Mesleki Yeterlilik Sınavları yeniden başlıyor!

Mesleki Yeterlilik Sınavları yeniden başlıyor!

Korona virüs salgını nedeniyle ertelenen Mesleki yeterlilik sınavları bugün yeniden başlıyor. Mesleki yeterlilik sınavı kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada sınavlarda alınan tedbirler açıklandı.

Mesleki yeterlilik sınavları yeniden başlıyor. Korona virüs salgını nedeniyle iptal edilen sınavlardan biri de mesleki yeterlilik sınavlarıydı. Aile, Çalışma ve Sosyal Bakanlığı iptal edilen mesleki yeterlilik sınavlarının yeniden başlayacağını duyurdu.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, çalışma hayatında meslek standartlarının belirlenmesi ve nitelikli eleman alımı kapsamında yapılan mesleki yeterlilik sınavlarının yeniden başlayacağını duyurdu. Bakan Selçuk, nitelikli işgücü elde edilmesi amacıyla 19 sektörde, 326 meslek dalında belgelendirme yaparak 217 adet kuruluşun yetkilendirildiğini açıkladı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, her meslek grubuna ‘yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan sınavlarda başarılı olan kişilere mesleki yeterlilik belgesinin verileceğini sözlerine ekledi.

Mesleki yeterlilik sınav tedbirleri nasıl olacak?

Bakan Selçuk mesleki yeterlilik sınavında alınacak tedbirleri de açıkladı. Buna göre yapılacak mesleki yeterlilik sınavında İSG ve hijyen kuralları çerçevesinde gerçekleştirilecek. Bakan, sınavların yapılacağı alanlarda yalnızca görevlilerin olacağını da belirtti.

Bakan Selçuk, sınavlar kapsamında korona virüs salgını nedeniyle sınav salonlarında sosyal mesafe kurallarına uyulacağını ve sınavların yapılacağı binalarda dezenfekte çalışmalarının yapılacağını da sözlerin ekledi. Bakan, yapılacak sınavla birlikte güvenli bir iş ortamının hazırlanacağı, üretimde verimliliğin artacağını ve istihdamın artmasını hedeflediklerini söylerken, çalışmalar sonucu 226 meslek içerisinde şuana kadar 143 adet mesleki yeterlilik sınavının zorunlu olarak uygulanacağını söyledi.