilinde hangi namaz kılınır, kaç rekattır?

Mevlid kandili namazı nasıl kılınır? Mevlid kandilinde hangi namaz kılınır, kaç rekattır?

Mevlid kandili bu sene 8 Kasım 2019’a den geliyor. Bu tarih Türkiye’deki Müslümanlar için oldukça büyük önem arz ediyor. Bu önemli günde namaz kılınması Müslümanlar açısında oldukça faziletli oluyor. Peki Mevlid kandili namazı nasıl kılınır? Mevlid kandilinde hangi namaz kılınır, kaç rekattır? İşte ayrıntılar…

Hicri Takvime göre Mevlid Kandili 2019 senesinde 8 Kasım tarihine denk geliyor. Bu günde sağlığı müsait olan Müslümanların oruç tutmaları, namaz kılmaları ve Kuran okumaları kendileri için oldukça hayırlı oluyor. Mevlid Kandili akşamında Dünya üzerinde yer alan milyonlarca Müslüman, dini görevlerini yerine getiriyor ve ibadetlerini yapıyorlar. Mevlid Kandili’nde yapılan ibadetlerden biri namaz kılmak olurken diğeri de tesbih namazı olarak karşımıza çıkıyor.

Müslümanlar için en önemli günlerden olan Mevlid Kandili, peygamber efendimizin doğum günü olarak kutlanmaktadır. Bu özel günde tüm Müslümanlar ibadet ederler ve bol bol dua ederler.

Bu özel günde yapılması gerekenlerden biri olan tesbih namazı 4 rekattan oluşuyor. Bu namazın nasıl kılındığı bazı Müslümanlar tarafından araştırılıyor.

Mevlid Kandili Namazı Nasıl Kılınır?

Mevlid Kandili’nde tesbih namazının kılınması dini açıdan çok hayırlı olmaktadır. Bu namazın kılınması için aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekmektedir.

Yâ Rabbi, niyet eyledim rızâ-yı şerîfin için tesbîh namazına. Yâ Rabbi, bu gece teşrîfleriyle âlemleri nûra gark ettiğin Habîbin, başımızın tâcı Resûl-i Zîşân Efendimiz'in hürmetine ve bu gecedeki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhîne, feyz-i ilâhîne mazhar eyle." Allâhü Ekber, denileren namaza başlanır.

Toplam 4 rekat olan namazda her rekatta 75 kere toplamda ise 300 kere tesbih duası edilir.

Tesbih duası aşağıdaki gibidir.

"Sübhânellâhi velhamdü lillâhi velâ ilâhe illallâhü vellâhü ekber velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azıym."

Her rekatta 75 kere tesbih duası okunurken aşağıdaki sıralamaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • Sübhâneke'den sonra 15 kez okunur (Fâtiha ve zamm-ı sûreden önce),
  • Eûzü Besmele, Fâtiha ve zamm-ı sûreden sonra 10 kez okunur,
  • Rükûda 10 kez okunur,
  • Rükûdan kalkınca ayakta (kavmede) 10 kez okunur,
  • Birinci secdede 10 kez okunur,
  • İki secde arasındaki oturmada (celsede) 10 kez okunur,
  • İkinci secdede 10 kez okunur.